GNOME 2.16 release notes - en to fr translation catalogue (158 entries)

en: Internationalization
fr: Internationalisation

note: Translators: number of languages might change before final date
en: Thanks to members of the worldwide <ulink url="http://developer.gnome.org/projects/gtp/">GNOME Translation Project</ulink>, under the leadership of Christian Rose and Danilo Šegan, GNOME 2.16 offers support for 54 languages (at least 80 percent of strings translated).
fr: Grâce à ses membres venant du monde entier, <ulink url="http://developer.gnome.org/projects/gtp/">le projet de traduction GNOME</ulink>, sous l'égide de Christian Rose et de Danilo Šegan, permet à GNOME 2.16 de proposer le support de 54 langues (dont au moins 80% des chaînes de caractères ont été traduites).

en: Albanian
fr: Albanais

en: Brazilian Portuguese
fr: Portugais (Brésil)

en: Bulgarian
fr: Bulgare

en: Chinese (Hong Kong)
fr: Chinois (Hong Kong)

en: Chinese (Taiwan)
fr: Chinois (Taïwan)

en: Chinese Simplified
fr: Chinois simplifié

en: Czech
fr: Tchèque

en: Danish
fr: Danois

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: Dzongkha
fr: rDzong-kha

en: English
fr: Anglais

en: Estonian
fr: Estonien

en: Finnish
fr: Finnois

en: French
fr: Français

en: Galician
fr: Galicien

en: German
fr: Allemand

en: Greek
fr: Grec

en: Gujarati
fr: Goujarati

en: Hebrew
fr: Hébreux

en: Hungarian
fr: Hongrois

en: Indian Bengali
fr: Bengalî

en: Indonesian
fr: Indonésien

en: Italian
fr: Italien

en: Japanese
fr: Japonais

en: Korean
fr: Coréen

en: Latvian
fr: Létonien

en: Lithuanian
fr: Lituanien

en: Macedonian
fr: Macédonien

en: Nepali
fr: Népali

en: Norwegian Bookmal
fr: Norvégien classique

en: Norwegian Nynorsk
fr: Néo-Norvégien

en: Persian
fr: Farsi

en: Polish
fr: Polonais

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Punjabi
fr: Pendjabi

en: Romanian
fr: Roumain

en: Russian
fr: Russe

en: Serbian
fr: Serbe

en: Slovak
fr: Slovaque

en: Slovenian
fr: Slovénien

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Swedish
fr: Suédois

en: Tamil
fr: Tamoul

en: Thai
fr: Thaï

en: Turkish
fr: Turque

en: Ukrainian
fr: Ukrainien

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: Welsh
fr: Gallois

en: Supported languages: <placeholder-1/>
fr: Langues supportées : <placeholder-1/>

en: Many other languages are partially supported, with more than half of their strings translated.
fr: De nombreuses autres langues sont également supportées partiellement, avec plus de la moitié de leurs chaînes de caractères traduites.

en: Looking Forward to GNOME 2.18
fr: En route pour GNOME 2.18

en: Naturally, development doesn't stop with GNOME 2.16. Six months from the day that GNOME 2.16 is released GNOME 2.18 will follow and build on the fantastic base of its predecessor.
fr: Le développement ne s'arrête naturellement pas avec GNOME 2.16. La version 2.18 de GNOME est prévue dans exactement six mois après le jour de la sortie de GNOME 2.16 et construira sur l'excellente base de cette version.

en: Things to look forward to in GNOME 2.18 include:
fr: Parmi les points importants du futur GNOME 2.18 :

en: Upgrade bugzilla.gnome.org to Bugzilla 3.0.
fr: Mettre à jour bugzilla.gnome.org vers Bugzilla 3.0.

en: Change Bug-Buddy to work with any Bugzilla 3.0+ bugtracker (if possible)
fr: Modifier Bug Buddy pour fonctionner avec toutes les versions 3.0 et supérieures de Bugzilla (si possible)

en: More on the development roadmap of GNOME 2.18 will appear shortly as development starts getting under way. Watch for details on our <ulink url="http://www.gnome.org/start/unstable/">development page</ulink>.
fr: Plus d'informations sur la feuille de route de GNOME 2.18 apparaîtront dès que le développement aura commencé. Surveillez la <ulink url="http://www.gnome.org/start/unstable/">page de développement</ulink> pour plus de détails !

en: Get Involved
fr: Participer

en: Helping GNOME is a rewarding, satisfying, and positive experience. You will join with hundreds of dedicated enthusiasts from all walks of life and places on the globe. Skilled and motivated contributors to GNOME may find new doors and opportunities open for them in the form of recognition, speaking appearances, and gainful employment.
fr: Aider GNOME est une expérience satisfaisante, positive et pleine de récompenses. Vous rejoindrez des centaines de personnes motivées venant de tout horizon et de tout endroit du monde. De nouvelles opportunités et de nouvelles voies en terme de reconnaissance, de possibilités de conférence, voire même d'emploi peuvent s'ouvrir aux contributeurs compétents et motivés.

en: Your contribution to GNOME can be as simple as filing good bug reports in our bug tracking system, Bugzilla. The <ulink url="http://bugzilla.gnome.org/simple-bug-guide.cgi">simple bug assistant</ulink> will be able to guide you through filing your first bugs with us. Become a <ulink url="http://www.gnome.org/friends/">Friend of GNOME</ulink> to help us move forward.
fr: Votre contribution peut être aussi simple que la rédaction de bons rapports d'anomalie dans notre système de suivi des anomalies, Bugzilla. L'<ulink url="http://bugzilla.gnome.org/simple-bug-guide.cgi">assistant au rapport d'anomalies</ulink> vous guidera dans toutes les étapes pour bien remplir vos premiers rapports d'anomalie. vous  pouvez devenir un <ulink url="http://www.gnome.org/friends/">Ami de GNOME</ulink> pour nous aider.

en: A lot of exciting progress is being made daily in our active developer groups - accessibility, documentation, usability, translation, web, testing, graphics, performance, desktop and platform development.
fr: Des progrès passionnants sont réalisés chaque jour par nos groupes de développeurs : accessibilité, documentation, ergonomie, traduction, Web, test, graphisme, performance et développement du bureau et de la plate-forme.

en: Join us today and <ulink url="http://live.gnome.org/JoinGnome">see what a difference you can make</ulink>.
fr: <ulink·url="http://live.gnome.org/JoinGnome">Rejoignez-nous dès maintenant et</ulink> voyez quelle différence vous pouvez apporter !

en: Usability improvements
fr: Améliorations de l'ergonomie

en: Ease of use is one of the highest priorities of GNOME, and contributors continue to ensure that GNOME adheres to the highest standards of software usability. GNOME 2.16 includes updates that simplify changing file permissions, reporting bugs, using the Deskbar applet, and creating application launchers.
fr: L'une des principales priorités de GNOME est la facilité d'utilisation, et les contributeurs s'assurent que GNOME suit les plus grands standards d'ergonomie. GNOME 2.16 inclus des mises à jour qui simplifient le changement des permissions sur les fichiers, le signalement des anomalies, l'utilisation de l'applet Deskbar et la création de lanceurs d'application.

en: Change file permissions comfortably
fr: Changer les permissions de fichiers facilement

en: Sometimes it's necessary to change the file permissions of everything within a certain folder. The Nautilus File Manager now supports this by right-clicking a folder and selecting <menuchoice><guimenuitem>Properties</guimenuitem><guibutton>Permissions</guibutton></menuchoice>.
fr: Quelquefois, il est nécessaire de changer les permissions de tous les fichiers à l'intérieur d'un répertoire particulier. Le gestionnaire de fichiers Nautilus supporte cela maintenant en cliquant-droit sur un répertoire et choisissant<menuchoice><guimenuitem>Propriétés<guimenuitem><guibutton>Permissions</guibutton></menuchoice>.

en: The new file permission dialog in Nautilus
fr: La nouvelle boîte de dialogue des permissions des fichiers dans Nautilus

en: GNOME 2.16 also introduces fine-grained control of file permissions with support for access control lists and Security-enhanced Linux (SELinux) attributes.
fr: GNOME 2.16 introduit également une granularité fine pour le contrôle des permissions sur les fichiers avec le support des listes pour le contrôle d'accès (ACL) et les attributs SELinux.

en: Simplified bug reporting
fr: Rapport d'anomalie simplifié

en: To ensure that GNOME bugs are resolved quickly, developers depend on bug reports provided by users. To simplify the process of filing bug reports, the <application>Bug-Buddy</application> utility is now automatically launched when a GNOME application crashes. To help users save time, the new version asks fewer questions and displays everything in a single window.
fr: Pour s'assurer que les anomalies de GNOME sont corrigées rapidement, les développeurs dépendent des rapports fournis par les utilisateurs. Pour simplifier le processus de remplissage des rapports d'anomalie, l'utilitaire <application>Bug Buddy</application> est désormais lancé automatiquement lorsqu'une application GNOME se termine inopinément. Pour aider les utilisateurs à gagner du temps, la nouvelle version pose moins de questions et affiche tout dans une seule fenêtre.

en: The simplified Bug-buddy interface
fr: Une interface simplifiée pour Bug Buddy

en: Improvements to Deskbar
fr: Améliorations pour Deskbar

en: Now Deskbar, a powerful utility for searching your files and the web, is even faster to use and takes up less space on your screen. Pressing <keycombo><keycap>Alt</keycap><keycap>F3</keycap></keycombo> (or clicking on its icon) allows you to directly enter search terms -- your hands can remain on the keyboard all the time.
fr: Deskbar, un utilitaire puissant de recherche sur le Web et pour vos fichiers, est désormais encore plus rapide et prend moins de place sur votre écran. En pressant sur <keycombo><keycap>Alt</keycap><keycap>F3</keycap></keycombo> (ou en cliquant sur son icône) vous pouvez saisir directement votre requête de recherche ; ainsi vos main peuvent rester sur le clavier en permanence.

en: Modified Deskbar interface
fr: Une interface modifiée pour Deskbar

en: Ready for take-off
fr: Prêt au décollage

en: Launchers are a flexible means to start a particular application, to execute a command, or to open a particular folder or Web page. GNOME 2.16 streamlines the process of creating custom launchers with a redesigned, easy-to-use dialog.
fr: Les lanceurs sont un moyen flexible pour démarrer une application particulière, pour exécuter une commande, ou pour ouvrir un dossier ou une page Web particulière. GNOME 2.16 rationalise le processus pour créer des lanceurs sur mesure au travers de fenêtres de dialogues remodelées et faciles à utiliser.

en: Code cleanups and backend improvements
fr: Nettoyage de code, et améliorations internes

en: Upgrade to GTK+ 2.10
fr: Mise à jour vers GTK+ 2.10

en: GNOME 2.16 now depends on GTK+ 2.10, making use of many improvements that were made available by <ulink url="http://live.gnome.org/ProjectRidley">Project Ridley</ulink>; an effort to consolidate a number of GNOME libraries into GTK+.
fr: GNOME 2.16 dépend maintenant de GTK+ 2.10, en tirant parti des améliorations effectuées par le <ulink url="http://live.gnome.org/ProjectRidley">Projet Ridley</ulink>; un effort pour consolider un ensemble de bibliothèques GNOME dans GTK+.

en: One of the first benefits made available to GNOME users is the new printing functionality of GTK+ 2.10: It features a high level, platform-independent API, <ulink url="http://developer.gnome.org/doc/API/2.0/gtk/Printing.html">GtkPrintOperation</ulink>, that also includes a new printing dialog. A low-level, UNIX-specific API is available as well that currently supports CUPS and lpr for printing.
fr: Un des premiers bénéfices disponibles aux utilisateurs GNOME est la fonctionnalité d'impression de GTK+ 2.10 : il inclut une API de haut-niveau, indépendante de la plate-forme, <ulink url="http://developer.gnome.org/doc/API/2.0/gtk/Printing.html">GtkPrintOperation</ulink>, avec une nouvelle boîte de dialogue d'impression. Une API bas-niveau, spécifique à UNIX, et aussi disponible qui supporte actuellement CUPS et lpr pour l'impression.

en: New and improved Print Dialog
fr: Nouvelle boîte de dialogue d'impression améliorée

en: Many GNOME applications were ported to use the new printing functionality, such as the document viewer <application>Evince</application>, the web browser <application>Ephiphany</application>, and the help browser <application>Yelp</application>.
fr: De nombreuses applications ont été portées pour utiliser la nouvelle fonctionalité d'impression, telles que la visioneuse de documents <application>Evince</application>, le navigateur Web <application>Ephiphany</application>, et le navigateur d'aide <application>Yelp</application>.

en: This also marks the start of deprecating the previously used libraries <emphasis>libgnomeprint</emphasis> and <emphasis>libgnomeprintui</emphasis>: External projects are encouraged to use the new functionality provided by GTK+ 2.10.
fr: Cela marque aussi le début de l'obsolescence pour les bibliothèques précédemment utilisées <emphasis>libgnomeprint</emphasis> et <emphasis>libgnomeprintui</emphasis> : Les projets externes sont encouragés à utiliser les nouvelles fonctionnalités fournies par GTK+ 2.10.

en: Another important improvement introduced by GTK+ 2.10 is the new API, <ulink url="http://developer.gnome.org/doc/API/2.0/gtk/RecentDocuments.html">GtkRecent</ulink>: It manages a single list of recently opened files and documents. Among the GNOME applications using the new functionality are the panel, the file manager (<application>Nautilus</application>), the document viewer (<application>Evince</application>), and the text editor (<application>Gedit</application>).
fr: Une autre amélioration importante introduite par GTK+ 2.10 est la nouvelle API,  <ulink url="http://developer.gnome.org/doc/API/2.0/gtk/RecentDocuments.html">GtkRecent</ulink> : Elle propose une liste unique des fichiers et documents récements ouverts. Parmi les applications GNOME qui utilisent la nouvelle fonctionalité il y a le panel, le gestionnaire de fichiers (<application>Nautilus</application>), la visoneuse de documents (<application>Evince</application>), et l'éditeur de texte (<application>Gedit</application>).

en: The file chooser dialog has also been improved: the location entry (previously opened by using <keycombo><keycap>Ctrl</keycap><keycap>L</keycap></keycombo>) has been integrated and the dialog as a whole remains responsive even when performing time-consuming file operations.
fr: Le sélecteur de fichier a également été amélioré : le champ permettant de saisir un emplacement (précédemment ouvrable aevec <keycombo><keycap>Ctrl</keycap><keycap>L</keycap></keycombo>) a été intégré et la boîte de dialogue continue à répondre même lorsque de longues tâches sur les fichiers sont en train d'être exécutées.

en: Location entry in File Chooser Dialog
fr: Barre d'adresse dans la fenêtre de choix de fichiers

en: GTK+ 2.10 provides the gtk-touchscreen-mode mode controlling a number of changes that make GTK+ work better on touchscreens, which are widely used on mobile and embedded devices.
fr: GTK+ 2.10 fournit le mode gtk-touchscreen-mode qui permet de contrôler nombre de changement qui font que GTK+ fonctionne mieux sur les écrans tactiles, qui sont largement utilisé dans les appareils mobiles et embarqués.

en: Several other improvements made available by GTK+ 2.10 are used throughout the desktop: New widgets to display clickable hyperlinks, or to create multi-step wizards, for example and better drag-and-drop support in notebooks allowing tabs to be reordered, moved between notebooks, and made into windows by dragging to the desktop.
fr: De nombreuses autres améliorations ont été rendues possible par GTK+ 2.10 : de nouveaux widgets pour afficher des hyperliens cliquables ou pour créer des assistants par exemple et une amélioration du support du glisser-déplacer permettant de réordonner les onglets, de les déplacer d'une fenêtre à l'autre et de les placer dans leur propre fenêtre en les faisant glisser vers le bureau.

en: GTK and GNOME get sharp
fr: GTK et GNOME deviennent « sharp »

en: GNOME 2.16 now offers bindings to GTK+ and GNOME libraries for fans of the C# (C sharp) programming language. This also means that the development framework Mono is a dependency of the GNOME bindings.
fr: GNOME 2.16 propose aussi désormais aux fans de C# (C sharp) des bindings pour GTK+ et les librairies GNOME. Cela signifie également que le framework de développement Mono est une dépendance des bindings GNOME.

en: Additionally, software written in C# can be proposed as new modules for later GNOME releases. However, existing GNOME modules need to go through the proposal process again if they gain a new dependency on GTK# and/or Mono.
fr: De plus, des logiciels écrits en C# peuvent maintenant être proposés comme nouveaux modules pour les prochaines versions de GNOME. Néanmoins, les modules GNOME existants devront repasser par le processus d'acceptation à nouveau s'ils gagnent de nouvelles dépendances vers GTK# ou Mono.

en: New Bug-buddy backend
fr: Nouveau moteur pour Bug Buddy

en: GNOME's bug reporting tool, <application>Bug-buddy</application>, now uses an XML-RPC protocol and no longer requires that the user have <application>sendmail</application> installed. As a result of this change, projects using <application>Bug-buddy</application> must have the correct information in their application's <filename>.desktop</filename> file.
fr: L'outil de rapport d'anomalie de GNOME, <application>Bug Buddy</application>, utilise maintenant un protocole XML-RPC et ne requière plus que l'utilisateur dispose de <application>sendmail</application>. Pour cette raison, les projets qui utilisent <application>Bug Buddy</application> doivent avoir des informations correctes dans le fichier <filename>.desktop</filename> de leur application.

en: The previous way to create bug reports (<application>sendmail</application> method) will still be supported for one year. After that, users of old <application>Bug-Buddy</application> versions won't be able to file bug reports anymore.
fr: La précédente manière pour créer des rapports de bug (méthode <application>sendmail</application>) sera encore supportée pendant une année. Après cela, les utilisateurs d'anciennes versions de <application>Bug Buddy</application> ne seront plus en mesure de remplir des rapports d'anomalie.

en: Unicode 5.0 support
fr: Support d'Unicode 5.0

en: GNOME 2.16 will be the world's first desktop release that features support for the Unicode Character Database (UCD), version 5.0, which defines more than 99,000 characters for the languages of the world. The improvements are built into GNOME libraries GLib and Pango, and are thus available to all other open source and free software projects that use these libraries.
fr: GNOME 2.16 sera le premier version au monde d'un bureau à fournir le support pour la Base de données de Caractères Unicode (UCD), version 5.0, qui définit plus de 99 000 caractères pour les langues du monde. Les améliorations sont apportées dans les librairies GNOME Glib et Pango, et sont donc disponibles pour tous les logiciels libres et open source qui les utilisent.

en: Removals and other notes
fr: Suppressions et notes diverses

en: Due to the lack of active maintainership, the themes <emphasis>Grand-Canyon</emphasis>, <emphasis>Ocean-Dream</emphasis>, <emphasis>Simple</emphasis>, <emphasis>Smokey-Blue</emphasis>, and <emphasis>Traditional</emphasis> were removed. Likewise, the <emphasis>Lighthouseblue</emphasis> and <emphasis>Metal</emphasis> theme engines were removed as well.
fr: Par manque de mainteneurs actifs, les thèmes <emphasis>Grand-Canyon</emphasis>, <emphasis>Ocean-Dream</emphasis>, <emphasis>Simple</emphasis>, <emphasis>Smokey-Blue</emphasis> et <emphasis>Traditional</emphasis> ont été supprimés. Il en est de même pour les moteurs de thèmes <emphasis>Lighthouseblue</emphasis> et <emphasis>Metal</emphasis>.

en: The screenreader <application>Gnopernicus</application> has been replaced by <application>Orca</application>.
fr: Le lecteur d'écran <application>Gnopernicus</application> a été remplacé par <application>Orca</application>.

en: Feature Enhancements
fr: Améliorations

en: If you're using a laptop, have problems finding free space on your hard disks, want to customize your menu items, or find it hard to keep up with all your personal information, you'll be happy to upgrade to GNOME 2.16.
fr: Si vous utilisez un ordinateur portable, avez des difficultés à trouver de l'espace disque sur vos disques durs, que vous voulez personnaliser vous menus, ou que vous avez du mal à gérer toutes vos informations personnelles, vous serez content de passer à GNOME 2.16.

en: A longer life for your laptop
fr: Autonomie améliorée pour votre portable

en: If you're traveling a lot with your laptop computer, the new integrated power management support of GNOME 2.16 will be a major help: It lets you manage your battery, UPS, and wireless peripherals. It also offers graphs showing you how much power is being used.
fr: Si vous vous déplacez souvent avec votre ordinateur portable, le nouveau gestionnaire d'énergie intégré de GNOME 2.16 vous sera d'une grande utilité : il vous permet en en effet de gérer votre batterie, votre UPS et vos périphériques sans fil. Il permet aussi de visualiser à l'aide de graphiques quelle quantité d'énergie est actuellement utilisée.

en: Power management is easily controlled via a panel icon. A simple preference dialog lets you adapt to the situations you typically use your GNOME-based computer.
fr: La gestion de l'énergie est contrôlée de façon simple à l'aide d'une icône sur le panneau. Une boîte de dialogue de préférences simple vous permet d'adapter la consommation d'énergie aux situations habituellement rencontrées lorsque vous utilisés votre ordinateur.

en: By providing hooks via standardized DBUS methods, other programs are able to interact with power saving and thus reduce the necessity of taking care about power management manually. For example, an application like nautilus could stop the computer sleeping automatically when copying large files, or a service like beagled could use a slow indexing mode when on battery power.
fr: En fournissant des points d'attache à l'aide de méthodes DBUS standardisées, d'autres programmes peuvent interagir avec cette application ce qui réduit la nécessité de devoir se soucier manuellement de la gestion de l'énergie. Par exemple, une application comme <application>Nautilus</application> pourrait interrompre automatiquement la mise en veille de l'ordinateur lors de la copie de fichiers de grande taille ou un service comme beagled pourrait utiliser un mode d'indexation lente lorsque l'ordinateur fonctionne sur ses batteries.

en: Note taking made simple
fr: La prise de notes rendue simple

en: A telephone number, an idea, a meeting with friends -- your life is an endless flow of small pieces of information. Keeping track of it all can be difficult and frustrating but GNOME 2.16 makes it easy with a powerful new note-taking application called <application>Tomboy</application>.
fr: Un numéro de téléphone, une idée, un rendez-vous avec des amis... Votre vie est un flot d'informations sans fin. Pour garder un oeil sur toutes ces informations, GNOME 2.16 vous propose une nouvelle application puissante et facile d'utilisation : <application>Tomboy</application>.

en: The Tomboy Notes application
fr: L'application Tomboy pour la prise de notes

en: Making a note is as simple as clicking the icon in your panel and selecting 'New note'. But the key to Tomboy's usefulness lies in its ability to relate notes and ideas together: Just highlight a phrase, click the link button and a new note appears. In this way you can organize your ideas in a way that makes sense to you. And links between your ideas won't break, even when renaming and reorganizing them.
fr: Créer une note est aussi simple que de cliques sur l'icône de votre panneau, puis de sélectionner « Nouvelle note ». Mais la clé du succès pour <application>Tomboy</application> réside dans le fait qu'il est possible de mettre en relation les notes et les idées que vous avez : mettez simplement en évidence une phrase, cliquez sur le bouton de liaison et une nouvelle note apparaît. De cette façon, il est possible d'organiser vos idées de façon claire pour vous. En outre, les liens entre vos différentes idées ne céderont pas même lorsque vous réorganisez ou renommez vos notes.

en: Enhanced menu editing
fr: Édition de menus améliorée

en: Menu editing just got even more easier. The old menu editor is replaced with a new one, <application>Alacarte</application>, which is already known to Ubuntu users. Whether you want new menus, new items or separators: Alcarte makes it easier to make changes, and adapt the menu to your liking.
fr: L'édition des menus est devenue encore plus simple. L'ancien éditeur de menu a été remplacé par un nouveau appelé <application>Alacarte</application>. Cet éditeur, bien connu des utilisateurs d'Ubuntu, permet de définir de nouveaux menus, de nouvelles entrées et des séparateurs. <application>Alacarte</application> rend ces modifications plus faciles et vous permet de modifier vos menus à votre guise.

en: Main interface for Alacarte Menu Editor
fr: Interface principale de l'éditeur de menu Alacarte

en: Finer control of your disk space
fr: Un contrôle plus précis de votre espace disque

en: If you're one of the people who always seem to struggle with an insufficient amount of free hard disk space, you'll be pleased to know that GNOME 2.16 provides a new tool to get a better overview of your hard disk space: With <application>Baobab</application>, you can analyse how the space is used and find and remove files that take up space. Scan local or remote directories, requested folders or the complete filesystem and <application>Baobab</application> displays an image showing the size of all the directories found.
fr: Si vous faites partie des gens qui luttent constamment avec les problèmes d'espace disque, vous serez content d'apprendre que GNOME 2.16 dispose d'un outil permettant d'avoir un meilleur aperçu de votre espace disque : avec <application>Baobab</application>, vous pouvez analyser comment l'espace disque est réparti et trouver et supprimer les fichiers qui prennent trop de place. Vous pouvez demander l'analyse des dossiers locaux et distants et <application>Baobab</application> affichera une image montrant l'espace disque occupé par chacun des répertoires trouvés.

en: Baobab, the disk usage analyzer
fr: Baobab, l'analyseur d'utilisation de disque

en: New screen reader
fr: Nouveau lecteur d'écran

en: People with visual impairments will welcome GNOME's new screen reader, <application>Orca</application>. Using the Assistive Technology Service Provider Interface (<acronym>AT-SPI</acronym>) to query the display, Orca outputs the content using various combinations of speech synthesis, braille, and magnification. It thus supports all applications and toolkits that support AT-SPI.
fr: Les personnes soufrant de problèmes de vue seront agréablement surprises par <application>Orca</application>, le nouveau lecteur d'écran de GNOME. A l'aide de l'interface <acronym>AT-SPI</acronym> (Assistive Technology Service Provider Interface) pour interroger l'écran,  <application>Orca</application> présente le contenu en utilisant diverses combinaisons de synthèse de la parole, du braille et de l'agrandissement. Il supporte par conséquent toutes les applications qui supportent <acronym>AT-SPI</acronym>.

en: Totem improves media web browsing
fr: Totem améliore la navigation multimédia sur le Web

en: <application>Totem</application>, the GNOME video player has new support for reading and writing XSPF playlists, an <ulink url="http://www.xspf.org/">open standard allowing people to share playlists</ulink>.
fr: <application>Totem</application>, le lecteur vidéo de GNOME supporte maintenant la lecture et l'écriture des listes de lecture XSPF, un <ulink url="http://www.xspf.org/">standard ouvert permettant aux gens de partager leurs listes de lecture</ulink>.

en: <application>Totem</application> has exciting new features and some important fixes on its browser plugin, making <application>Totem</application> in conjunction with your web browser pure pleasure. Notable features are its ability to happily interoperate with web pages that embed Real and Windows media players even if the page specifically checks for Windows Media or Real Player. Even the javascript interfaces around them will work. <application>Totem</application> now allows you to listen to music in the background on web pages that support it as well.
fr: <application>Totem</application> dispose de nouvelles fonctionnalités intéressantes et de quelques corrections importantes de son module pour navigateur Web faisant du mariage entre <application>Totem</application> et votre navigateur Web une pure réussite. Les fonctionnalités remarquables sont sa capacité à interagir avec les pages Web nécessitant les lecteurs multimédia Real Player ou Windows Media. Même les interfaces javascript autour de ces lecteurs fonctionnent désormais. <application>Totem</application> vous permet maintenant également d'écouter de la musique de fond sur les pages Web qui le supportent.

en: Many small but useful changes
fr: De nombreux petites modifications utiles

en: You can now check the spelling of the text entered in the <application>Epiphany web browser</application>.
fr: Vous pouvez vérifié l'orthographe du texte entré dans Le <application>Navigateur Web Epiphany</application>.

en: You can now switch between the open windows of a certain application by using the shortcut <keycombo><keycap>Alt</keycap><keycap>F6</keycap></keycombo>. Of course, you can still use the short cut <keycombo><keycap>Alt</keycap><keycap>Tab</keycap></keycombo> to switch between the open windows on a work space.
fr: Vous pouvez désormais passer d'une fenêtre à l'autre d'une même application en utilisant le raccourci clavier <keycombo><keycap>Alt</keycap><keycap>F6</keycap></keycombo>. Bien entendu vous pouvez toujours utiliser le raccourci <keycombo><keycap>Alt</keycap><keycap>Tab</keycap></keycombo> pour passer d'une fenêtre à l'autre sur un espace de travail.

en: You can now move applications between different workspaces by dragging their taskbar icon onto the wanted workspace.
fr: Vous pouvez maintenant déplacer les applications d'un espace de travail à l'autre en déplaçant leur icône depuis la barre des tâches vers l'espace de travail souhaité.

en: You can now spot password-protected files in archives more easily due to an new emblem shown for these files.
fr: Vous pouvez repérer les fichiers protégés par mot de passe plus facilement grâce au nouvel emblème utilisé pour ces fichiers.

en: You can now preview a screensaver in fullscreen.
fr: Vous pouvez avoir un aperçu des écrans de veille en plein écran.

en: You can now burn DVDs directly with <application>Nautilus CD Burner</application>; there's no need to make an image anymore.
fr: Vous pouvez maintenant graver des DVDs directement avec <application>Nautilus CD Burner</application> ; plus besoin de créer une image.

en: You can now also use Reminder Notes from existing GroupWise accounts by using <application>Evolution</application>.
fr: Vous pouvez maintenant également utiliser les notes de rappel depuis des comptes GroupWise existants en utilisant <application>Evolution</application>.

en: Preparing for the eye candy age
fr: Préparation pour l'âge de l'esthétique

en: While version 2.16 continues to enhance GNOME with useful features, makes it easier to use, and removes rough edges, it also takes the first steps into the advancing age of eye candy: windows that wobble, vanish, fade, shrink, or explode -- such effects are possible due to ongoing advancements of graphics hardware.
fr: Cette version 2.16, tout en continuant d'améliorer GNOME avec des fonctionnalités utile, marque les premiers pas vers l'âge du bureau esthétique : des fenêtres molles qui se déforment, disparaissent en fondu, rapetissent ou explosent sont maintenant réalisables grâce au développement continu des puces graphiques.

en: Some of these changes are still under development, and are not enabled by default: you need to use a special configuration to use them. Nevertheless, they provide a peek into the age to come.
fr: Certains de ces changements sont encore en cours de développement et ne sont pas activés par défaut : il est donc nécessaire d'utiliser une configuration spécifique pour les utiliser. Néanmoins cela permet d'avoir un aperçu de ce qui sera disponible dans un futur proche.

en: Come along on a short journey into the future!
fr: Bienvenue sur la route du futur !

en: Advanced 3D effects
fr: Effets 3D avancés

en: <application>Metacity</application>, GNOME's default window manager, makes its first steps into the world of 3D accelerated desktop computing. Many extensions to its compositor engine let your windows wobble, shrink, explode, fade in and out, bounce on window focus, and show other interesting, unusual or funny effects such as having different transparency for different window types like menus, dialogs, and main windows.
fr: <application>Metacity</application>, le gestionnaire de fenêtres par défaut de GNOME, fait ses premiers pas dans le monde des bureaux accélérés en 3D. De nombreuses extensions à son gestionnaire de composition ont été ajoutées permettant à vos fenêtre de se déformer ou d'exploser par exemple. De nombreux effets intéressants, drôles ou inhabituels sont possibles comme le fait de définir une transparence différents pour chaque type de fenêtre comme les menus, les boîtes de dialogue et les fenêtres principales.

en: Not yet enabled by default, new compositing affects are only available when Metacity is compiled with the special <option>--enable-compositor</option> option. The new compositing features also depend on support for the <literal>GLX_texture_from_pixmap</literal> extension, which is only available to owners of Intel i830 to i945, and ATI Radeon 7000 to 9250 chips at the present time.
fr: Bien que cela ne soit pas activé par défaut pour l'instant, de nouveaux effets de composition sont disponibles lorsque Metacity est compilé avec l'option <option>--enable-compositor</option>. Les nouvelles fonctionnalités de composition dépendent également du support de l'extension <literal>GLX_texture_from_pixmap</literal> qui n'est disponible que pour les propriétaires de puces graphiques Intel i830 à i945 et ATI Radeon 7000 à 9250 pour l'instant.

en: <quote>It's important to note,</quote> says Vincent Untz, member of the GNOME release team, <quote>that it's an ongoing work, and that more will come in 2.18</quote>.
fr: Comme le note Vincent Untz, membre de l'équipe de développement de GNOME, <quote>il s'agit d'un travail en cours et son résultat sera plus visible dans la GNOME 2.18</quote>.

en: Once <application>Metacity</application> is compiled with the correct option, the effects can be turned on and off without a restart or new login, and applications can take advantage of this. For example, the GNOME terminal can now offer real transparency.
fr: Une fois <application>Metacity</application> compilé avec l'option ad hoc, les effets peuvent être activés et désactivés sans redémarrage et les applications profitent immédiatement des effets. Par exemple le terminal de GNOME propose maintenant une vraie transparence.

en: Cleaner icon theme, Cairo, and Wanda
fr: Un thème d'icônes plus propre, Cairo et Wanda

en: GNOME 2.16 doesn't just provide eye candy for curious testers; there are also many improvements that are immediately visible: an improved icon theme that follows the <ulink url="http://tango.freedesktop.org/Tango_Desktop_Project">Tango</ulink> style guidelines, a new view on events in the calender module of GNOME's email application, <application>Evolution</application>, and a long overdue face lift for Wanda -- GNOME's cute fortune-telling fish.
fr: GNOME 2.16 ne fournit pas des améliorations esthétiques uniquement pour les testeurs curieux ; il y a aussi de nombreuses améliorations qui sont immédiatement visibles : un thème d'icônes qui suit les directives stylistiques du <ulink url="http://tango.freedesktop.org/Tango_Desktop_Project">projet Tango</ulink>, une nouvelle vue des événements dans le module de calendrier de l'application de courriel de GNOME, <application>Evolution</application>, et un lifting bien mérité pour Wanda, l'adorable poisson diseur de bonne aventure de GNOME.

en: GNOME 2.16's new icon theme follows the artwork guidelines proposed by the Tango project, thus supporting a more consistent graphical user interface experience for free and open source software. By now also following the Freedesktop <ulink url="http://www.freedesktop.org/wiki/Standards_2ficon_2dnaming_2dspec">icon naming specification</ulink>, the GNOME icon theme now also works for applications written for other popular desktops, such as KDE or XFce.
fr: Le nouveau thème d'icônes GNOME 2.16 suit les spécifications artistiques proposées par le projet Tango permettant ainsi d'avoir une interface utilisateur plus homogène pour les logiciels libres et open source. En suivant également les spécifications de <ulink url="http://www.freedesktop.org/wiki/Standards_2ficon_2dnaming_2dspec">nommage des icônes de Freedesktop</ulink>, le thème d'icônes de GNOME fonctionnent maintenant également pour les applications écrites pour d'autres environnements de bureau populaires comme KDE et XFce.

en: The new and improved GNOME icon theme
fr: Le nouveau thème d'icônes GNOME

en: Additionally, the icon theme was also cleared up: many application icons are now shipped with their applications, making it easier to use them from other desktops environments than GNOME. Many icons are also scalable now, meaning you can now change their size on your desktop and they still look good! GNOME's default meta-theme has also gone through a clean-up.
fr: En outre, le thème d'icônes a été nettoyé : de nombreuses icônes d'applications sont maintenant fournies avec leur application ce qui rend plus facile leur utilisation avec d'autres environnement de bureau que GNOME. De nombreuses icônes peuvent maintenant être redimensionnées tout en gardant un bel aspect ! Le méta-thème par défaut de GNOME a également été revu.

en: More eye candy is also available in <application>Evolution</application>'s Calender module: it now uses <ulink url="http://cairo.freedesktop.org/">Cairo</ulink> to display a much more appealing view on events: They now have a top header that displays the start time, and the end time if you re-size the event icon. Selected events are now shown using a drop shadow. Cairo is a 2-dimensional graphics library designed to support a number of modern graphics techniques such as stroking, alpha blending and antialiasing.
fr: D'autres améliorations d'ordre esthétique sont disponibles dans le calendrier d'<application>Evolution</application> : celui-ci utilise maintenant <ulink url="http://cairo.freedesktop.org/">Cairo</ulink> afin de permettre une vue des événements plus agréable à l'oeil. Ceux-ci ont maintenant un en-tête qui indique l'heure de début et également l'heure de fin si vous redimensionnez l'icône de l'événement. Les événements sélectionnés sont maintenant mis en évidence à l'aide d'une ombre portée. Cairo est une bibliothèque graphique 2D prévue pour supporter un grand nombre de techniques graphiques modernes comme le tracé, la transparence alpha et l'antialiasing.

en: GNOME's cute little fortune-telling fish, Wanda, received a face lift, too. Being an old companion since the beginning of GNOME, some people wonder if that's one of the most important changes of GNOME 2.16.
fr: L'adorable poisson diseur de bonne aventure de GNOME, Wanda, a eu également un lifting. Étant un vieux compagnon depuis le début de GNOME, certains se demandent si ce n'est pas un des changements les plus important de GNOME 2.16

en: GNOME 2.16 Release Notes
fr: À propos de GNOME 2.16

en: GNOME Foundation
fr: Fondation GNOME

en: About GNOME
fr: À propos de GNOME

en: GNOME 2.16 is the latest version of the GNOME Desktop; a popular, multi-platform desktop environment for <productname>Linux</productname>, <productname>UNIX</productname> and other platforms. Based on Free and Open Source Software, GNOME provides all of the common tools computer users have come to expect of a modern computing environment, as well as a flexible and powerful platform for software developers.
fr: GNOME 2.16 est la dernière version de l'environnement de bureau GNOME, un environnement de bureau multi-plateforme et populaire pour <productname>Linux</productname>, <productname>UNIX</productname> et d'autres plate-formes. Se basant sur des logiciels libres, GNOME fournit tous les outils que les utilisateurs d'ordinateur attendent d'un environnement moderne, ainsi qu'une plate-forme puissante et flexible pour les développeurs de logiciels.

en: If you're already familiar with GNOME, you may want to skip ahead and read <xref linkend="rnfrontpage"/>, <xref linkend="rnfeatures"/> and <xref linkend="rnusability"/>.
fr: Si vous êtes déjà familier avec GNOME, vous pouvez directement lire <xref linkend="rnfrontpage"/>, <xref linkend="rnfeatures"/> et <xref linkend="rnusability"/>.

en: The GNOME Desktop
fr: L'environnement de bureau GNOME

en: The GNOME Desktop is released every six months with many new features, improvements, "bug" fixes and translations. GNOME 2.16 continues this tradition and includes many interesting new features and fixes for hundreds of reported bugs. To learn more about GNOME and the qualities that distinguish it from other computer desktop environments (like usability, accessibility, internationalization and freedom) visit the <ulink url="http://www.gnome.org/about">About GNOME</ulink> page on our website.
fr: Une nouvelle version de l'environnement de bureau GNOME sort tous les six mois, avec de nombreuses nouvelles fonctionnalités, améliorations, corrections d'anomalies et traductions. GNOME 2.16 continue dans cette tradition et comprend plusieurs nouvelles fonctionnalités intéressantes et des centaines de corrections d'anomalies. Si vous voulez en apprendre plus sur GNOME et notamment sur les qualités qui le différencient des autres environnements de bureau (comme l'ergonomie, l'accessibilité, l'internationalisation et la liberté), visitez la page <ulink url="http://www.gnome.org/about">À propos de GNOME</ulink> sur notre site.

en: The GNOME 2.16 release contains all of the applications needed to provide basic user functionality including system menus, file management, web browsing and email. It also includes lots of common accessories like a calculator, dictionary, document reader, image viewer, multimedia player, text editor and UNIX terminal emulator. Thanks to its excellent developer platform, many other excellent Free and Open Source applications are also available for GNOME, included but not limited to <ulink url="http://www.abisource.com/"><application>Abiword</application></ulink>, a fully featured word processor; <ulink url="http://www.gnome.org/projects/gnumeric/"><application>Gnumeric</application></ulink>, a powerful spreadsheeting application; <ulink url="http://www.gimp.org/"><application>the GNU Image Manipulation Program</application></ulink>, a popular image editor similar to Photoshop; and <ulink url="http://www.inkscape.org/"><application>Inkscape</application></ulink>, a flexible vector graphics application. You can find out about these and other great GNOME applications from the <ulink url="http://www.gnome.org/projects/">GNOME Project Listing</ulink> or <ulink url="http://gnomefiles.org">GNOMEfiles.org</ulink>.
fr: La version 2.16 de GNOME contient toutes les applications nécessaires pour fournir les fonctionnalités de base aux utilisateurs comme les menus du système, la gestion de fichiers, la navigation Web et l'envoi de courriels. Elle comprend en outre de nombreux accessoires comme une calculatrice, un dictionnaire, un visionneur de documents, une visionneur d'images, un lecteur multimédia, un éditeur de texte et un émulateur de terminal UNIX. Grâce à sa plate-forme de développement de grande qualité, un grand nombre de remarquables applications libres sont disponibles pour GNOME, comme par exemple <ulink url="http://www.abisource.com/"><application>Abiword</application></ulink>, un traitement de texte complet, <ulink url="http://www.gnome.org/projects/gnumeric/"><application>Gnumeric</application></ulink>, un tableur très puissant, le <ulink url="http://www.gimp.org/"><application>GIMP</application></ulink>, un éditeur d'image populaire et similaire à Photoshop, ou encore <ulink url="http://www.inkscape.org/"><application>Inkscape</application></ulink>, un illustrateur vectoriel particulièrement flexible. Pour obtenir plus d'informations sur ces applications et d'autres applications GNOME de qualité, vous pouvez consulter la <ulink url="http://www.gnome.org/projects/">liste des projets GNOME</ulink> et <ulink url="http://gnomefiles.org">GNOMEfiles.org</ulink>.

en: GNOME 2.16 includes all of the improvements made in GNOME 2.14 and earlier. You can learn more about the changes that happened in GNOME 2.14 from its <ulink url="http://www.gnome.org/start/2.14/notes/">release notes</ulink>.
fr: GNOME 2.16 comprend toutes les améliorations apportées dans la version 2.14 de GNOME et auparavant. Vous pouvez vous référer aux <ulink url="http://www.gnome.org/start/2.14/notes/fr/">notes</ulink> de la version 2.14 pour connaître les précédentes améliorations.

en: GNOME is part of the GNU Project. GNOME is proud of being and supporting <ulink url="http://www.fsf.org/philosophy/free-sw.html">Free Software</ulink>.
fr: GNOME fait partie du projet GNU et est fier d'être un <ulink url="http://www.fsf.org/philosophy/free-sw.html">logiciel libre</ulink>. GNOME soutient les autres logiciels libres.

en: Credits
fr: Crédits

en: These release notes were compiled by Vincent Untz, Quim Gil, SegPhault, John Williams and Brent Smith with extensive help from the GNOME community. On behalf of the community, we give our warmest thanks to the developers and contributors who made this GNOME release possible.
fr: Ces notes ont été réunies par Vincent Untz, Quim Gil, SegPhault, John Williams, et Brent avec l'aide précieuse de la communauté GNOME. Au nom de toute la communauté, nous remercions chaudement les développeurs et les contributeurs qui ont rendu possible cette version de GNOME.

en: This work may be freely translated into any language. If you wish to translate it into your language, please contact the <ulink url="http://developer.gnome.org/projects/gtp/">GNOME Translation Project</ulink>.
fr: Ces notes ont été traduites par Baptiste Mille-Mathias, Jonathan Ernst, Vincent Untz et Christophe Sauthier.
