gedit - en to sv translation catalogue (277 entries)

en: Permission is granted to copy, distribute and/or modify this document under the terms of the GNU Free Documentation License (GFDL), Version 1.1 or any later version published by the Free Software Foundation with no Invariant Sections, no Front-Cover Texts, and no Back-Cover Texts. You can find a copy of the GFDL at this <ulink type="help" url="ghelp:fdl">link</ulink> or in the file COPYING-DOCS distributed with this manual.
sv: Tillstånd att kopiera, distribuera och/eller modifiera detta dokument ges under villkoren i GNU Free Documentation License (GFDL), version 1.1 eller senare, utgivet av Free Software Foundation utan standardavsnitt och omslagstexter.  En kopia av GFDL finns att hämta på denna <ulink type="help" url="ghelp:fdl">länk</ulink> eller i filen COPYING-DOCS som medföljer denna handbok.

en: This manual is part of a collection of GNOME manuals distributed under the GFDL. If you want to distribute this manual separately from the collection, you can do so by adding a copy of the license to the manual, as described in section 6 of the license.
sv: Denna handbok utgör en av flera GNOME-handböcker som distribueras under villkoren i GFDL.  Om du vill distribuera denna handbok separat från övriga handböcker kan du göra detta genom att lägga till en kopia av licensavtalet i handboken enligt instruktionerna i avsnitt 6 i licensavtalet.

en: Many of the names used by companies to distinguish their products and services are claimed as trademarks. Where those names appear in any GNOME documentation, and the members of the GNOME Documentation Project are made aware of those trademarks, then the names are in capital letters or initial capital letters.
sv: Flera namn på produkter och tjänster är registrerade varumärken. I de fall dessa namn förekommer i GNOME-dokumentation - och medlemmarna i GNOME-dokumentationsprojektet är medvetna om dessa varumärken - är de skrivna med versaler eller med inledande versal.

en: DOCUMENT IS PROVIDED ON AN "AS IS" BASIS, WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND, EITHER EXPRESSED OR IMPLIED, INCLUDING, WITHOUT LIMITATION, WARRANTIES THAT THE DOCUMENT OR MODIFIED VERSION OF THE DOCUMENT IS FREE OF DEFECTS MERCHANTABLE, FIT FOR A PARTICULAR PURPOSE OR NON-INFRINGING. THE ENTIRE RISK AS TO THE QUALITY, ACCURACY, AND PERFORMANCE OF THE DOCUMENT OR MODIFIED VERSION OF THE DOCUMENT IS WITH YOU. SHOULD ANY DOCUMENT OR MODIFIED VERSION PROVE DEFECTIVE IN ANY RESPECT, YOU (NOT THE INITIAL WRITER, AUTHOR OR ANY CONTRIBUTOR) ASSUME THE COST OF ANY NECESSARY SERVICING, REPAIR OR CORRECTION. THIS DISCLAIMER OF WARRANTY CONSTITUTES AN ESSENTIAL PART OF THIS LICENSE. NO USE OF ANY DOCUMENT OR MODIFIED VERSION OF THE DOCUMENT IS AUTHORIZED HEREUNDER EXCEPT UNDER THIS DISCLAIMER; AND UNDER NO CIRCUMSTANCES AND UNDER NO LEGAL THEORY, WHETHER IN TORT (INCLUDING NEGLIGENCE), CONTRACT, OR OTHERWISE, SHALL THE AUTHOR, INITIAL WRITER, ANY CONTRIBUTOR, OR ANY DISTRIBUTOR OF THE DOCUMENT OR MODIFIED VERSION OF THE DOCUMENT, OR ANY SUPPLIER OF ANY OF SUCH PARTIES, BE LIABLE TO ANY PERSON FOR ANY DIRECT, INDIRECT, SPECIAL, INCIDENTAL, OR CONSEQUENTIAL DAMAGES OF ANY CHARACTER INCLUDING, WITHOUT LIMITATION, DAMAGES FOR LOSS OF GOODWILL, WORK STOPPAGE, COMPUTER FAILURE OR MALFUNCTION, OR ANY AND ALL OTHER DAMAGES OR LOSSES ARISING OUT OF OR RELATING TO USE OF THE DOCUMENT AND MODIFIED VERSIONS OF THE DOCUMENT, EVEN IF SUCH PARTY SHALL HAVE BEEN INFORMED OF THE POSSIBILITY OF SUCH DAMAGES.
sv: DOKUMENTET TILLHANDAHÅLLS I "BEFINTLIGT SKICK" UTAN NÅGRA SOM HELST GARANTIER, VARE SIG UTTRYCKLIGA ELLER UNDERFÖRSTÅDDA, INKLUSIVE, MEN INTE BEGRÄNSAT TILL, GARANTIER ATT DOKUMENTET ELLER EN MODIFIERAD VERSION AV DOKUMENTET INTE INNEHÅLLER NÅGRA FELAKTIGHETER, ÄR LÄMPLIGT FÖR ETT VISST ÄNDAMÅL ELLER INTE STRIDER MOT LAG. HELA RISKEN VAD GÄLLER KVALITET, EXAKTHET OCH UTFÖRANDE AV DOKUMENTET OCH MODIFIERADE VERSIONER AV DOKUMENTET LIGGER HELT OCH HÅLLET PÅ ANVÄNDAREN. OM ETT DOKUMENT ELLER EN MODIFIERAD VERSION AV ETT DOKUMENT SKULLE VISA SIG INNEHÅLLA FELAKTIGHETER I NÅGOT HÄNSEENDE ÄR DET DU (INTE DEN URSPRUNGLIGA SKRIBENTEN, FÖRFATTAREN ELLER NÅGON ANNAN MEDARBETARE) SOM FÅR STÅ FÖR ALLA EVENTUELLA KOSTNADER FÖR SERVICE, REPARATIONER ELLER KORRIGERINGAR. DENNA GARANTIFRISKRIVNING UTGÖR EN VÄSENTLIG DEL AV DETTA LICENSAVTAL. DETTA INNEBÄR ATT ALL ANVÄNDNING AV ETT DOKUMENT ELLER EN MODIFIERAD VERSION AV ETT DOKUMENT BEVILJAS ENDAST UNDER DENNA ANSVARSFRISKRIVNING; UNDER INGA OMSTÄNDIGHETER ELLER INOM RAMEN FÖR NÅGON LAGSTIFTNING, OAVSETT OM DET GÄLLER KRÄNKNING (INKLUSIVE VÅRDSLÖSHET), KONTRAKT ELLER DYLIKT, SKA FÖRFATTAREN, DEN URSPRUNGLIGA SKRIBENTEN ELLER ANNAN MEDARBETARE ELLER ÅTERFÖRSÄLJARE AV DOKUMENTET ELLER AV EN MODIFIERAD VERSION AV DOKUMENTET ELLER NÅGON LEVERANTÖR TILL NÅGON AV NÄMNDA PARTER STÄLLAS ANSVARIG GENTEMOT NÅGON FÖR NÅGRA DIREKTA, INDIREKTA, SÄRSKILDA ELLER OFÖRUTSEDDA SKADOR ELLER FÖLJDSKADOR AV NÅGOT SLAG, INKLUSIVE, MEN INTE BEGRÄNSAT TILL, SKADOR BETRÄFFANDE FÖRLORAD GOODWILL, HINDER I ARBETET, DATORHAVERI ELLER NÅGRA ANDRA TÄNKBARA SKADOR ELLER FÖRLUSTER SOM KAN UPPKOMMA PÅ GRUND AV ELLER RELATERAT TILL ANVÄNDNINGEN AV DOKUMENTET ELLER MODIFIERADE VERSIONER AV DOKUMENTET, ÄVEN OM PART SKA HA BLIVIT INFORMERAD OM MÖJLIGHETEN TILL SÅDANA SKADOR.

en: DOCUMENT AND MODIFIED VERSIONS OF THE DOCUMENT ARE PROVIDED UNDER THE TERMS OF THE GNU FREE DOCUMENTATION LICENSE WITH THE FURTHER UNDERSTANDING THAT: <placeholder-1/>
sv: DOKUMENTET OCH MODIFIERADE VERSIONER AV DOKUMENTET TILLHANDAHÅLLS UNDER VILLKOREN I GNU FREE DOCUMENTATION LICENSE ENDAST UNDER FÖLJANDE FÖRUTSÄTTNINGAR: <placeholder-1/>

en: Gedit Manual
sv: Handbok för Gedit

en: GNOME Documentation Project
sv: GNOME:s dokumentationsprojekt

en: Cicek provided information from earlier revisions of the gedit application.
sv: Cicek tillhandahöll information från tidigare revisioner av programmet gedit.

en: Acknowledgements
sv: Tillkännagivanden

en: George provided information about plugins.
sv: George tillhandhöll information om insticksmoduler.

en: gedit Manual V2.0
sv: Handbok för gedit v2.0

en: March 2002
sv: Mars 2002

en: Sun GNOME Documentation Team
sv: Suns GNOME-dokumentationsteam

en: gedit Manual V2.1
sv: Handbok för gedit v2.1

en: June 2002
sv: Juni 2002

en: gedit Manual V2.2
sv: Handbok för gedit v2.2

en: August 2002
sv: Augusti 2002

en: gedit Manual V2.3
sv: Handbok för gedit v2.3

en: gedit Manual V2.4
sv: Handbok för gedit v2.4

en: January 2003
sv: Januari 2003

en: gedit Manual V2.5
sv: Handbok för gedit v2.5

en: March 2003
sv: Mars 2003

en: gedit Manual V2.6
sv: Handbok för gedit v2.6

en: gedit Manual V2.7
sv: Handbok för gedit v2.7

en: March 2004
sv: Mars 2004

en: gedit Manual V2.8
sv: Handbok för gedit v2.8

en: July 2006
sv: Juli 2006

en: gedit Manual V2.9
sv: Handbok för gedit v2.9

en: GNOME Documentation Team
sv: GNOME-dokumentationsteam

en: This manual describes version 2.14.3 of gedit.
sv: Den här handboken beskriver version 2.14.3 av gedit.

en: Feedback
sv: Återkoppling

en: To report a bug or make a suggestion regarding the <application>gedit</application> application or this manual, follow the directions in the <ulink url="ghelp:gnome-feedback" type="help">GNOME Feedback Page</ulink>.
sv: För att rapportera ett fel eller komma med ett förslag angående programmet <application>gedit</application> eller denna handbok, följ instruktionerna på <ulink url="ghelp:gnome-feedback" type="help">GNOME:s återkopplingssida</ulink>.

en: gedit is the GNOME text editor.
sv: gedit är GNOME-textredigeraren.

en: text editor
sv: textredigerare

en: Introduction
sv: Introduktion

en: The <application>gedit</application> application enables you to create and edit text files.
sv: Programmet <application>gedit</application> låter dig skapa och redigera textfiler.

en: The aim of <application>gedit</application> is to be a simple and easy to use text editor. More powerful features can be enabled with different <firstterm>plugins</firstterm>, allowing a variety of tasks related to text-editing.
sv: Målet med <application>gedit</application> är att vara en enkel och lättanvänd textredigerare. Mer kraftfulla funktioner kan aktiveras med olika <firstterm>insticksmoduler</firstterm>, som erbjuder en uppsjö av uppgifter relaterade till textredigering.

en: Getting Started
sv: Komma igång

en: Starting gedit
sv: Starta gedit

en: You can start <application>gedit</application> in the following ways:
sv: Du kan starta <application>gedit</application> på följande sätt:

en: <guimenu>Applications</guimenu> menu
sv: Menyn <guimenu>Program</guimenu>

en: Choose <menuchoice><guisubmenu>Accessories</guisubmenu><guimenuitem>Text Editor</guimenuitem></menuchoice>.
sv: Välj <menuchoice><guisubmenu>Tillbehör</guisubmenu><guimenuitem>Textredigerare</guimenuitem></menuchoice>.

en: Command line
sv: Kommandorad

en: Execute the following command: <command>gedit</command>
sv: Kör följande kommando: <command>gedit</command>

en: By default, when you open a text document in the file manager, gedit will start, and display the document.
sv: Som standard, när du öppnar ett textdokument i filhanteraren, kommer gedit att starta och visa dokumentet.

en: The gedit Window
sv: Gedit-fönstret

en: When you start <application>gedit</application>, the following window is displayed:
sv: När du startar <application>gedit</application> visas följande fönster:

en: gedit Window
sv: Gedit-fönstret

en: Shows gedit main window.
sv: Visar gedits huvudfönster.

en: The <application>gedit</application> window contains the following elements:
sv: <application>gedit</application>-fönstret innehåller följande element:

en: Menubar
sv: Menyrad

en: The menus on the menubar contain all of the commands you need to work with files in <application>gedit</application>.
sv: Menyerna på menyraden innehåller alla de kommandon som du behöver för att arbeta med filer i <application>gedit</application>.

en: Toolbar
sv: Verktygsrad

en: The toolbar contains a subset of the commands that you can access from the menubar.
sv: Verktygsraden innehåller en del av de kommandon som du kan komma åt i menyraden.

en: Display area
sv: Visningsrutan

en: The display area contains the text of the file that you are editing.
sv: Visningsrutan innehåller texten för filer som du redigerar.

en: Statusbar
sv: Statusrad

en: The statusbar displays information about current <application>gedit</application> activity and contextual information about the menu items. The statusbar also displays the following information:
sv: Statusraden visar information om aktuell aktivitet i <application>gedit</application> och sammanhangsinformation om menyobjekten. Statusraden visar även följande information:

en: Cursor position: the line number and column number where the cursor is located.
sv: Markörposition: rad- och kolumnnumret där markören är placerad.

en: Edit mode: If the editor is in insert mode, the statusbar contains the text <guilabel>INS</guilabel>. If the editor is in overwrite mode, the statusbar contains the text <guilabel>OVR</guilabel>. Press the <keycap>Insert</keycap> key to change edit mode.
sv: Redigeringsläge: Om redigeraren är i infogningsläge kommer statusraden att innehålla texten <guilabel>INF</guilabel>. Om redigeraren är i överskrivningsläge kommer statusraden att innehålla texten <guilabel>ÖVR</guilabel>. Tryck på tangenten <keycap>Insert</keycap> för att ändra redigeringsläge.

en: Side Pane
sv: Sidopanel

en: The side pane displays a list of open documents, and other information depending on which plugins are enabled.
sv: Sidopanelen visar en lista över öppnade dokument, och annan information beroende på vilka insticksmoduler som är aktiverade.

en: By default the side pane is not shown. To show it, choose <menuchoice><guimenu>View</guimenu><guimenuitem>Side Pane</guimenuitem></menuchoice>.
sv: Som standard visas inte sidopanelen. Välj <menuchoice><guimenu>Visa</guimenu><guimenuitem>Sidopanel</guimenuitem></menuchoice> för att visa den.

en: Bottom Pane
sv: Underpanelen

en: The bottom pane is used by programming tools such as the <application>Python Console</application> plugin to display output. It is not shown by default.
sv: Underpanelen används av programmeringsverktyg, som till exempel insticksmodulen <application>Python-konsoll</application>, för att visa utdata. Den visas inte som standard.

en: When you right-click in the <application>gedit</application> window, the application displays a popup menu. The popup menu contains the most common text editing commands.
sv: När du högerklickar i <application>gedit</application>-fönstret kommer programmet att visa en popup-meny. Popup-menyn innehåller de mest vanliga textredigeringskommandona.

en: Like other GNOME applications, actions in <application>gedit</application> can be performed in several ways: with the menu, with the toolbar, or with shortcut keys. Shortcuts keys common to all applications are listed in the <ulink type="help" url="ghelp:user-guide?shortcuts-apps">User Guide</ulink>.
sv: Precis som andra GNOME-program kan åtgärder i <application>gedit</application> genomföras på flera olika sätt: med menyn, med verktygsraden, eller med snabbtangenter. Vanliga snabbtangenter för samtliga program listas i <ulink type="help" url="ghelp:user-guide?shortcuts-apps">Användarguiden</ulink>.

en: Running gedit from a Command Line
sv: Kör gedit från en kommandorad

en: You can run <application>gedit</application> from a command line and open a single file or multiple files. To open multiple files from a command line, type the following command, then press <keycap>Return</keycap>:
sv: Du kan köra <application>gedit</application> från en kommandorad och öppna en enstaka fil eller flera filer. För att öppna flera filer från en kommandorad, ange följande kommando och tryck sedan <keycap>Return</keycap>:

en: file1.txt file2.txt file3.txt
sv: fil1.txt fil2.txt fil3.txt

en: When the application starts, the files that you specify are displayed in the <application>gedit</application> window.
sv: När programmet startar kommer de filer som du anger att visas i <application>gedit</application>-fönstret.

en: For more information on how to run <application>gedit</application> from a command line, see the unix manual page for gedit, <ulink url="man:gedit" type="man"><citerefentry><refentrytitle>gedit</refentrytitle><manvolnum>1</manvolnum></citerefentry></ulink>.
sv: För mer information om hur man kör <application>gedit</application> från en kommandorad, se Unix-manualsidan för gedit, <ulink url="man:gedit" type="man"><citerefentry><refentrytitle>gedit</refentrytitle><manvolnum>1</manvolnum></citerefentry></ulink>.

en: Working with Files
sv: Arbeta med filer

en: Creating a New Document
sv: Skapa ett nytt dokument

en: To create a new document, choose <menuchoice><guimenu>File</guimenu><guimenuitem>New</guimenuitem></menuchoice>. The application displays a new blank document in the <application>gedit</application> window.
sv: För att skapa ett nytt dokument, välj <menuchoice><guimenu>Arkiv</guimenu><guimenuitem>Ny</guimenuitem></menuchoice>. Programmet visar ett blankt dokument i <application>gedit</application>-fönstret.

en: Opening a File
sv: Öppna en fil

en: To open a file, choose <menuchoice><guimenu>File</guimenu><guimenuitem>Open</guimenuitem></menuchoice> to display the <guilabel>Open File</guilabel> dialog. Select the file that you want to open, then click <guibutton>Open</guibutton>. The file is displayed in the <application>gedit</application> window.
sv: För att öppna en fil, välj <menuchoice><guimenu>Arkiv</guimenu><guimenuitem>Öppna</guimenuitem></menuchoice> för att visa dialogrutan <guilabel>Öppna fil</guilabel>. Välj filen som du vill öppna och klicka sedan på <guibutton>Öppna</guibutton>. Filen visas i <application>gedit</application>-fönstret.

en: Shows Recent Files menu icon.
sv: Visar menyikonen Senaste filer

en: The application records the paths and filenames of the five most recent files that you edited and displays the files as menu items on the <menuchoice><guimenu>File</guimenu></menuchoice> menu. You can also click on the <placeholder-1/> icon on the toolbar to display the list of recent files.
sv: Programmet sparar information om sökvägar och filnamn för de fem senaste filerna som du redigerat och visar filerna som menyobjekt i menyn <menuchoice><guimenu>Arkiv</guimenu></menuchoice>. Du kan även klicka på ikonen <placeholder-1/> på verktygsraden för att visa listan över de senaste filerna.

en: You can open multiple files in <application>gedit</application>. The application adds a tab for each open file to the window. For more on this see <xref linkend="gedit-tabs"/>.
sv: Du kan öppna flera filer i <application>gedit</application>. Programmet lägger till en flik i fönstret för varje öppnad fil. För mer information om detta, se <xref linkend="gedit-tabs"/>.

en: Saving a File
sv: Spara en fil

en: You can save files in the following ways:
sv: Du kan spara filer på följande sätt:

en: To save changes to an existing file, choose <menuchoice><guimenu>File</guimenu><guimenuitem>Save</guimenuitem></menuchoice>.
sv: För att spara ändringar till en befintlig fil, välj <menuchoice><guimenu>Arkiv</guimenu><guimenuitem>Spara</guimenuitem></menuchoice>.

en: To save a new file or to save an existing file under a new filename, choose <menuchoice><guimenu>File</guimenu><guimenuitem>Save As</guimenuitem></menuchoice>. Enter a name for the file in the <guilabel>Save As</guilabel> dialog, then click <guibutton>Save</guibutton>.
sv: För att spara en ny fil eller att spara en befintlig fil under ett nytt filnamn, välj <menuchoice><guimenu>Arkiv</guimenu><guimenuitem>Spara som</guimenuitem></menuchoice>. Ange ett namn för filen i dialogrutan <guilabel>Spara som</guilabel>, klicka sedan på <guibutton>Spara</guibutton>.

en: To save all of the files that are currently open in <application>gedit</application>, choose <menuchoice><guimenu>Documents</guimenu><guimenuitem>Save All</guimenuitem></menuchoice>.
sv: För att spara alla filerna som för närvarande är öppnade i <application>gedit</application>, välj <menuchoice><guimenu>Dokument</guimenu><guimenuitem>Spara alla</guimenuitem></menuchoice>.

en: To close all of the files that are currently open in <application>gedit</application>, choose <menuchoice><guimenu>Documents</guimenu><guimenuitem>Close All</guimenuitem></menuchoice>.
sv: För att stänga alla filerna som för närvarande är öppnade i <application>gedit</application>, välj <menuchoice><guimenu>Dokument</guimenu><guimenuitem>Stäng alla</guimenuitem></menuchoice>.

en: Opening a File from a URI
sv: Öppna en fil från en uri

en: To open a file from a Uniform Resource Identifier (URI), perform the following steps:
sv: Genomför följande steg för att öppna en fil från en Uniform Resource Identifier (URI):

en: Choose <menuchoice><guimenu>File</guimenu><guimenuitem>Open Location</guimenuitem></menuchoice> to display the <guilabel>Open Location</guilabel> dialog.
sv: Välj <menuchoice><guimenu>Arkiv</guimenu><guimenuitem>Öppna plats</guimenuitem></menuchoice> för att visa dialogrutan <guilabel>Öppna plats</guilabel>.

en: Enter the URI of the file that you want to open.
sv: Ange uri:n för filen som du vill öppna.

en: Use the <guilabel>Character coding</guilabel> drop-down list to select the appropriate character coding.
sv: Använd rullgardinsmenyn <guilabel>Teckenkodning</guilabel> för att välja lämplig teckenkodning.

en: Click <guibutton>Open</guibutton>.
sv: Klicka på <guibutton>Öppna</guibutton>.

en: Alternatively, type <command>gedit <replaceable>URI</replaceable></command> at a command line, where <replaceable>URI</replaceable> is the URI of the file that you want to open, then press <keycap>Return</keycap>. Valid types of <replaceable>URI</replaceable> include <literal>http:</literal>, <literal>ftp:</literal>, <literal>file:</literal>, and all of the methods supported by <literal>gnome-vfs</literal>.
sv: Alternativt, skriv <command>gedit <replaceable>uri</replaceable></command> på kommandoraden, där <replaceable>uri</replaceable> är den uri för filen som du vill öppna, tryck sedan på <keycap>Return</keycap>. Giltig typer av <replaceable>uri</replaceable> inkluderar <literal>http:</literal>, <literal>ftp:</literal>, <literal>file:</literal>, och alla de metoder som stöds av <literal>gnome-vfs</literal>.

en: The application opens the file located at the URI in read-only mode.
sv: Programmet öppnar filen som finns på uri:n i skrivskyddat läge.

en: Working With Tabs
sv: Arbeta med flikar

en: Working with Text
sv: Arbeta med text

en: Editing Text
sv: Redigera text

en: You can edit the text of a file in the following ways:
sv: Du kan redigera texten för en fil på följande sätt:

en: To copy the selected text to the clipboard, choose <menuchoice><guimenu>Edit</guimenu><guimenuitem>Copy</guimenuitem></menuchoice>.
sv: För att kopiera den markerade texten till urklipp, välj <menuchoice><guimenu>Redigera</guimenu><guimenuitem>Kopiera</guimenuitem></menuchoice>.

en: To delete the selected text from the file and move the selected text to the clipboard, choose <menuchoice><guimenu>Edit</guimenu><guimenuitem>Cut</guimenuitem></menuchoice>.
sv: För att ta bort den markerade texten från en fil och flytta den till urklipp, välj <menuchoice><guimenu>Redigera</guimenu><guimenuitem>Klipp ut</guimenuitem></menuchoice>.

en: To permanently delete the selected text from the file, choose <menuchoice><guimenu>Edit</guimenu><guimenuitem>Delete</guimenuitem></menuchoice>.
sv: För att permanent ta bort den markerade texten från filen, välj <menuchoice><guimenu>Redigera</guimenu><guimenuitem>Ta bort</guimenuitem></menuchoice>.

en: Undoing and Redoing Changes
sv: Ångra och gör om ändringar

en: Positioning the Cursor on a Specific Line
sv: Positionera markören på en specifik rad

en: To position the cursor on a specific line in the current file, perform the following steps:
sv: Genomför följande steg för att positionera markören på en specifik rad i den aktuella filen:

en: Choose <menuchoice><guimenu>Search</guimenu><guimenuitem>Go to Line</guimenuitem></menuchoice> to display the <guilabel>Go to Line</guilabel> dialog.
sv: Välj <menuchoice><guimenu>Sök</guimenu><guimenuitem>Gå till rad</guimenuitem></menuchoice> för att visa dialogrutan <guilabel>Gå till rad</guilabel>.

en: Type the number of the line that you want to move the cursor to in the <guilabel>Line number</guilabel> field.
sv: Skriv in numret på den rad som du vill flytta markören till i fältet <guilabel>Radnummer</guilabel>.

en: Click <guibutton>Go to Line</guibutton>. The application moves the cursor to the line number that you specify.
sv: Klicka på <guibutton>Gå till rad</guibutton>. Programmet flyttar markören till radnumret som du angav.

en: To close the <guilabel>Go to Line</guilabel> dialog, click <guibutton>Close</guibutton>.
sv: För att stänga dialogrutan <guilabel>Gå till rad</guilabel>, klicka på <guibutton>Stäng</guibutton>.

en: Finding and Replacing
sv: Hitta och ersätta

en: Finding Text
sv: Hitta text

en: To search a file for a string of text, perform the following steps:
sv: Genomför följande steg för att söka i en fil efter en textsträng:

en: Choose <menuchoice><guimenu>Search</guimenu><guimenuitem>Find</guimenuitem></menuchoice> to display the <guilabel>Find</guilabel> dialog.
sv: Välj <menuchoice><guimenu>Sök</guimenu><guimenuitem>Sök</guimenuitem></menuchoice> för att visa dialogrutan <guilabel>Sök</guilabel>.

en: To remove the highlighting from the text, choose <menuchoice><guimenu>Search</guimenu><guimenuitem>Clear Highlight</guimenuitem></menuchoice>.
sv: För att ta bort färgmarkeringen från texten, välj <menuchoice><guimenu>Sök</guimenu><guimenuitem>Rensa färgmarkeringsläge</guimenuitem></menuchoice>.

en: Replacing Text
sv: Ersätt text

en: To search a file for a string, and replace the string with an alternative string, perform the following steps:
sv: Genomför följande steg för att söka i en fil efter en sträng och ersätta strängen med en alternativ sträng:

en: Choose <menuchoice><guimenu>Search</guimenu><guimenuitem>Replace</guimenuitem></menuchoice> to display the <guilabel>Replace</guilabel> dialog.
sv: Välj <menuchoice><guimenu>Sök</guimenu><guimenuitem>Ersätt</guimenuitem></menuchoice> för att visa dialogrutan <guilabel>Ersätt</guilabel>.

en: Find and Replace Options
sv: Alternativ för att söka och ersätta

en: Special Characters
sv: Specialtecken

en: You can include the following escape sequences in the text to find or replace to represent special characters:
sv: Du kan inkludera följande specialtecken i texten för att hitta eller ersätta för visade specialtecken.

en: Specifies a new line.
sv: Anger en ny rad.

en: Specifies a tab character.
sv: Anger ett tabulatortecken.

en: Specifies a carriage return.
sv: Anger en vagnretur.

en: Printing
sv: Utskrifter

en: Setting the Page Options
sv: Ställ in sidalternativen

en: The <guilabel>Page Setup</guilabel> dialog enables you to specify the following print options:
sv: Dialogrutan <guilabel>Sidkonfiguration</guilabel> låter dig ange följande utskriftsalternativ:

en: General Tabbed Section
sv: Fliksektionen Allmänt

en: Print syntax highlighting
sv: Skriv ut syntaxmarkering

en: Print page headers
sv: Skriv ut sidhuvud

en: Line Numbers
sv: Radnummer

en: Text Wrapping
sv: Textradbrytning

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Line numbers
sv: Radnummer

en: Printing a Document
sv: Skriv ut ett dokument

en: You can use <application>gedit</application> to perform the following print operations:
sv: Du kan använda <application>gedit</application> för att genomföra följande utskriftsåtgärder:

en: Print a document to a printer.
sv: Skriv ut ett dokument till en skrivare.

en: The <guilabel>Print</guilabel> dialog enables you to specify the following print options:
sv: Dialogrutan <guilabel>Skriv ut</guilabel> låter dig ange följande utskriftsalternativ:

en: Job Tabbed Section
sv: Fliksektionen Jobb

en: Print range
sv: Sidintervall

en: Select one of the following options to determine how many pages to print:
sv: Välj en av följande åtgärder för att bestämma hur många sidor som ska skrivas ut:

en: All
sv: Alla

en: Select this option to print all of the pages in the file.
sv: Välj detta alternativ för att skriva ut alla sidorna i filen.

en: Lines
sv: Rader

en: Select this option to print the specified lines only. Use the <guilabel>From</guilabel> and <guilabel>To</guilabel> spin boxes to specify the line range.
sv: Välj detta alternativ för att endast skriva ut de angivna raderna. Använd väljaren för <guilabel>Från</guilabel> och <guilabel>Till</guilabel> för att ange radintervallet.

en: Selection
sv: Markering

en: Select this option to print the selected text only. This option is only available if you select text.
sv: Välj det här alternativet för att endast skriv ut den markerade texten. Detta alternativ finns endast tillgängligt om du har markerat text.

en: Copies
sv: Kopior

en: Use the <guilabel>Number of copies</guilabel> spin box to specify the number of copies of the file that you want to print.
sv: Använd väljaren <guilabel>Antal kopior</guilabel> för att ange antalet kopior av filen som du vill skriva ut.

en: If you print multiple copies of the file, select the <guilabel>Collate</guilabel> option to collate the printed copies.
sv: Om du skriver ut flera kopior av filen, välj alternativet <guilabel>Sortera</guilabel> för att sortera de utskrivna kopiorna.

en: Printer Tabbed Section
sv: Fliksektionen Skrivare

en: Printer
sv: Skrivare

en: Use this drop-down list to select the printer to which you want to print the file.
sv: Använd den här rullgardinslistan för att välja skrivaren till vilken du vill skriva ut filen.

en: Settings
sv: Inställningar

en: Use this drop-down list to select the printer settings.
sv: Använd den här rullgardinslistan för att välja utskriftsinställningarna.

en: Location
sv: Plats

en: Print the file to a CUPS printer.
sv: Skriv ut filen till en CUPS-skrivare.

en: Print the file to a printer.
sv: Skriv ut filen till en skrivare.

en: File
sv: Fil

en: Print the file to a PostScript file.
sv: Skriv ut filen till en PostScript-fil.

en: Custom
sv: Anpassad

en: Use the specified command to print the file.
sv: Använd det angivna kommandot för att skriva ut filen.

en: State
sv: Tillstånd

en: Type
sv: Typ

en: Comment
sv: Kommentar

en: Paper Tabbed Section
sv: Fliksektionen Papper

en: Paper size
sv: Pappersstorlek

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Page orientation
sv: Sidorientering

en: Paper tray
sv: Pappersfack

en: Programming Features
sv: Programmeringsfunktioner

en: Syntax Highlighting
sv: Syntaxmarkering

en: Sources
sv: Källor

en: Scripts
sv: Skript

en: Preferences
sv: Inställningar

en: View Preferences
sv: Visa inställningar

en: Right Margin
sv: Högermarginal

en: Editor Preferences
sv: Redigerarinställningar

en: Tabs
sv: Tabulatorer

en: Undo
sv: Ångra

en: Font
sv: Typsnitt

en: Colors
sv: Färger

en: Enable syntax highlighting
sv: Aktivera syntaxmarkering

en: Elements
sv: Element

en: Button
sv: Knapp

en: Shows icon for bold format.
sv: Visar ikonen för fet text.

en: Bold
sv: Fet

en: Shows icon for italic format.
sv: Visar ikonen för kursiv text.

en: Italic
sv: Kursiv

en: Shows icon for underline.
sv: Visar ikonen för understreck.

en: Underline
sv: Understruken

en: Shows icon for strikethrough.
sv: Visar ikonen för genomstruken.

en: Strikethrough
sv: Genomstruken

en: Foreground
sv: Förgrund

en: Background
sv: Bakgrund

en: Reset to Default
sv: Återställ till standardvärde

en: Plugins Preferences
sv: Inställningar för insticksmoduler

en: Enabling a Plugin
sv: Aktivera en insticksmodul

en: To enable a <application>gedit</application> plugin, perform the following steps:
sv: Genomför följande steg för att aktivera en insticksmodul i <application>gedit</application>:

en: Choose <menuchoice><guimenu>Edit</guimenu><guimenuitem>Preferences</guimenuitem></menuchoice>.
sv: Välj <menuchoice><guimenu>Redigera</guimenu><guimenuitem>Inställningar</guimenuitem></menuchoice>.

en: Select the <guilabel>Plugins</guilabel> tab.
sv: Välj fliken <guilabel>Insticksmodul</guilabel>.

en: Select the check box next to the name of the plugin that you want to enable.
sv: Välj kryssrutan bredvid namnet på insticksmodulen som du vill aktivera.

en: Click <guibutton>Close</guibutton> to close the <guilabel>Preferences</guilabel> dialog.
sv: Klicka på <guibutton>Stäng</guibutton> för att stänga dialogrutan <guilabel>Inställningar</guilabel>.

en: Disabling a Plugin
sv: Inaktivera en insticksmodul

en: A plugin remains enabled when you quit <application>gedit</application>.
sv: En insticksmodul är fortfarande aktiverad när du avslutar <application>gedit</application>.

en: To disable a <application>gedit</application> plugin, perform the following steps:
sv: Genomför följande steg för att inaktivera en insticksmodul i <application>gedit</application>:

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Working with Plugins
sv: Arbeta med insticksmoduler

en: To enable and disable plugins, or see which plugins are currently enabled, use the <link linkend="gedit-prefs-plugins">Plugins Preferences</link>.
sv: För att aktivera eller inaktivera insticksmoduler, eller se vilka insticksmoduler som för närvarande är aktiverade, använd <link linkend="gedit-prefs-plugins">Inställningar för insticksmoduler</link>.

en: The following plugins come built-in with <application>gedit</application>:
sv: Följande insticksmoduler är inbyggda som standard i <application>gedit</application>:

en: <link linkend="gedit-change-case-plugin"><application>Change Case</application></link> allows you to change the case of the selected text.
sv: <link linkend="gedit-change-case-plugin"><application>Ändra skiftläge</application></link> låter dig ändra skiftläget på den markerade texten.

en: <application><link linkend="gedit-document-statistics-plugin">Document Statistics</link></application> shows the number of lines, words, and characters in the document.
sv: <application><link linkend="gedit-document-statistics-plugin">Dokumentstatistik</link></application> visar antal rader, ord och tecken i dokumentet.

en: <application><link linkend="gedit-external-tools-plugin">External Tools</link></application> allows you to execute external commands from <application>gedit</application>.
sv: <application><link linkend="gedit-external-tools-plugin">Externa verktyg</link></application> låter dig köra externa kommandon från <application>gedit</application>.

en: <application>File Browser</application> allows you to browse your files and folders in the side pane.
sv: <application>Filbläddrare</application> låter dig bläddra i din filer och mappar via sidopanelen.

en: <application><link linkend="gedit-indent-lines-plugin">Indent Lines</link></application> adds or removes indentation from the selected lines.
sv: <application><link linkend="gedit-indent-lines-plugin">Dra in rader</link></application> lägger till eller tar bort indragningen för markerade rader.

en: <application><link linkend="gedit-modelines-plugin">Modelines</link></application> allows you to set editing preferences for individual documents, and supports <application>Emacs</application>, <application>Kate</application> and <application>Vim</application>-style modelines.
sv: <application><link linkend="gedit-modelines-plugin">Lägesrader</link></application> låter dig ställa in redigeringsinställningar för individuella dokument, och har stöd för lägesradstyperna  <application>Emacs</application>, <application>Kate</application> och <application>Vim</application>.

en: Change Case Plugin
sv: Insticksmodulen Ändra skiftläge

en: Action
sv: Åtgärd

en: Example
sv: Exempel

en: Edit
sv: Redigera

en: Change Case
sv: Ändra skiftläge

en: All Upper Case
sv: Gör allt till versaler

en: Change each character to uppercase.
sv: Ändra varje tecken till versaler.

en: <literal>This text</literal> becomes <literal>THIS TEXT</literal>
sv: <literal>Denna text</literal> blir <literal>DENNA TEXT</literal>

en: All Lower Case
sv: Gör allt till gemener

en: Change each character to lowercase.
sv: Ändra varje tecken till gemener.

en: <literal>This Text</literal> becomes <literal>this text</literal>
sv: <literal>Denna Text</literal> blir <literal>denna text</literal>

en: Invert Case
sv: Invertera skiftläge

en: <literal>This Text</literal> becomes <literal>tHIS tEXT</literal>
sv: <literal>Denna Text</literal> blir <literal>dENNA tEXT</literal>

en: Title Case
sv: Engelsk rubriksversalisering

en: <literal>this text</literal> becomes <literal>This Text</literal>
sv: <literal>denna text</literal> blir <literal>Denna Text</literal>

en: Document Statistics Plugin
sv: Insticksmodulen Dokumentstatistik

en: Number of lines in the current document.
sv: Antal rader i det aktuella dokumentet.

en: Number of words in the current document.
sv: Antal ord i det aktuella dokumentet.

en: Number of characters, including spaces, in the current document.
sv: Antal tecken, inklusive blanksteg, i det aktuella dokumentet.

en: Number of characters, not including spaces, in the current document.
sv: Antal tecken, blanksteg undantaget, i det aktuella dokumentet.

en: Number of bytes in the current document.
sv: Antal byte i det aktuella dokumentet.

en: External Tools Plugin
sv: Insticksmodulen Externa verktyg

en: Built-in Commands
sv: Inbyggda kommandon

en: The following commands are provided with the <application>External Tools</application> plugin:
sv: Följande kommandon tillhandahålls av insticksmodulen <application>Externa verktyg</application>:

en: Runs <application>make</application> in the current document's directory.
sv: Kör <application>make</application> i katalogen för det aktuella dokumentet.

en: Directory Listing
sv: Kataloglistning

en: Environment Variables
sv: Miljövariabler

en: Defining a Command
sv: Definiera ett kommando

en: Description
sv: Beskrivning

en: Commands
sv: Kommandon

en: Variables
sv: Variabler

en: File Browser Plugin
sv: Insticksmodulen Filbläddrare

en: Browsing your Files
sv: Bläddra bland dina filer

en: To open a file in <application>gedit</application>, double-click it in the file list.
sv: För att öppna en fil i <application>gedit</application>, dubbelklicka på den i fillistan.

en: Creating Files and Folders
sv: Skapa filer och mappar

en: Indent Lines Plugin
sv: Insticksmodulen Dra in rader

en: Insert Date/Time Plugin
sv: Insticksmodulen Infoga datum/tid

en: Configuring the Insert Date/Time Plugin
sv: Konfigurera insticksmodulen Infoga datum/tid

en: To configure the Insert Date/Time plugin, perform the following steps:
sv: Genomför följande steg för att konfigurera insticksmodulen Infoga datum/tid:

en: Select the <guilabel>Insert Date/Time</guilabel> plugin.
sv: Välj insticksmodulen <guilabel>Infoga datum/tid</guilabel>.

en: Click <guibutton>Configure Plugin</guibutton> to display the <guilabel>Configure insert date/time plugin</guilabel> dialog.
sv: Klicka på <guibutton>Konfigurera</guibutton> för att visa dialogrutan <guilabel>Konfigurera insticksmodulen för infoga datum/tid</guilabel>.

en: Select one of the options, as follows:
sv: Välj ett av följande alternativ:

en: Modelines Plugin
sv: Insticksmodulen Lägesrader

en: Tab width
sv: Tabulatorbredd

en: Insert spaces instead of tabs
sv: Infoga blanksteg istället för tabulatortecken

en: Right margin width
sv: Högermarginalbredd

en: Python Console Plugin
sv: Insticksmodulen Python-konsoll

en: Snippets Plugin
sv: Insticksmodulen Textsnuttar

en: Inserting Snippets
sv: Infoga textsnuttar

en: Alternatively, press <keycombo><keycap>Ctrl</keycap><keycap>Space</keycap></keycombo> to see a list of snippets you can insert.
sv: Alternativt, tryck <keycombo><keycap>Ctrl</keycap><keycap>Blanksteg</keycap></keycombo> för att se en lista över de textsnuttar du kan infoga.

en: Adding Snippets
sv: Lägg till textsnuttar

en: To create a new snippet, do the following:
sv: Gör följande för att skapa en ny textsnutt:

en: Name
sv: Namn

en: Shortcut key
sv: Snabbtangent

en: Editing and Removing Snippets
sv: Redigera och ta bort textsnuttar

en: Tab placeholders
sv: gedit <placeholder-1/>

en: Mirror placeholders
sv: gedit <placeholder-1/>

en: End placeholder
sv: gedit <placeholder-1/>

en: Environmental variables
sv: Miljövariabler

en: Shell placeholders
sv: gedit <placeholder-1/>

en: Python placeholders
sv: gedit <placeholder-1/>

en: Sort Plugin
sv: Insticksmodul
