gcalctool - en to sv translation catalogue (172 entries)

en: GNOME Documentation Project
sv: Dokumentationsprojekt för GNOME

en: Permission is granted to copy, distribute and/or modify this document under the terms of the GNU Free Documentation License (GFDL), Version 1.1 or any later version published by the Free Software Foundation with no Invariant Sections, no Front-Cover Texts, and no Back-Cover Texts. You can find a copy of the GFDL at this <ulink type="help" url="ghelp:fdl">link</ulink> or in the file COPYING-DOCS distributed with this manual.
sv: Tillstånd att kopiera, distribuera och/eller modifiera detta dokument ges under villkoren i GNU Free Documentation License (GFDL), version 1.1 eller senare, utgivet av Free Software Foundation utan standardavsnitt och omslagstexter.  En kopia av GFDL finns att hämta på denna <ulink type="help" url="ghelp:fdl">länk</ulink> eller i filen COPYING-DOCS som medföljer denna handbok.

en: This manual is part of a collection of GNOME manuals distributed under the GFDL. If you want to distribute this manual separately from the collection, you can do so by adding a copy of the license to the manual, as described in section 6 of the license.
sv: Denna handbok utgör en av flera GNOME-handböcker som distribueras under villkoren i GFDL.  Om du vill distribuera denna handbok separat från övriga handböcker kan du göra detta genom att lägga till en kopia av licensavtalet i handboken enligt instruktionerna i avsnitt 6 i licensavtalet.

en: Many of the names used by companies to distinguish their products and services are claimed as trademarks. Where those names appear in any GNOME documentation, and the members of the GNOME Documentation Project are made aware of those trademarks, then the names are in capital letters or initial capital letters.
sv: Flera namn på produkter och tjänster är registrerade varumärken. I de fall dessa namn förekommer i GNOME-dokumentation - och medlemmarna i GNOME-dokumentationsprojektet är medvetna om dessa varumärken - är de skrivna med versaler eller med inledande versal.

en: DOCUMENT IS PROVIDED ON AN "AS IS" BASIS, WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND, EITHER EXPRESSED OR IMPLIED, INCLUDING, WITHOUT LIMITATION, WARRANTIES THAT THE DOCUMENT OR MODIFIED VERSION OF THE DOCUMENT IS FREE OF DEFECTS MERCHANTABLE, FIT FOR A PARTICULAR PURPOSE OR NON-INFRINGING. THE ENTIRE RISK AS TO THE QUALITY, ACCURACY, AND PERFORMANCE OF THE DOCUMENT OR MODIFIED VERSION OF THE DOCUMENT IS WITH YOU. SHOULD ANY DOCUMENT OR MODIFIED VERSION PROVE DEFECTIVE IN ANY RESPECT, YOU (NOT THE INITIAL WRITER, AUTHOR OR ANY CONTRIBUTOR) ASSUME THE COST OF ANY NECESSARY SERVICING, REPAIR OR CORRECTION. THIS DISCLAIMER OF WARRANTY CONSTITUTES AN ESSENTIAL PART OF THIS LICENSE. NO USE OF ANY DOCUMENT OR MODIFIED VERSION OF THE DOCUMENT IS AUTHORIZED HEREUNDER EXCEPT UNDER THIS DISCLAIMER; AND
sv: DOKUMENTET TILLHANDAHÅLLS I "BEFINTLIGT SKICK" UTAN NÅGRA SOM HELST GARANTIER, VARE SIG UTTRYCKLIGA ELLER UNDERFÖRSTÅDDA, INKLUSIVE, MEN INTE BEGRÄNSAT TILL, GARANTIER ATT DOKUMENTET ELLER EN MODIFIERAD VERSION AV DOKUMENTET INTE INNEHÅLLER NÅGRA FELAKTIGHETER, ÄR LÄMPLIGT FÖR ETT VISST ÄNDAMÅL ELLER INTE STRIDER MOT LAG. HELA RISKEN VAD GÄLLER KVALITET, EXAKTHET OCH UTFÖRANDE AV DOKUMENTET OCH MODIFIERADE VERSIONER AV DOKUMENTET LIGGER HELT OCH HÅLLET PÅ ANVÄNDAREN. OM ETT DOKUMENT ELLER EN MODIFIERAD VERSION AV ETT DOKUMENT SKULLE VISA SIG INNEHÅLLA FELAKTIGHETER I NÅGOT HÄNSEENDE ÄR DET DU (INTE DEN URSPRUNGLIGA SKRIBENTEN, FÖRFATTAREN ELLER NÅGON ANNAN MEDARBETARE) SOM FÅR STÅ FÖR ALLA EVENTUELLA KOSTNADER FÖR SERVICE, REPARATIONER ELLER KORRIGERINGAR. DENNA GARANTIFRISKRIVNING UTGÖR EN VÄSENTLIG DEL AV DETTA LICENSAVTAL. DETTA INNEBÄR ATT ALL ANVÄNDNING AV ETT DOKUMENT ELLER EN MODIFIERAD VERSION AV ETT DOKUMENT BEVILJAS ENDAST UNDER DENNA ANSVARSFRISKRIVNING;

en: UNDER NO CIRCUMSTANCES AND UNDER NO LEGAL THEORY, WHETHER IN TORT (INCLUDING NEGLIGENCE), CONTRACT, OR OTHERWISE, SHALL THE AUTHOR, INITIAL WRITER, ANY CONTRIBUTOR, OR ANY DISTRIBUTOR OF THE DOCUMENT OR MODIFIED VERSION OF THE DOCUMENT, OR ANY SUPPLIER OF ANY OF SUCH PARTIES, BE LIABLE TO ANY PERSON FOR ANY DIRECT, INDIRECT, SPECIAL, INCIDENTAL, OR CONSEQUENTIAL DAMAGES OF ANY CHARACTER INCLUDING, WITHOUT LIMITATION, DAMAGES FOR LOSS OF GOODWILL, WORK STOPPAGE, COMPUTER FAILURE OR MALFUNCTION, OR ANY AND ALL OTHER DAMAGES OR LOSSES ARISING OUT OF OR RELATING TO USE OF THE DOCUMENT AND MODIFIED VERSIONS OF THE DOCUMENT, EVEN IF SUCH PARTY SHALL HAVE BEEN INFORMED OF THE POSSIBILITY OF SUCH DAMAGES.
sv: UNDER INGA OMSTÄNDIGHETER ELLER INOM RAMEN FÖR NÅGON LAGSTIFTNING, OAVSETT OM DET GÄLLER KRÄNKNING (INKLUSIVE VÅRDSLÖSHET), KONTRAKT ELLER DYLIKT, SKA FÖRFATTAREN, DEN URSPRUNGLIGA SKRIBENTEN ELLER ANNAN MEDARBETARE ELLER ÅTERFÖRSÄLJARE AV DOKUMENTET ELLER AV EN MODIFIERAD VERSION AV DOKUMENTET ELLER NÅGON LEVERANTÖR TILL NÅGON AV NÄMNDA PARTER STÄLLAS ANSVARIG GENTEMOT NÅGON FÖR NÅGRA DIREKTA, INDIREKTA, SÄRSKILDA ELLER OFÖRUTSEDDA SKADOR ELLER FÖLJDSKADOR AV NÅGOT SLAG, INKLUSIVE, MEN INTE BEGRÄNSAT TILL, SKADOR BETRÄFFANDE FÖRLORAD GOODWILL, HINDER I ARBETET, DATORHAVERI ELLER NÅGRA ANDRA TÄNKBARA SKADOR ELLER FÖRLUSTER SOM KAN UPPKOMMA PÅ GRUND AV ELLER RELATERAT TILL ANVÄNDNINGEN AV DOKUMENTET ELLER MODIFIERADE VERSIONER AV DOKUMENTET, ÄVEN OM PART SKA HA BLIVIT INFORMERAD OM MÖJLIGHETEN TILL SÅDANA SKADOR.

en: DOCUMENT AND MODIFIED VERSIONS OF THE DOCUMENT ARE PROVIDED UNDER THE TERMS OF THE GNU FREE DOCUMENTATION LICENSE WITH THE FURTHER UNDERSTANDING THAT: <placeholder-1/>
sv: DOKUMENTET OCH MODIFIERADE VERSIONER AV DOKUMENTET TILLHANDAHÅLLS UNDER VILLKOREN I GNU FREE DOCUMENTATION LICENSE ENDAST UNDER FÖLJANDE FÖRUTSÄTTNINGAR: <placeholder-1/>

en: Calculator Manual V2.9
sv: Handbok för Miniräknare v2.9

en: March 2005
sv: Mars 2005

en: Calculator Manual V2.8
sv: Handbok för Miniräknare v2.8

en: August 2004
sv: Augusti 2004

en: gcalctool Manual V2.7
sv: Handbok för gcalctool v2.7

en: February 2004
sv: Februari 2004

en: Sun GNOME Documentation Team
sv: Suns GNOME-dokumentationsteam

en: gcalctool Manual V2.6
sv: Handbok för gcalctool v2.6

en: October 2003
sv: Oktober 2003

en: gcalctool Manual V2.5
sv: Handbok för gcalctool v2.5

en: July 2003
sv: Juli 2003

en: gcalctool Manual V2.4
sv: Handbok för gcalctool v2.4

en: June 2003
sv: Juni 2003

en: gcalctool Manual V2.3
sv: Handbok för gcalctool v2.3

en: gcalctool Manual V2.2
sv: Handbok för gcalctool v2.2

en: gcalctool Manual V2.1
sv: Handbok för gcalctool v2.1

en: March 2003
sv: Mars 2003

en: gcalctool Manual V2.0
sv: Handbok för gcalctool v2.0

en: This manual describes version 5.5.37 of Calculator.
sv: Denna handbok beskriver version 5.5.37 av Miniräknare.

en: Feedback
sv: Återkoppling

en: To report a bug or make a suggestion regarding the <application>Calculator</application> application or this manual, follow the directions in the <ulink url="ghelp:gnome-feedback" type="help">GNOME Feedback Page</ulink>.
sv: För att rapportera ett fel eller komma med ett förslag angående programmet <application>Miniräknare</application> eller denna handbok, följ instruktionerna på <ulink url="ghelp:gnome-feedback" type="help">GNOME:s återkopplingssida</ulink>.

en: Calculator
sv: Miniräknare

en: Introduction
sv: Introduktion

en: The <application>Calculator</application> application provides the following modes for different types of mathematical functionality:
sv: Programmet <application>Miniräknare</application> tillhandahåller följande lägen för olika typer av matematisk funktionalitet:

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Financial
sv: Ekonomi

en: Provides several complex financial functions.
sv: Tillhandahåller ett flertal komplexa ekonomiska räknefunktioner.

en: Scientific
sv: Vetenskapligt

en: Numbering System
sv: Numreringssystem

en: Base
sv: Bas

en: Binary
sv: Binär

en: Octal
sv: Oktal

en: Getting Started
sv: Komma igång

en: You can start <application>Calculator</application> in the following ways:
sv: Du kan starta <application>Miniräknare</application> på följande sätt:

en: Menu
sv: Meny

en: Choose <menuchoice><guimenu>Accessories</guimenu><guimenuitem>Calculator</guimenuitem></menuchoice>.
sv: Välj <menuchoice><guimenu>Tillbehör</guimenu><guimenuitem>Miniräknare</guimenuitem></menuchoice>.

en: Command line
sv: Kommandorad

en: Execute the following command: <userinput>gnome-calculator</userinput>
sv: Kör följande kommando: <userinput>gnome-calculator</userinput>

en: When you start <application>Calculator</application>, the following window is displayed:
sv: När du startar <application>Miniräknare</application> kommer följande fönster att visas:

en: Menubar
sv: Menyrad

en: Status Bar
sv: Statusrad

en: Usage
sv: Användning

en: To Use Calculator Functions
sv: Använda miniräknarfunktioner

en: To Perform Basic Calculations
sv: Genomföra grundläggande beräkningar

en: To Perform Simple Calculations
sv: Genomföra enkla beräkningar

en: Performing Simple Calculations
sv: Genomföra enkla beräkningar

en: Function
sv: Funktion

en: Button
sv: Knapp

en: Description
sv: Beskrivning

en: Example
sv: Exempel

en: Result
sv: Resultat

en: Calculate a result
sv: Beräkna ett resultat

en: Subtraction
sv: Subtraktion

en: Multiplication
sv: Multiplikation

en: To Erase Characters
sv: Radera tecken

en: Erasing Characters
sv: Radera tecken

en: Backspace
sv: Backsteg

en: Bksp
sv: Bckstg

en: Clear Entry
sv: Töm fält

en: Clear
sv: Töm

en: Clr
sv: Töm

en: To Display ASCII Values
sv: Visa ASCII-värden

en: To Perform Advanced Calculations
sv: Genomföra avancerade beräkningar

en: Performing Advanced Calculations
sv: Genomföra avancerade beräkningar

en: Reciprocal
sv: Reciprokt värde

en: Square Root
sv: Kvadratrot

en: Sqrt
sv: Rot

en: 9 <guibutton>Sqrt</guibutton>
sv: 9 <guibutton>Rot</guibutton>

en: Square
sv: Kvadrat

en: Integer Portion
sv: Heltalsdel

en: Int
sv: Heltal

en: Fractional Portion
sv: Decimaldel

en: Frac
sv: Bråk

en: -23.45 <guibutton>Frac</guibutton>
sv: -23.45 <guibutton>Bråk</guibutton>

en: Absolute Value
sv: Absolutvärde

en: Parentheses
sv: Parentes

en: <guibutton>(</guibutton> and <guibutton>)</guibutton>
sv: <guibutton>(</guibutton> och <guibutton>)</guibutton>

en: To Use the Calculator Memory Registers
sv: Använda miniräknarens minnesregister

en: Memory Functions
sv: Minnesfunktioner

en: Store Value in Memory Register
sv: Lagra värde i minnesregister

en: Sto
sv: Lagr

en: Click <guibutton>Clr</guibutton>.
sv: Klicka på <guibutton>Töm</guibutton>.

en: Click <guibutton>Sto</guibutton>.
sv: Klicka på <guibutton>Lagr</guibutton>.

en: 22 <guibutton>Sto</guibutton><guilabel>R2</guilabel>
sv: 22 <guibutton>Lagr</guibutton><guilabel>R2</guilabel>

en: The value 22 is stored in memory register <guilabel>R2</guilabel>.
sv: Värdet 22 lagras i minnesregister <guilabel>R2</guilabel>.

en: Retrieve Value From Memory Register
sv: Hämta värde från minnesregister

en: Rcl
sv: Hämt

en: 0 <guibutton>Rcl</guibutton><guilabel>R2</guilabel>
sv: 0 <guibutton>Hämt</guibutton><guilabel>R2</guilabel>

en: Exch
sv: Växla

en: Oct
sv: Okt

en: Degrees
sv: Grader

en: Calculating Logarithms
sv: Beräknar logaritmer

en: Natural Logarithm
sv: Naturliga logaritmen

en: Bitwise OR
sv: Bitvis OR

en: Or
sv: Eller

en: 10001000 <guibutton>Or</guibutton> 00010001
sv: 10001000 <guibutton>Eller</guibutton> 00010001

en: Bitwise AND
sv: Bitvis AND

en: And
sv: Och

en: 10101010 <guibutton>And</guibutton> 00110011
sv: 10101010 <guibutton>Och</guibutton> 00110011

en: Bitwise NOT
sv: Bitvis NOT

en: Not
sv: Inte

en: 1357ACE <guibutton>Not</guibutton>
sv: 1357ACE <guibutton>Inte</guibutton>

en: Bitwise XOR
sv: Bitvis XOR

en: Bitwise XNOR
sv: Bitvis XNOR

en: base
sv: bas

en: Number
sv: Tal

en: To Use Constant Values
sv: Använda konstanta värden

en: Constant
sv: Konstant

en: Value
sv: Värde

en: Square root of 2
sv: Kvadratroten ur 2

en: To Use Functions
sv: Använda funktioner

en: To Manipulate Binary Numbers
sv: Manipulera binära tal

en: Manipulating Binary Numbers
sv: Manipulering av binärtal

en: 111 <guibutton>&lt;</guibutton><guilabel>1 place</guilabel>
sv: 111 <guibutton>&lt;</guibutton><guilabel>1 plats</guilabel>

en: 1011 <guibutton>&gt;</guibutton><guilabel>1 place</guilabel>
sv: 1011 <guibutton>&gt;</guibutton><guilabel>1 plats</guilabel>

en: Random Number Generator
sv: Slumptalsgenerator

en: Rand
sv: Slump

en: Numeric base
sv: Numerisk bas

en: Display type
sv: Visningstyp

en: Trigonometric type
sv: Trigonometrisk typ

en: Show Trailing Zeroes
sv: Visa eftersläpande nollor

en: Show Thousands Separator
sv: Visa tusentalsavgränsare

en: Technical Information
sv: Teknisk information

en: Quick Reference: Keyboard Shortcuts
sv: Snabbreferens: Snabbtangenter

en: Keyboard Shortcut
sv: Snabbtangent

en: See
sv: Se

en: <keycap>0</keycap> to <keycap>9</keycap> inclusive
sv: <keycap>0</keycap> till <keycap>9</keycap> inklusive

en: Acc
sv: Noggr

en: Double-declining depreciation
sv: Dubbelminskande nedvärdering

en: Exponential
sv: Exponent

en: Common logarithm
sv: Vanlig logaritm

en: Integer portion
sv: Heltalsdel

en: Cosine
sv: Cosinus

en: Sine
sv: Sinus

en: Straight-line depreciation
sv: Raklinjesminskning

en: Compounding term
sv: Sammansatt term

en: Natural logarithm
sv: Naturliga logaritmen

en: Periodic payment
sv: Periodisk betalning

en: Present value
sv: Nuvarande värde

en: Retrieve value from memory register
sv: Hämta värde från minnesregister

en: Store value in memory register
sv: Lagra värde i minnesregister

en: Square root
sv: Kvadratrot

en: Periodic interest rate
sv: Periodisk räntesats

en: Payment period
sv: Betalningsperiod

en: Absolute value
sv: Absolutvärde

en: Future value
sv: Framtida värde

en: Con
sv: Kon

en: Constant value
sv: Konstant värde

en: <keycap>(</keycap> and <keycap>)</keycap>
sv: <keycap>(</keycap> och <keycap>)</keycap>

en: Fractional portion
sv: Decimaldelen

en: <keycap>Esc</keycap> or
sv: <keycap>Esc</keycap> eller

en: Clear entry
sv: Töm fält

en: Delete
sv: Ta bort

en: Option
sv: Alternativ

en: View
sv: Visa

en: Edit
sv: Redigera

en: Copy
sv: Kopiera

en: Change to Financial mode
sv: Ändra till ekonomiläge

en: Insert ASCII Value
sv: Infoga ASCII-värde

en: Memory Registers
sv: Minnesregister

en: Quit
sv: Avsluta

en: Paste
sv: Klistra in

en: Help
sv: Hjälp

en: Contents
sv: Innehåll
