release notes 2.16 - en to ca translation catalogue (165 entries)

en: Internationalization
ca: Internacionalització

note: Translators: number of languages might change before final date
en: Thanks to members of the worldwide <ulink url="http://developer.gnome.org/projects/gtp/">GNOME Translation Project</ulink>, under the leadership of Christian Rose and Danilo Šegan, GNOME 2.16 offers support for 54 languages (at least 80 percent of strings translated).
ca: Gràcies als membres del <ulink url="http://developer.gnome.org/projects/gtp/">GNOME Translation Project</ulink> de tot el món, sota la direcció de Christian Rose i Danilo Šegan, el GNOME 2.16 s'ofereix en 54 idiomes (amb un mínim del 80 per cent de cadenes traduïdes).

en: Albanian
ca: albanès

en: Basque
ca: basc

en: Bengali
ca: bengalí

en: Brazilian Portuguese
ca: portuguès del Brasil

en: Bulgarian
ca: búlgar

en: Catalan
ca: català

en: Chinese (Hong Kong)
ca: xinès (Hong Kong)

en: Chinese (Taiwan)
ca: xinès (Taiwan)

en: Chinese Simplified
ca: xinès simplificat

en: Czech
ca: txec

en: Danish
ca: danès

en: Dutch
ca: holandès

en: Dzongkha
ca: dzongkha

en: English
ca: anglès

en: Estonian
ca: estonià

en: Finnish
ca: finès

en: French
ca: francès

en: Galician
ca: gallec

en: German
ca: alemany

en: Greek
ca: grec

en: Gujarati
ca: gujarati

en: Hebrew
ca: hebreu

en: Hindi
ca: hindi

en: Hungarian
ca: hongarès

en: Indian Bengali
ca: bengalí de la Índia

en: Indonesian
ca: indonesi

en: Italian
ca: italià

en: Japanese
ca: japonès

en: Korean
ca: coreà

en: Latvian
ca: letó

en: Lithuanian
ca: lituà

en: Macedonian
ca: macedoni

en: Malayalam
ca: malaialam

en: Nepali
ca: nepalès

en: Norwegian Bookmal
ca: noruec bokmål

en: Norwegian Nynorsk
ca: noruec nynorsk

en: Oriya
ca: oriya

en: Persian
ca: persa

en: Polish
ca: polonès

en: Portuguese
ca: portuguès

en: Punjabi
ca: panjabi

en: Romanian
ca: romanès

en: Russian
ca: rus

en: Serbian
ca: serbi

en: Slovak
ca: eslovac

en: Slovenian
ca: eslovè

en: Spanish
ca: espanyol

en: Swedish
ca: suec

en: Tamil
ca: tàmil

en: Thai
ca: tai

en: Turkish
ca: turc

en: Ukrainian
ca: ucraïnès

en: Vietnamese
ca: vietnamita

en: Welsh
ca: gal·lès

en: Supported languages: <placeholder-1/>
ca: Llengües disponibles: <placeholder-1/>

en: Note that Dzongka, Hebrew Indian Bengali, Latvian, Malayalam, Norwegian Nynorsk, Oriya, Slovenian and Tamil are new supported languages in GNOME 2.16, thanks to the hard work of their translators. Also noteworthy are that British and Canadian English are supported.
ca: El dzongka, l'hebreu, el bengalí de la Índia, el letó, el malaialam, el noruec nynorsk, l'oriya, l'eslovè i el tàmil són llengües noves disponibles al GNOME 2.16, gràcies a la feina intensiva dels seus traductors. També és digna de destacar la presència de l'anglès britànic i l'anglès canadenc.

en: Many other languages are partially supported, with more than half of their strings translated.
ca: Moltes altres llengües hi són parcialment presents, amb més de la meitat de cadenes traduïdes.

en: Looking Forward to GNOME 2.18
ca: Una mirada al GNOME 2.18

en: Naturally, development doesn't stop with GNOME 2.16. Six months from the day that GNOME 2.16 is released GNOME 2.18 will follow and build on the fantastic base of its predecessor.
ca: Naturalment, el desenvolupament no s'atura amb el GNOME 2.16. Sis mesos després del dia de l'alliberament del GNOME 2.16, s'alliberarà el GNOME 2.18, muntat sobre la fantàstica base del seu predecessor.

en: Things to look forward to in GNOME 2.18 include:
ca: Algunes coses en què fixar-se en el GNOME 2.18 inclouen:

en: Upgrade bugzilla.gnome.org to Bugzilla 3.0.
ca: Actualització del bugzilla.gnome.org a Bugzilla 3.0.

en: Change Bug-Buddy to work with any Bugzilla 3.0+ bugtracker (if possible)
ca: Canvi del Bug-Buddy perquè funcioni amb qualsevol eina de seguiment d'errors Bugzilla 3.0+ (si es pot)

en: More on the development roadmap of GNOME 2.18 will appear shortly as development starts getting under way. Watch for details on our <ulink url="http://www.gnome.org/start/unstable/">development page</ulink>.
ca: Es publicarà més informació quant al full de ruta del GNOME 2.18 quan el desenvolupament arrenqui. Feu una ullada als detalls a la nostra <ulink url="http://www.gnome.org/start/unstable/">pàgina de desenvolupament</ulink>.

en: Get Involved
ca: Involucreu-vos-hi

en: Helping GNOME is a rewarding, satisfying, and positive experience. You will join with hundreds of dedicated enthusiasts from all walks of life and places on the globe. Skilled and motivated contributors to GNOME may find new doors and opportunities open for them in the form of recognition, speaking appearances, and gainful employment.
ca: Ajudar el GNOME és una experiència satisfactòria, complaent i positiva. Us unireu a milers d'entusiastes dedicats de tots els camins de la vida i llocs del planeta. Contribuïdors del GNOME especialitzats i motivats podran trobar noves portes i oportunitats obertes en forma de reconeixement, aparicions en xerrades, i feina remunerada.

en: Your contribution to GNOME can be as simple as filing good bug reports in our bug tracking system, Bugzilla. The <ulink url="http://bugzilla.gnome.org/simple-bug-guide.cgi">simple bug assistant</ulink> will be able to guide you through filing your first bugs with us. Become a <ulink url="http://www.gnome.org/friends/">Friend of GNOME</ulink> to help us move forward.
ca: La vostra contribució al GNOME pot ser tan simple com emplenar bons informes d'errors en el nostre sistema de seguiment d'errors Bugzilla. L'<ulink url="http://bugzilla.gnome.org/simple-bug-guide.cgi">auxiliar d'errors simple</ulink> us guiarà per emplenar els vostres primers errors amb nosaltres. També podeu esdevenir <ulink url="http://www.gnome.org/friends/">amics del GNOME</ulink> per ajudar-nos a avançar.

en: A lot of exciting progress is being made daily in our active developer groups - accessibility, documentation, usability, translation, web, testing, graphics, performance, desktop and platform development.
ca: Diàriament es fan molts progressos emocionants en els nostres actius grups de desenvolupadors - accessibilitat, documentació, usabilitat, traducció, web, proves, gràfics, rendiment i desenvolupament d'escriptori i plataforma.

en: Join us today and <ulink url="http://live.gnome.org/JoinGnome">see what a difference you can make</ulink>.
ca: <ulink url="http://live.gnome.org/JoinGnome">Uniu-vos-hi avui</ulink> i mireu quina aportació hi podeu fer.

en: Usability improvements
ca: Millores en la usabilitat

en: Ease of use is one of the highest priorities of GNOME, and contributors continue to ensure that GNOME adheres to the highest standards of software usability. GNOME 2.16 includes updates that simplify changing file permissions, reporting bugs, using the Deskbar applet, and creating application launchers.
ca: La facilitat d'ús és una de les prioritats del GNOME, i els col·laboradors continuen assegurant-se que el GNOME s'adhereix els més alts estàndards d'usabilitat del programari. El GNOME 2.16 inclou actualitzacions que simplifiquen canviar els permissos, informar d'errors, utilitzar la miniaplicació de la barra d'escriptori, i crear llançadors d'aplicacions.

en: Change file permissions comfortably
ca: Canvieu fàcilment els permisos dels fitxers

en: Sometimes it's necessary to change the file permissions of everything within a certain folder. The Nautilus File Manager now supports this by right-clicking a folder and selecting <menuchoice><guimenuitem>Properties</guimenuitem><guibutton>Permissions</guibutton></menuchoice>.
ca: De vegades cal canviar els permisos de tots els fitxers d'una carpeta. Ara es pot fer amb el gestor de fitxers Nautilus, clicant amb el botó dret a una carpeta i seleccionant <menuchoice><guimenuitem>Propietats</guimenuitem><guibutton>Permisos</guibutton></menuchoice>.

en: The new file permission dialog in Nautilus
ca: El nou diàleg de permisos de fitxers del Nautilus

en: GNOME 2.16 also introduces fine-grained control of file permissions with support for access control lists and Security-enhanced Linux (SELinux) attributes.
ca: El GNOME 2.16 també introdueix un control més acurat sobre els permisos dels fitxers, amb suport per a llistes de control d'accés i atributs de seguretat millorada de Linux (SELinux).

en: Simplified bug reporting
ca: Informes d'errors simplificats

en: To ensure that GNOME bugs are resolved quickly, developers depend on bug reports provided by users. To simplify the process of filing bug reports, the <application>Bug-Buddy</application> utility is now automatically launched when a GNOME application crashes. To help users save time, the new version asks fewer questions and displays everything in a single window.
ca: Per assegurar-se que els errors del GNOME es resolen ben ràpidament, els desenvolupadors necessiten els informes d'error dels usuaris. Per simplificar el procés d'emplenar informes d'error, la utilitat <application>Bug-Buddy</application> s'executa automàticament quan una aplicació del GNOME falla. Per ajudar els usuaris a estalviar-se temps, la nova versió fa menys preguntes, i ho mostra tot en només una finestra.

en: The simplified Bug-buddy interface
ca: La interfície simplificada del Bug-buddy

en: Improvements to Deskbar
ca: Millores a la barra d'escriptori

en: Now Deskbar, a powerful utility for searching your files and the web, is even faster to use and takes up less space on your screen. Pressing <keycombo><keycap>Alt</keycap><keycap>F3</keycap></keycombo> (or clicking on its icon) allows you to directly enter search terms -- your hands can remain on the keyboard all the time.
ca: Ara la barra d'escriptori, una potent utilitat per cercar fitxers i la web, és encara més ràpida i usa menys espai a la vostra pantalla. En prémer <keycombo><keycap>Alt</keycap><keycap>F3</keycap></keycombo> (o en fer clic a la seva icona) us permet entrar directament termes per cercar -- i sense haver de moure les vostres mans del teclat.

en: Modified Deskbar interface
ca: Interfície modificada del Deskbar

en: Ready for take-off
ca: A punt per a començar

en: Launchers are a flexible means to start a particular application, to execute a command, or to open a particular folder or Web page. GNOME 2.16 streamlines the process of creating custom launchers with a redesigned, easy-to-use dialog.
ca: Els llançadors són una forma flexible d'iniciar una aplicació concreta, per executar una ordre o per obrir una certa carpeta o pàgina web. El GNOME 2.16 simplifica el procés de crear llançadors personalitzats mitjançant un quadre de diàleg redissenyat i fàcil d'utilitzar.

en: Code cleanups and backend improvements
ca: Neteges al codi i millores de les tecnologies

en: Upgrade to GTK+ 2.10
ca: Actualització a GTK+ 2.10

en: GNOME 2.16 now depends on GTK+ 2.10, making use of many improvements that were made available by <ulink url="http://live.gnome.org/ProjectRidley">Project Ridley</ulink>; an effort to consolidate a number of GNOME libraries into GTK+.
ca: El GNOME 2.16 ara depèn del GTK+ 2.10, i n'empra moltes de les millores que s'han fet gràcies al <ulink url="http://live.gnome.org/ProjectRidley">Projecte Ridley</ulink>; un projecte per unificar un nombre de biblioteques del GNOME dintre de GTK+.

en: One of the first benefits made available to GNOME users is the new printing functionality of GTK+ 2.10: It features a high level, platform-independent API, <ulink url="http://developer.gnome.org/doc/API/2.0/gtk/Printing.html">GtkPrintOperation</ulink>, that also includes a new printing dialog. A low-level, UNIX-specific API is available as well that currently supports CUPS and lpr for printing.
ca: Un dels primers beneficis a disposició dels usuaris del GNOME és la nova funcionalitat d'impressió del GTK+ 2.10. Es proporciona una API d'alt nivell, independent de la plataforma, <ulink url="http://developer.gnome.org/doc/API/2.0/gtk/Printing.html">GtkPrintOperation</ulink>, que a més inclou un nou diàleg d'impressió. També proporciona una API de baix nivell, específica per a UNIX, que actualment permet imprimir a través de CUPS i lpr.

en: New and improved Print Dialog
ca: Diàleg d'impressió nou i millorat

en: Many GNOME applications were ported to use the new printing functionality, such as the document viewer <application>Evince</application>, the web browser <application>Ephiphany</application>, and the help browser <application>Yelp</application>.
ca: S'ha adaptat moltes aplicacions del GNOME per a fer servir aquesta nova funcionalitat d'impressió, com ara el visualitzador de documents <application>Evince</application>, el navegador web <application>Epiphany</application>, i el navegador d'ajuda <application>Yelp</application>.

en: This also marks the start of deprecating the previously used libraries <emphasis>libgnomeprint</emphasis> and <emphasis>libgnomeprintui</emphasis>: External projects are encouraged to use the new functionality provided by GTK+ 2.10.
ca: Això també marca com a obsoletes les biblioteques <emphasis>libgnomeprint</emphasis> i <emphasis>libgnomeprintui</emphasis> emprades anteriorment. Es recomana que els projectes externs utilitzin les noves funcionalitats proporcionades pel GTK+ 2.10.

en: Another important improvement introduced by GTK+ 2.10 is the new API, <ulink url="http://developer.gnome.org/doc/API/2.0/gtk/RecentDocuments.html">GtkRecent</ulink>: It manages a single list of recently opened files and documents. Among the GNOME applications using the new functionality are the panel, the file manager (<application>Nautilus</application>), the document viewer (<application>Evince</application>), and the text editor (<application>Gedit</application>).
ca: Una altra millora important introduïda al GTK+ 2.10 és la nova API, <ulink url="http://developer.gnome.org/doc/API/2.0/gtk/RecentDocuments.html">GtkRecent</ulink>. Gestiona una sola llista de fitxers i documents oberts recentment. Entre les aplicacions del GNOME que fan servir aquesta nova funcionalitat hi ha el quadre, el gestor de fitxers (<application>Nautilus</application>), el visualitzador de documents (<application>Evince</application>), i l'editor de text (<application>Gedit</application>).

en: The file chooser dialog has also been improved: the location entry (previously opened by using <keycombo><keycap>Ctrl</keycap><keycap>L</keycap></keycombo>) has been integrated and the dialog as a whole remains responsive even when performing time-consuming file operations.
ca: També s'ha millorat el quadre de selecció de fitxers: s'ha integrat l'entrada de la ubicació (que anteriorment s'obria emprant <keycombo><keycap>Ctrl</keycap><keycap>L</keycap></keycombo>) i el diàleg no es congela ni durant operacions llargues sobre fitxers.

en: Location entry in File Chooser Dialog
ca: Entrada d'ubicació en el diàleg de selecció de fitxer

en: GTK+ 2.10 provides the gtk-touchscreen-mode mode controlling a number of changes that make GTK+ work better on touchscreens, which are widely used on mobile and embedded devices.
ca: El GTK+ 2.10 proporciona el mode gtk-touchscreen-mode, un nombre de canvis que fan que el GTK+ funcioni millor en pantalles tàctils, fetes servir en mòbils i dispositius incrustats.

en: Several other improvements made available by GTK+ 2.10 are used throughout the desktop: New widgets to display clickable hyperlinks, or to create multi-step wizards, for example and better drag-and-drop support in notebooks allowing tabs to be reordered, moved between notebooks, and made into windows by dragging to the desktop.
ca: Hi ha moltes altres millores disponibles en el GTK+ 2.10 que s'utilitzen en tot l'escriptori. Per exemple nous ginys per mostrar enllaços clicables, o per crear auxiliars de diversos passos; i una millor característica d'arrosegar i deixar anar en els blocs de notes, que permeten reordenar les pestanyes, moure-les entre blocs de notes, i fer-ne finestres arrosegant-les a l'escriptori.

en: GTK and GNOME get sharp
ca: GTK i GNOME es tornen micos

en: GNOME 2.16 now offers bindings to GTK+ and GNOME libraries for fans of the C# (C sharp) programming language. This also means that the development framework Mono is a dependency of the GNOME bindings.
ca: El GNOME 2.16 ofereix vinculacions per a les bilbioteques GTK+ i GNOME pels aficionats al llenguatge de programació C# (C sharp). Això vol dir que l'entorn d'aplicacions Mono ha esdevingut una dependència de les vinculacions del GNOME.

en: Additionally, software written in C# can be proposed as new modules for later GNOME releases. However, existing GNOME modules need to go through the proposal process again if they gain a new dependency on GTK# and/or Mono.
ca: A més, els programes escrits en C# poden ser proposats com a nous mòduls per als pròxims llançaments del GNOME. Tot i així, els mòduls del GNOME existents necessiten passar el procés de proposta un altre cop si adquireixen una nova dependència amb el GTK# i/o Mono.

en: New Bug-buddy backend
ca: Nova implementació del bug-buddy

en: GNOME's bug reporting tool, <application>Bug-buddy</application>, now uses an XML-RPC protocol and no longer requires that the user have <application>sendmail</application> installed. As a result of this change, projects using <application>Bug-buddy</application> must have the correct information in their application's <filename>.desktop</filename> file.
ca: L'eina d'informe d'errors del GNOME, <application>Bug-buddy</application>, ara utilitza un protocol XML-RPC i ja no necessita que l'usuari tingui instal·lat el <application>sendmail</application>. Com a resultat del canvi, els projectes que facin servir el <application>Bug-buddy</application> han de tenir la informació correcta en el seu fitxer d'aplicació <filename>.desktop</filename>.

en: The previous way to create bug reports (<application>sendmail</application> method) will still be supported for one year. After that, users of old <application>Bug-Buddy</application> versions won't be able to file bug reports anymore.
ca: La manera anterior de crear informes d'error (el mètode <application>sendmail</application>) encara es proporcionarà per un any. Després d'aquest temps, els usuaris de les versions velles del <application>Bug-Buddy</application> no podran omplir més informes d'error.

en: Unicode 5.0 support
ca: Disponibilitat d'unicode 5.0

en: GNOME 2.16 will be the world's first desktop release that features support for the Unicode Character Database (UCD), version 5.0, which defines more than 99,000 characters for the languages of the world. The improvements are built into GNOME libraries GLib and Pango, and are thus available to all other open source and free software projects that use these libraries.
ca: El GNOME 2.16 serà el primer escriptori del món en ser alliberat amb disponibilitat per a la base de dades de caràcters Unicode (UCD), versió 5.0, que defineix més de 99.000 caràcters de les llengües del món. Les millores s'han inclòs a les biblioteques GLib i Pango del GNOME, i per tant estan disponibles per a tots els projectes de codi obert i programari lliure que facin servir aquestes biblioteques.

en: Removals and other notes
ca: Supressions i altres notes

en: Due to the lack of active maintainership, the themes <emphasis>Grand-Canyon</emphasis>, <emphasis>Ocean-Dream</emphasis>, <emphasis>Simple</emphasis>, <emphasis>Smokey-Blue</emphasis>, and <emphasis>Traditional</emphasis> were removed. Likewise, the <emphasis>Lighthouseblue</emphasis> and <emphasis>Metal</emphasis> theme engines were removed as well.
ca: Atesa la manca de manteniment, els temes <emphasis>Grand-Canyon</emphasis>, <emphasis>Ocean-Dream</emphasis>, <emphasis>Simple</emphasis>, <emphasis>Smokey-Blue</emphasis>, i <emphasis>Traditional</emphasis> han sigut eliminats. De la mateixa manera ho han sigut els motors de temes <emphasis>Lighthouseblue</emphasis> i <emphasis>Metal</emphasis>.

en: The screenreader <application>Gnopernicus</application> has been replaced by <application>Orca</application>.
ca: El lector de pantalla <application>Gnopernicus</application> ha sigut reemplaçat per l'<application>Orca</application>.

en: Feature Enhancements
ca: Millores en les característiques

en: If you're using a laptop, have problems finding free space on your hard disks, want to customize your menu items, or find it hard to keep up with all your personal information, you'll be happy to upgrade to GNOME 2.16.
ca: Si utilitzeu un portàtil, teniu problemes trobant espai lliure en els vostres discos durs, voleu personalitzar els elements del menú o trobeu difícil organitzar la vostra informació personal, estareu contents d'actualitzar-vos al GNOME 2.16.

en: A longer life for your laptop
ca: Una vida més llarga per al vostre portàtil

en: If you're traveling a lot with your laptop computer, the new integrated power management support of GNOME 2.16 will be a major help: It lets you manage your battery, UPS, and wireless peripherals. It also offers graphs showing you how much power is being used.
ca: Si viatgeu molt amb el vostre portàtil, el nou suport integrat per a la gestió d'energia del GNOME 2.16 serà d'una gran ajuda. Us permet gestionar la vostre bateria, UPS, i perifèrics sense fils. A més ofereix gràfics mostrant quanta energia s'està fent servir.

en: Power management is easily controlled via a panel icon. A simple preference dialog lets you adapt to the situations you typically use your GNOME-based computer.
ca: El gestor d'energia es controla fàcilment mitjançant una icona del quadre. Un senzill diàleg de preferències permet adaptar-vos a les situacions en que acostumeu a fer servir el vostre ordinador amb el GNOME.

en: By providing hooks via standardized DBUS methods, other programs are able to interact with power saving and thus reduce the necessity of taking care about power management manually. For example, an application like nautilus could stop the computer sleeping automatically when copying large files, or a service like beagled could use a slow indexing mode when on battery power.
ca: En proporcionar lligams a través de mètodes estàndards del DBUS, altres programes poden interactuar amb l'estalvi d'energia i en conseqüència reduir la necessitat de cuidar-se de la gestió d'energia manualment. Per exemple, una aplicació com el nautilus podria aturar l'ordinador adormint-se automàticament quan copiï fitxers grans, o un servei com el beagled podria fer servir un mode d'indexació més lent quan s'utilitzi la bateria.

en: Note taking made simple
ca: Prendre notes és més simple

en: A telephone number, an idea, a meeting with friends -- your life is an endless flow of small pieces of information. Keeping track of it all can be difficult and frustrating but GNOME 2.16 makes it easy with a powerful new note-taking application called <application>Tomboy</application>.
ca: Un número de telèfon, una idea, una trobada amb amics -- la vostre vida és un torrent sense fi de petites peces d'informació. Fer-ne el seguiment de totes pot ser difícil i frustrant però el GNOME 2.16 ho fa senzill amb una nova aplicació per prendre notes anomenada <application>Tomboy</application>.

en: The Tomboy Notes application
ca: L'aplicació de notes Tomboy

en: Making a note is as simple as clicking the icon in your panel and selecting 'New note'. But the key to Tomboy's usefulness lies in its ability to relate notes and ideas together: Just highlight a phrase, click the link button and a new note appears. In this way you can organize your ideas in a way that makes sense to you. And links between your ideas won't break, even when renaming and reorganizing them.
ca: Fer una nota és tan simple com clicar la icona en el quadre i seleccionar «Nota nova». Però la clau de l'utilitat del Tomboy rau en l'habilitat de relacionar notes i idees juntes: només cal ressaltar una frase, clicar el botó d'enllaç i aparaixerà una nota nova. D'aquesta manera podreu organitzar les vostres notes de la manera que més us agradi. I els enllaços entre les vostres idees no es trencaran encara que els canvieu el nom o les reordeneu.

en: Enhanced menu editing
ca: Millores en l'edició del menú

en: Menu editing just got even more easier. The old menu editor is replaced with a new one, <application>Alacarte</application>, which is already known to Ubuntu users. Whether you want new menus, new items or separators: Alcarte makes it easier to make changes, and adapt the menu to your liking.
ca: Editar el menú és encara més fàcil. S'ha reemplaçat l'anterior editor del menú per un de nou, l'<application>Alacarte</application>, ben conegut pels usuaris d'Ubuntu. Quan vulgueu nous menús, nous elements o separadors l'Alacarte us facilitarà fer-hi canvis i adaptar el menú al vostre gust.

en: Main interface for Alacarte Menu Editor
ca: Interfície principal per a l'editor de menús Alacarte

en: Finer control of your disk space
ca: Control més acurat del vostre espai de disc

en: If you're one of the people who always seem to struggle with an insufficient amount of free hard disk space, you'll be pleased to know that GNOME 2.16 provides a new tool to get a better overview of your hard disk space: With <application>Baobab</application>, you can analyse how the space is used and find and remove files that take up space. Scan local or remote directories, requested folders or the complete filesystem and <application>Baobab</application> displays an image showing the size of all the directories found.
ca: Si sou dels que sempre us trobeu amb una quantitat insuficient d'espai lliure al vostre disc dur, estareu molt contents que el GNOME 2.16 proporcioni una nova eina per tenir una millor vista del vostre espai del disc dur. Amb el <application>Baobab</application>, podreu analitzar com s'utilitza l'espai, i trobar i suprimir fitxers que n'ocupin massa. Escanegeu directoris locals o remots, directoris concrets o tot el sistema de fitxers complet i el <application>Baobab</application> mostrarà una imatge amb la mida de tots els directoris trobats.

en: Baobab, the disk usage analyzer
ca: Baobab, l'analitzador d'ús de disc

en: New screen reader
ca: Nou lector de pantalla

en: People with visual impairments will welcome GNOME's new screen reader, <application>Orca</application>. Using the Assistive Technology Service Provider Interface (<acronym>AT-SPI</acronym>) to query the display, Orca outputs the content using various combinations of speech synthesis, braille, and magnification. It thus supports all applications and toolkits that support AT-SPI.
ca: Les persones amb deficiències visuals donaran la benvinguda al nou lector de pantalla del GNOME, l'<application>Orca</application>. Utilitzant la interfície proporcionada pel servei de tecnologia assistiva (<acronym>AT-SPI</acronym>) per consultar la pantalla, l'Orca genera una sortida del contingut utilitzant diferents combinacions de sintetització de parla, braille, i ampliacions. Es pot utilitzar en totes les aplicacions i jocs d'eines que implementin l'AT-SPI.

en: Totem improves media web browsing
ca: El Totem millora la navegació web de medis

en: <application>Totem</application>, the GNOME video player has new support for reading and writing XSPF playlists, an <ulink url="http://www.xspf.org/">open standard allowing people to share playlists</ulink>.
ca: El <application>Totem</application>, el reproductor de vídeo del GNOME permet llegir i escriure llistes de reproducció XSPF, un <ulink url="http://www.xspf.org/">estàndard obert que permet a les persones compartir llistes de reproducció</ulink>.

en: <application>Totem</application> has exciting new features and some important fixes on its browser plugin, making <application>Totem</application> in conjunction with your web browser pure pleasure. Notable features are its ability to happily interoperate with web pages that embed Real and Windows media players even if the page specifically checks for Windows Media or Real Player. Even the javascript interfaces around them will work. <application>Totem</application> now allows you to listen to music in the background on web pages that support it as well.
ca: El <application>Totem</application> té moltes característiques noves i importants correccions en el seu connector de navegació, fent que el <application>Totem</application> amb conjunció amb el vostre navegador web sigui un plaer. Una característica remarcable és l'habilitat per interoperar amb les pàgines web que incrusten els reproductors de medis Real i Windows encara que la pàgina específicament cerqui el reproductor Windows Media o Real Player. Fins i tot les interfícies javascript al seu voltant funcionaran. El <application>Totem</application> també permet escoltar música de fons en les pàgines web que ho permetin.

en: Many small but useful changes
ca: Molts canvis petits però útils

en: You can now check the spelling of the text entered in the <application>Epiphany web browser</application>.
ca: Ara podeu comprovar la correcció ortogràfica del text entrat en el <application>navegador web Epiphany</application>.

en: You can now switch between the open windows of a certain application by using the shortcut <keycombo><keycap>Alt</keycap><keycap>F6</keycap></keycombo>. Of course, you can still use the short cut <keycombo><keycap>Alt</keycap><keycap>Tab</keycap></keycombo> to switch between the open windows on a work space.
ca: Ara podeu canviar entre finestres obertes d'una certa aplicació utilitzant la drecera de teclat <keycombo><keycap>Alt</keycap><keycap>F6</keycap></keycombo>. Evidentment, encara podeu fer servir la drecera <keycombo><keycap>Alt</keycap><keycap>Tab</keycap></keycombo> per canviar entre finestres obertes d'un espai de treball.

en: You can now move applications between different workspaces by dragging their taskbar icon onto the wanted workspace.
ca: Ara podeu moure aplicacions entre diferents espais de treball arrosegant la seva icona de la llista de finestres a l'espai de treball desitjat.

en: You can now spot password-protected files in archives more easily due to an new emblem shown for these files.
ca: Ara podeu saber fàcilment quins fitxers tenen contrasenya en els arxius gràcies a un nou emblema que es mostra en aquests fitxers.

en: You can now preview a screensaver in fullscreen.
ca: Ara podeu previsualitzar l'estalvi de pantalla a pantalla completa.

en: You can now burn DVDs directly with <application>Nautilus CD Burner</application>; there's no need to make an image anymore.
ca: Ara podeu gravar DVD directament amb el <application>gravador de CD del Nautilus</application>; ja no necessiteu crear una imatge.

en: You can now also use Reminder Notes from existing GroupWise accounts by using <application>Evolution</application>.
ca: Ara també podeu utilitzar notes de recordatori de comptes GroupWise existents amb l'<application>Evolution</application>.

en: Preparing for the eye candy age
ca: Un nou món d'efectes visuals

en: While version 2.16 continues to enhance GNOME with useful features, makes it easier to use, and removes rough edges, it also takes the first steps into the advancing age of eye candy: windows that wobble, vanish, fade, shrink, or explode -- such effects are possible due to ongoing advancements of graphics hardware.
ca: La versió 2.16 continua millorant el GNOME amb característiques útils, fa que sigui més fàcil d'usar, i elimina els aspectes incòmodes, i també inicia els primers passos cap a el nou món dels efectes visuals: finestres que tremolen, desapareixen, s'esvaeixen, s'encongeixen, o exploten -- aquesta mena d'efectes són possibles gràcies als avenços del maquinari gràfic.

en: Some of these changes are still under development, and are not enabled by default: you need to use a special configuration to use them. Nevertheless, they provide a peek into the age to come.
ca: Alguns d'aquests canvis encara estan en desenvolupament, i no estan habilitats per defecte: heu d'usar una configuració especial per a usar-los. No obstant, ens permeten donar un cop d'ull als nous temps que s'acosten.

en: Come along on a short journey into the future!
ca: Seguiu-nos en un petit viatge cap al futur!

en: Advanced 3D effects
ca: Efectes 3D avançats

en: <application>Metacity</application>, GNOME's default window manager, makes its first steps into the world of 3D accelerated desktop computing. Many extensions to its compositor engine let your windows wobble, shrink, explode, fade in and out, bounce on window focus, and show other interesting, unusual or funny effects such as having different transparency for different window types like menus, dialogs, and main windows.
ca: El <application>Metacity</application>, el gestor de finestres per defecte del GNOME, fa els seus primers passos cap al món dels ordinadors de sobretaula amb acceleració 3D. Moltes extensions del seu motor de composició permeten a les vostres finestres tremolar, encongir-se, explotar, esvair-se i aparèixer, botar en el focus de la finestra, i mostrar altres efectes inusuals o divertits com tenir una transparència diferent per a diferents tipus de finestres com ara menús, diàlegs, i finestres principals.

en: Not yet enabled by default, new compositing affects are only available when Metacity is compiled with the special <option>--enable-compositor</option> option. The new compositing features also depend on support for the <literal>GLX_texture_from_pixmap</literal> extension, which is only available to owners of Intel i830 to i945, and ATI Radeon 7000 to 9250 chips at the present time.
ca: Encara no habilitats per defecte, els nous efectes de composició només estan disponibles quan el Metacity es compila amb l'opció especial <option>--enable-compositor</option>. Les noves característiques de composició també depenen de que estigui disponible l'extensió <literal>GLX_texture_from_pixmap</literal>, que actualment només ho és per als xips gràfics Intel i830 a i945, i ATI Radeon 7000 a 9250.

en: <quote>It's important to note,</quote> says Vincent Untz, member of the GNOME release team, <quote>that it's an ongoing work, and that more will come in 2.18</quote>.
ca: <quote>És important destacar,</quote> diu Vincent Untz, membre del GNOME release team, <quote>que es tracta d'un treball en curs, i que hi haurà més coses en la versió 2.18</quote>.

en: Once <application>Metacity</application> is compiled with the correct option, the effects can be turned on and off without a restart or new login, and applications can take advantage of this. For example, the GNOME terminal can now offer real transparency.
ca: Un cop compilat el <application>Metacity</application> amb l'opció correcta, els efectes es poden engegar i aturar sense un reinici o un nou inici de sessió, i les aplicacions poden aprofitar això. Per exemple, el terminal del GNOME ara pot oferir transparència real.

en: Cleaner icon theme, Cairo, and Wanda
ca: Tema amb icones més clares, Cairo, i Wanda

en: GNOME 2.16 doesn't just provide eye candy for curious testers; there are also many improvements that are immediately visible: an improved icon theme that follows the <ulink url="http://tango.freedesktop.org/Tango_Desktop_Project">Tango</ulink> style guidelines, a new view on events in the calender module of GNOME's email application, <application>Evolution</application>, and a long overdue face lift for Wanda -- GNOME's cute fortune-telling fish.
ca: El GNOME 2.16 no només proporciona nous efectes visuals per als provadors curiosos; també hi ha moltes millores que són immediatament visibles: un tema d'icones millorat que segueix les línies guia d'estil del <ulink url="http://tango.freedesktop.org/Tango_Desktop_Project">Tango</ulink>, una nova visualització dels esdeveniments al mòdul de calendari de l'aplicació de correu del GNOME, <application>l'Evolution</application>, i un llargament esperat canvi d'aspecte per al Wanda -- El peixet de la bona fortuna del GNOME.

en: GNOME 2.16's new icon theme follows the artwork guidelines proposed by the Tango project, thus supporting a more consistent graphical user interface experience for free and open source software. By now also following the Freedesktop <ulink url="http://www.freedesktop.org/wiki/Standards_2ficon_2dnaming_2dspec">icon naming specification</ulink>, the GNOME icon theme now also works for applications written for other popular desktops, such as KDE or XFce.
ca: El nou tema d'icones del GNOME 2.16 segueix les guies per treballs artístics proposats pel projecte Tango, recolzant així una experiència més consistent amb la interfície gràfica d'usuari per al programari lliure i de codi obert. Segueix també l'<ulink url="http://www.freedesktop.org/wiki/Standards_2ficon_2dnaming_2dspec">especificació de noms d'icones</ulink> Freedesktop, el tema d'icones del GNOME també funciona per a aplicacions escrites per a altres escriptoris populars, com el KDE o  l'XFce.

en: The new and improved GNOME icon theme
ca: El nou i millorat tema d'icones del GNOME

en: Additionally, the icon theme was also cleared up: many application icons are now shipped with their applications, making it easier to use them from other desktops environments than GNOME. Many icons are also scalable now, meaning you can now change their size on your desktop and they still look good! GNOME's default meta-theme has also gone through a clean-up.
ca: Addicionalment, s'ha endreçat el tema de les icones: ara, moltes icones d'aplicacions s'envien amb les seves aplicacions, fent més fàcil d'utilitzar-les des d'altres entorns d'escriptori diferents del GNOME. Moltes icones ara també són escalables, és a dir, podeu canviar-ne la mida en el vostre escriptori sense que n'empitjori l'aspecte! El meta-tema per defecte també ha estat endreçat.

en: More eye candy is also available in <application>Evolution</application>'s Calender module: it now uses <ulink url="http://cairo.freedesktop.org/">Cairo</ulink> to display a much more appealing view on events: They now have a top header that displays the start time, and the end time if you re-size the event icon. Selected events are now shown using a drop shadow. Cairo is a 2-dimensional graphics library designed to support a number of modern graphics techniques such as stroking, alpha blending and antialiasing.
ca: També hi ha més efectes visuals al mòdul del calendari de l'<application>Evolution</application>: ara utilitza <ulink url="http://cairo.freedesktop.org/">Cairo</ulink> per tal de mostrar una visualització més atractiva dels esdeveniments: Ara tenen una capçalera superior que mostra l'hora d'inici, i l'hora final si redimensioneu la icona de l'esdeveniment. Els esdeveniments seleccionats ara es mostren usant una ombra. Cairo és una biblioteca gràfica bidimensional dissenyada per permetre un nombre de tècniques gràfiques modernes com l'stroking, l'alpha blending i l'antidentat.

en: GNOME's cute little fortune-telling fish, Wanda, received a face lift, too. Being an old companion since the beginning of GNOME, some people wonder if that's one of the most important changes of GNOME 2.16.
ca: El simpàtic peixet de la bona fortuna del GNOME, Wanda, també ha tingut un rentat de cara. Tractant-se com és d'un vell company des dels inicis del GNOME, algunes persones es pregunten si aquest no és un dels canvis més importants del GNOME 2.16.

en: GNOME 2.16 Release Notes
ca: Notes del GNOME versió 2.16

en: GNOME Foundation
ca: Fundació GNOME

en: About GNOME
ca: Quant al GNOME

en: GNOME 2.16 is the latest version of the GNOME Desktop; a popular, multi-platform desktop environment for <productname>Linux</productname>, <productname>UNIX</productname> and other platforms. Based on Free and Open Source Software, GNOME provides all of the common tools computer users have come to expect of a modern computing environment, as well as a flexible and powerful platform for software developers.
ca: El GNOME 2.16 és la darrera versió de l'escriptori GNOME, un popular entorn d'escriptori multiplataforma per a <productname>Linux </productname>, <productname>UNIX</productname> i d'altres plataformes. Basat en programari lliure i obert, el GNOME proporciona totes les eines comunes que els usuaris esperen d'un entorn informàtic modern, així com una plataforma flexible per a desenvolupadors de programari.

en: If you're already familiar with GNOME, you may want to skip ahead and read <xref linkend="rnfrontpage"/>, <xref linkend="rnfeatures"/> and <xref linkend="rnusability"/>.
ca: Si esteu familiaritzats amb el GNOME, potser preferiu saltar més endavant i llegir <xref linkend="rnfrontpage"/>, <xref linkend="rnfeatures"/> i <xref linkend="rnusability"/>.

en: The GNOME Desktop
ca: L'escriptori GNOME

en: The GNOME Desktop is released every six months with many new features, improvements, "bug" fixes and translations. GNOME 2.16 continues this tradition and includes many interesting new features and fixes for hundreds of reported bugs. To learn more about GNOME and the qualities that distinguish it from other computer desktop environments (like usability, accessibility, internationalization and freedom) visit the <ulink url="http://www.gnome.org/about">About GNOME</ulink> page on our website.
ca: L'escriptori GNOME s'allibera cada sis mesos amb moltes noves característiques, millores, correccions d'errors i traduccions. El GNOME 2.16 continua amb la seva tradició i inclou moltes característiques interessants i correccions per a centenars d'errors. Per a aprendre més sobre el GNOME i les qualitats que el diferencien d'altres entorns d'escriptori d'ordinador (com usabilitat, accessibilitat, internacionalització i llibertat) visiteu la pàgina <ulink url="http://www.gnome.org/about">Quant al GNOME</ulink>.

en: The GNOME 2.16 release contains all of the applications needed to provide basic user functionality including system menus, file management, web browsing and email. It also includes lots of common accessories like a calculator, dictionary, document reader, image viewer, multimedia player, text editor and UNIX terminal emulator. Thanks to its excellent developer platform, many other excellent Free and Open Source applications are also available for GNOME, included but not limited to <ulink url="http://www.abisource.com/"><application>Abiword</application></ulink>, a fully featured word processor; <ulink url="http://www.gnome.org/projects/gnumeric/"><application>Gnumeric</application></ulink>, a powerful spreadsheeting application; <ulink url="http://www.gimp.org/"><application>the GNU Image Manipulation Program</application></ulink>, a popular image editor similar to Photoshop; and <ulink url="http://www.inkscape.org/"><application>Inkscape</application></ulink>, a flexible vector graphics application. You can find out about these and other great GNOME applications from the <ulink url="http://www.gnome.org/projects/">GNOME Project Listing</ulink> or <ulink url="http://gnomefiles.org">GNOMEfiles.org</ulink>.
ca: El GNOME 2.16 conté totes les aplicacions necessàries per proporcionar la funcionalitat d'usuari bàsica incloent menús del sistema, gestió de fitxers, navegació web i correu electrònic. També inclou molts altres accessoris com ara una calculadora, diccionari, lector de documents, visualitzador d'imatges, reproductor de medis, editor de text i emulador de terminal UNIX. Gràcies a la seva excel·lent plataforma de desenvolupament, existeixen moltes altres excel·lents aplicacions lliures i de codi obert, com ara <ulink url="http://www.abisource.com/"><application>Abiword</application></ulink>, un complet processador de textos; <ulink url="http://www.gnome.org/projects/gnumeric/"><application>Gnumeric</application></ulink>, un potent full de càlcul; <ulink url="http://www.gimp.org/"><application>GIMP, el programari de manipulació d'imatges GNU</application></ulink>, un popular editor d'imatges semblant al Photoshop; i <ulink url="http://www.inkscape.org/"><application>Inkscape</application></ulink>, una flexible aplicació per a imatges vectorials. Podeu obtenir més informació sobre aquestes i altres excel·lents aplicacions al <ulink url="http://www.gnome.org/projects/">Llistat de projectes del GNOME</ulink> o a <ulink url="http://gnomefiles.org">GNOMEfiles.org</ulink>.

en: GNOME 2.16 includes all of the improvements made in GNOME 2.14 and earlier. You can learn more about the changes that happened in GNOME 2.14 from its <ulink url="http://www.gnome.org/start/2.14/notes/">release notes</ulink>.
ca: El GNOME 2.16 inclou totes les millores fetes en el GNOME 2.14 i anteriors. Podeu aprendre més quant als canvis que es van introduir al GNOME 2.14 a les seves <ulink url="http://www.gnome.org/start/2.14/notes/">notes de l'alliberament</ulink>.

en: GNOME is part of the GNU Project. GNOME is proud of being and supporting <ulink url="http://www.fsf.org/philosophy/free-sw.html">Free Software</ulink>.
ca: El GNOME és part del projecte GNU. El GNOME està orgullós de ser i de recolzar el <ulink url="http://www.fsf.org/philosophy/free-sw.html">programari lliure</ulink>.

en: Credits
ca: Crèdits

en: These release notes were compiled by Vincent Untz, Quim Gil, SegPhault, John Williams and Brent Smith with extensive help from the GNOME community. On behalf of the community, we give our warmest thanks to the developers and contributors who made this GNOME release possible.
ca: Aquestes notes de l'alliberament han sigut redactades per en Vincent Untz, Quim Gil, SegPhault, John Williams i Brent Smith amb gran ajuda de la comunitat del GNOME. En nom de la comunitat, donem les gràcies més afectuoses als desenvolupadors i contribuïdors que han fet possible aquest alliberament del GNOME.

en: This work may be freely translated into any language. If you wish to translate it into your language, please contact the <ulink url="http://developer.gnome.org/projects/gtp/">GNOME Translation Project</ulink>.
ca: Aquest document es pot traduir lliurement a qualsevol idioma. Si desitgeu traduir-lo al vostre idioma, contacteu amb el <ulink url="http://developer.gnome.org/projects/gtp/">Projecte de traducció del GNOME.</ulink>.
