epiphany - en to sv translation catalogue (105 entries)

en: Epiphany is the GNOME web browser.
sv: Epiphany är GNOME-webbläsaren.

en: Epiphany Manual
sv: Handbok för Epiphany

en: GNOME Documentation Project
sv: GNOME:s dokumentationsprojekt

en: Permission is granted to copy, distribute and/or modify this document under the terms of the GNU Free Documentation License (GFDL), Version 1.1 or any later version published by the Free Software Foundation with no Invariant Sections, no Front-Cover Texts, and no Back-Cover Texts. You can find a copy of the GFDL at this <ulink type="help" url="ghelp:fdl">link</ulink> or in the file COPYING-DOCS distributed with this manual.
sv: Tillstånd att kopiera, distribuera och/eller modifiera detta dokument ges under villkoren i GNU Free Documentation License (GFDL), version 1.1 eller senare, utgivet av Free Software Foundation utan standardavsnitt och omslagstexter.  En kopia av GFDL finns att hämta på denna <ulink type="help" url="ghelp:fdl">länk</ulink> eller i filen COPYING-DOCS som medföljer denna handbok.

en: This manual is part of a collection of GNOME manuals distributed under the GFDL. If you want to distribute this manual separately from the collection, you can do so by adding a copy of the license to the manual, as described in section 6 of the license.
sv: Denna handbok utgör en av flera GNOME-handböcker som distribueras under villkoren i GFDL.  Om du vill distribuera denna handbok separat från övriga handböcker kan du göra detta genom att lägga till en kopia av licensavtalet i handboken enligt instruktionerna i avsnitt 6 i licensavtalet.

en: Many of the names used by companies to distinguish their products and services are claimed as trademarks. Where those names appear in any GNOME documentation, and the members of the GNOME Documentation Project are made aware of those trademarks, then the names are in capital letters or initial capital letters.
sv: Flera namn på produkter och tjänster är registrerade varumärken. I de fall dessa namn förekommer i GNOME-dokumentation - och medlemmarna i GNOME-dokumentationsprojektet är medvetna om dessa varumärken - är de skrivna med versaler eller med inledande versal.

en: DOCUMENT IS PROVIDED ON AN "AS IS" BASIS, WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND, EITHER EXPRESSED OR IMPLIED, INCLUDING, WITHOUT LIMITATION, WARRANTIES THAT THE DOCUMENT OR MODIFIED VERSION OF THE DOCUMENT IS FREE OF DEFECTS MERCHANTABLE, FIT FOR A PARTICULAR PURPOSE OR NON-INFRINGING. THE ENTIRE RISK AS TO THE QUALITY, ACCURACY, AND PERFORMANCE OF THE DOCUMENT OR MODIFIED VERSION OF THE DOCUMENT IS WITH YOU. SHOULD ANY DOCUMENT OR MODIFIED VERSION PROVE DEFECTIVE IN ANY RESPECT, YOU (NOT THE INITIAL WRITER, AUTHOR OR ANY CONTRIBUTOR) ASSUME THE COST OF ANY NECESSARY SERVICING, REPAIR OR CORRECTION. THIS DISCLAIMER OF WARRANTY CONSTITUTES AN ESSENTIAL PART OF THIS LICENSE. NO USE OF ANY DOCUMENT OR MODIFIED VERSION OF THE DOCUMENT IS AUTHORIZED HEREUNDER EXCEPT UNDER THIS DISCLAIMER; AND
sv: DOKUMENTET TILLHANDAHÅLLS I "BEFINTLIGT SKICK" UTAN NÅGRA SOM HELST GARANTIER, VARE SIG UTTRYCKLIGA ELLER UNDERFÖRSTÅDDA, INKLUSIVE, MEN INTE BEGRÄNSAT TILL, GARANTIER ATT DOKUMENTET ELLER EN MODIFIERAD VERSION AV DOKUMENTET INTE INNEHÅLLER NÅGRA FELAKTIGHETER, ÄR LÄMPLIGT FÖR ETT VISST ÄNDAMÅL ELLER INTE STRIDER MOT LAG. HELA RISKEN VAD GÄLLER KVALITET, EXAKTHET OCH UTFÖRANDE AV DOKUMENTET OCH MODIFIERADE VERSIONER AV DOKUMENTET LIGGER HELT OCH HÅLLET PÅ ANVÄNDAREN. OM ETT DOKUMENT ELLER EN MODIFIERAD VERSION AV ETT DOKUMENT SKULLE VISA SIG INNEHÅLLA FELAKTIGHETER I NÅGOT HÄNSEENDE ÄR DET DU (INTE DEN URSPRUNGLIGA SKRIBENTEN, FÖRFATTAREN ELLER NÅGON ANNAN MEDARBETARE) SOM FÅR STÅ FÖR ALLA EVENTUELLA KOSTNADER FÖR SERVICE, REPARATIONER ELLER KORRIGERINGAR. DENNA GARANTIFRISKRIVNING UTGÖR EN VÄSENTLIG DEL AV DETTA LICENSAVTAL. DETTA INNEBÄR ATT ALL ANVÄNDNING AV ETT DOKUMENT ELLER EN MODIFIERAD VERSION AV ETT DOKUMENT BEVILJAS ENDAST UNDER DENNA ANSVARSFRISKRIVNING;

en: UNDER NO CIRCUMSTANCES AND UNDER NO LEGAL THEORY, WHETHER IN TORT (INCLUDING NEGLIGENCE), CONTRACT, OR OTHERWISE, SHALL THE AUTHOR, INITIAL WRITER, ANY CONTRIBUTOR, OR ANY DISTRIBUTOR OF THE DOCUMENT OR MODIFIED VERSION OF THE DOCUMENT, OR ANY SUPPLIER OF ANY OF SUCH PARTIES, BE LIABLE TO ANY PERSON FOR ANY DIRECT, INDIRECT, SPECIAL, INCIDENTAL, OR CONSEQUENTIAL DAMAGES OF ANY CHARACTER INCLUDING, WITHOUT LIMITATION, DAMAGES FOR LOSS OF GOODWILL, WORK STOPPAGE, COMPUTER FAILURE OR MALFUNCTION, OR ANY AND ALL OTHER DAMAGES OR LOSSES ARISING OUT OF OR RELATING TO USE OF THE DOCUMENT AND MODIFIED VERSIONS OF THE DOCUMENT, EVEN IF SUCH PARTY SHALL HAVE BEEN INFORMED OF THE POSSIBILITY OF SUCH DAMAGES.
sv: UNDER INGA OMSTÄNDIGHETER ELLER INOM RAMEN FÖR NÅGON LAGSTIFTNING, OAVSETT OM DET GÄLLER KRÄNKNING (INKLUSIVE VÅRDSLÖSHET), KONTRAKT ELLER DYLIKT, SKA FÖRFATTAREN, DEN URSPRUNGLIGA SKRIBENTEN ELLER ANNAN MEDARBETARE ELLER ÅTERFÖRSÄLJARE AV DOKUMENTET ELLER AV EN MODIFIERAD VERSION AV DOKUMENTET ELLER NÅGON LEVERANTÖR TILL NÅGON AV NÄMNDA PARTER STÄLLAS ANSVARIG GENTEMOT NÅGON FÖR NÅGRA DIREKTA, INDIREKTA, SÄRSKILDA ELLER OFÖRUTSEDDA SKADOR ELLER FÖLJDSKADOR AV NÅGOT SLAG, INKLUSIVE, MEN INTE BEGRÄNSAT TILL, SKADOR BETRÄFFANDE FÖRLORAD GOODWILL, HINDER I ARBETET, DATORHAVERI ELLER NÅGRA ANDRA TÄNKBARA SKADOR ELLER FÖRLUSTER SOM KAN UPPKOMMA PÅ GRUND AV ELLER RELATERAT TILL ANVÄNDNINGEN AV DOKUMENTET ELLER MODIFIERADE VERSIONER AV DOKUMENTET, ÄVEN OM PART SKA HA BLIVIT INFORMERAD OM MÖJLIGHETEN TILL SÅDANA SKADOR.

en: DOCUMENT AND MODIFIED VERSIONS OF THE DOCUMENT ARE PROVIDED UNDER THE TERMS OF THE GNU FREE DOCUMENTATION LICENSE WITH THE FURTHER UNDERSTANDING THAT: <placeholder-1/>
sv: DOKUMENTET OCH MODIFIERADE VERSIONER AV DOKUMENTET TILLHANDAHÅLLS UNDER VILLKOREN I GNU FREE DOCUMENTATION LICENSE ENDAST UNDER FÖLJANDE FÖRUTSÄTTNINGAR: <placeholder-1/>

en: Epiphany Development Team
sv: Epiphanys utvecklingsteam

en: This manual describes version 1.9 of Epiphany.
sv: Denna handbok beskriver version 1.9 av Epiphany.

en: Browser
sv: Webbläsare

en: Introduction
sv: Introduktion

en: <application>Epiphany</application> is the GNOME web browser. <application>Epiphany</application> aims to be simple to use and standards compliant.
sv: <application>Epiphany</application> är GNOME-webbläsaren. <application>Epiphany</application> siktar mot att vara enkel att använda och följa standarder.

en: Getting Started
sv: Komma igång

en: To Open a Browser Window
sv: För att öppna ett webbläsarfönster

en: You can open a browser window in the following ways:
sv: Du kan öppna ett webbläsarfönster på följande sätt:

en: <guimenu>Applications</guimenu> menu
sv: Menyn <guimenu>Program</guimenu>

en: Choose <menuchoice><guisubmenu>Internet</guisubmenu><guimenuitem>Epiphany Web Browser</guimenuitem></menuchoice>.
sv: Välj <menuchoice><guisubmenu>Internet</guisubmenu><guimenuitem>Webbläsaren Epiphany</guimenuitem></menuchoice>.

en: Command line
sv: Kommandorad

en: Type <command>epiphany</command>, then press <keycap>Return</keycap>.
sv: Skriv <command>epiphany</command>, tryck sedan <keycap>Return</keycap>.

en: To Open the Bookmarks Window
sv: För att öppna bokmärkesfönstret

en: You can open the bookmarks window in the following ways:
sv: Du kan öppna bokmärkesfönstret på följande sätt:

en: Choose <menuchoice><guisubmenu>Internet</guisubmenu><guimenuitem>Epiphany Bookmarks</guimenuitem></menuchoice>.
sv: Välj <menuchoice><guisubmenu>Internet</guisubmenu><guimenuitem>Epiphany-bokmärken</guimenuitem></menuchoice>.

en: Type <command>epiphany -b</command>, then press <keycap>Return</keycap>.
sv: Skriv <command>epiphany -b</command>, tryck sedan <keycap>Return</keycap>.

en: From the <guimenu>Bookmarks</guimenu> menu
sv: Från menyn <guimenu>Bokmärken</guimenu>

en: Choose <menuchoice><guimenu>Bookmarks</guimenu><guimenuitem>Edit Bookmarks</guimenuitem></menuchoice> from the <application>Epiphany</application> main window.
sv: Välj <menuchoice><guimenu>Bokmärken</guimenu><guimenuitem>Redigera bokmärken</guimenuitem></menuchoice> från huvudfönstret i <application>Epiphany</application>.

en: From the <application>Epiphany</application> toolbar
sv: Från verktygsraden i <application>Epiphany</application>

en: Browser Windows
sv: Webbläsarfönster

en: <xref linkend="epiphany-TBL-1"/> describes the components of a browser window.
sv: <xref linkend="epiphany-TBL-1"/> beskriver komponenterna i ett webbläsarfönster.

en: Browser Window Components
sv: Komponenter i webbläsarfönstret

en: Component
sv: Komponent

en: Description
sv: Beskrivning

en: Menubar
sv: Menyrad

en: Toolbars
sv: Verktygsrader

en: Statusbar
sv: Statusrad

en: Displays status information.
sv: Visar statusinformation.

en: Browsing the Web
sv: Surfa på webben

en: Using the Toolbar
sv: Använda verktygsraden

en: Using Fullscreen Mode
sv: Använda helskärmsläget

en: To Open a New Window
sv: För att öppna ett nytt fönster

en: To Open a New Tab
sv: För att öppna en ny flik

en: To Open a File
sv: För att öppna en fil

en: To Save a Page to a File
sv: För att spara en sida till en fil

en: Orientation
sv: Orientering

en: To Print a Page
sv: För att skriva ut en sida

en: To Change the Zoom Factor
sv: Ändra zoomfaktorn

en: To Open Links
sv: För att öppna länkar

en: To Move Tabs
sv: För att flytta flikar

en: Managing Your Bookmarks
sv: Hantera dina bokmärken

en: To Create a New Bookmark
sv: För att skapa ett nytt bokmärke

en: History Window
sv: Historikfönstret

en: Task
sv: Uppgift

en: Action
sv: Åtgärd

en: Select the bookmark.
sv: Välj bokmärket.

en: <guimenu>File</guimenu> menu
sv: Menyn <guimenu>Arkiv</guimenu>

en: Drag and Drop
sv: Drag och släpp

en: Managing Your History Links
sv: Hantera dina historiklänkar

en: History window
sv: Historikfönstret

en: Managing Your Cookies and Passwords
sv: Hantera dina kakor och lösenord

en: Content
sv: Innehåll

en: The content of the cookie.
sv: Kakans innehåll.

en: Path
sv: Sökväg

en: Managing Passwords
sv: Hantera lösenord

en: Using the Download Manager
sv: Använda hämtningshanteraren

en: Serial Number
sv: Serienummer

en: SHA1 Fingerprint
sv: SHA1-fingeravtryck

en: MD5 Fingerprint
sv: MD5-fingeravtryck

en: Certificate Fields
sv: Certifikatfält

en: Field Value
sv: Fältvärde

en: Customizing <application>Epiphany</application>
sv: Anpassa <application>Epiphany</application>

en: Language Preferences
sv: Språkinställningar

en: Shortcuts
sv: Genvägar

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: General Shortcuts
sv: Allmänna genvägar

en: Shortcut
sv: Genväg

en: Open a file from a local folder.
sv: Öppna en fil från en lokal mapp.

en: Save the current document to a local folder.
sv: Spara det aktuella dokumentet till en lokal mapp.

en: Print the current document.
sv: Skriv ut det aktuella dokumentet.

en: Close the current tab or window.
sv: Stäng den aktuella fliken eller fönstret.

en: Show help.
sv: Visa hjälp.

en: Bookmark the current page.
sv: Bokmärk den aktuella sidan.

en: Show the bookmarks manager.
sv: Visa bokmärkeshanteraren.

en: Show the history manager.
sv: Visa historikhanteraren.

en: Navigation Shortcuts
sv: Navigeringsgenvägar

en: Open a new window.
sv: Öppna ett nytt fönster.

en: Open a new tab.
sv: Öppna en ny flik.

en: Left
sv: Vänster

en: Go back.
sv: Gå tillbaka.

en: Right
sv: Höger

en: Go forward.
sv: Gå framåt.

en: Up
sv: Upp

en: Go up a level.
sv: Gå upp en nivå.

en: Go to your home page.
sv: Gå till din hemsida.

en: Stop page loading.
sv: Stoppa sidinläsning.

en: Toggle fullscreen mode.
sv: Växla helskärmsläge.

en: View the page source.
sv: Visa källkoden för sidan.

en: Mouse Shortcuts
sv: Musgenvägar

en: Open the link in a new tab.
sv: Öppna länken i en ny flik.

en: <keycombo><keycap>Ctrl</keycap><mousebutton>Click</mousebutton></keycombo> (On a link)
sv: <keycombo><keycap>Ctrl</keycap><mousebutton>Klick</mousebutton></keycombo> (På en länk)

en: <keycombo><keycap>Shift</keycap><mousebutton>Click</mousebutton></keycombo> (On a link)
sv: <keycombo><keycap>Skift</keycap><mousebutton>Klick</mousebutton></keycombo> (På en länk)

en: Download the link.
sv: Hämta länken.

en: About <application>Epiphany</application>
sv: Om <application>Epiphany</application>

en: <application>Epiphany</application> was written by Marco Presenti Gritti (<email>marco@gnome.org</email>). To find more information about <application>Epiphany</application>, please visit the <ulink url="http://www.gnome.org/projects/epiphany/" type="http">Epiphany Web page</ulink>.
sv: <application>Epiphany</application> skrevs av Marco Presenti Gritti (<email>marco@gnome.org</email>). För att hitta mer information om <application>Epiphany</application>, besök <ulink url="http://www.gnome.org/projects/epiphany/" type="http">Epiphanys webbplats</ulink>.

en: This manual was written by David Bordoley (<email>bordoley@msu.edu</email>), Piers Cornwell (<email>piers@gnome.org</email>) and Patanjali Somayaji (<email>patanjali@codito.com</email>).
sv: Denna handbok skrevs av David Bordoley (<email>bordoley@msu.edu</email>), Piers Cornwell (<email>piers@gnome.org</email>) och Patanjali Somayaji (<email>patanjali@codito.com</email>).
