release-notes - en to sv translation catalogue (56 entries)

en: Internationalization
sv: Internationalisering

note: Translators: number of languages might change before final date
en: Thanks to members of the worldwide <ulink url="http://developer.gnome.org/projects/gtp/">GNOME Translation Project</ulink>, under the leadership of Christian Rose and Danilo Šegan, GNOME 2.16 offers support for 54 languages (at least 80 percent of strings translated).
sv: Tack vare våra medlemmar från det världsomspännande <ulink url="http://developer.gnome.org/projects/gtp/">GNOME Translation Project</ulink>, under ledning av Christian Rose och Danilo Šegan, kan GNOME 2.14 erbjuda stöd för 45 språk (där minst 80 procent av strängarna översatta).

en: Albanian
sv: Albanska

en: Basque
sv: Baskiska

en: Bulgarian
sv: Bulgariska

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: Danish
sv: Danska

en: English
sv: Engelska

en: Finnish
sv: Finska

en: French
sv: Franska

en: German
sv: Tyska

en: Greek
sv: Grekiska

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Italian
sv: Italienska

en: Japanese
sv: Japanska

en: Korean
sv: Koreanska

en: Norwegian Bookmal
sv: Norska (bokmål)

en: Norwegian Nynorsk
sv: Norska (nynorsk)

en: Persian
sv: Persiska

en: Polish
sv: Polska

en: Portuguese
sv: Portugisiska

en: Romanian
sv: Rumänska

en: Russian
sv: Ryska

en: Serbian
sv: Serbiska

en: Slovak
sv: Slovakiska

en: Slovenian
sv: Slovenska

en: Spanish
sv: Spanska

en: Swedish
sv: Svenska

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Vietnamese
sv: Vietnamesiska

en: Supported languages: <placeholder-1/>
sv: Språk som stöds: <placeholder-1/>

en: Note that Dzongka, Hebrew Indian Bengali, Latvian, Malayalam, Norwegian Nynorsk, Oriya, Slovenian and Tamil are new supported languages in GNOME 2.16, thanks to the hard work of their translators. Also noteworthy are that British and Canadian English are supported.
sv: Notera att baskiska, bengaliska, kinesiska (Hong Kong), estniska och persiska är nya språk som stöds i GNOME 2.14, tack vare det hårda arbetet av deras översättare. Nämnvärt är också att brittisk och kanadensisk engelska stöds.

en: Many other languages are partially supported, with more than half of their strings translated.
sv: Många andra språk stöds delvis, med mer än hälften av sina strängar översatta.

en: Looking Forward to GNOME 2.18
sv: Se fram emot GNOME 2.18

en: Naturally, development doesn't stop with GNOME 2.16. Six months from the day that GNOME 2.16 is released GNOME 2.18 will follow and build on the fantastic base of its predecessor.
sv: Naturligtvis slutar inte utvecklingen i och med GNOME 2.14. Sex månader från dagen då GNOME 2.14 släpps kommer GNOME 2.16 att följa efter och bygga vidare på den fantastiska grunden av sin föregångare.

en: Things to look forward to in GNOME 2.18 include:
sv: Saker att se fram emot i GNOME 2.18 är bland annat:

en: Upgrade bugzilla.gnome.org to Bugzilla 3.0.
sv: Uppgradering av bugzilla.gnome.org till Bugzilla 3.0.

en: More on the development roadmap of GNOME 2.18 will appear shortly as development starts getting under way. Watch for details on our <ulink url="http://www.gnome.org/start/unstable/">development page</ulink>.
sv: Mer om utvecklingens väg mot GNOME 2.16 kommer att dyka upp inom kort när utvecklingen börjar ta fart. Se efter detaljer på vår <ulink url="http://www.gnome.org/start/unstable/">utvecklingssida</ulink>.

en: Get Involved
sv: Hur man involverar sig

en: Helping GNOME is a rewarding, satisfying, and positive experience. You will join with hundreds of dedicated enthusiasts from all walks of life and places on the globe. Skilled and motivated contributors to GNOME may find new doors and opportunities open for them in the form of recognition, speaking appearances, and gainful employment.
sv: Att hjälpa GNOME är en belönande, tillfredsställande och positiv upplevelse. Du kommer att gå med bland hundratals dedicerade entusiaster från alla sidor av livet och alla platser på jorden. Skickliga och motiverade bidragsgivare till GNOME kan hitta nya öppna dörrar och möjligheter för dem i form av erkännande, talframträdanden och givande anställningar.

en: Your contribution to GNOME can be as simple as filing good bug reports in our bug tracking system, Bugzilla. The <ulink url="http://bugzilla.gnome.org/simple-bug-guide.cgi">simple bug assistant</ulink> will be able to guide you through filing your first bugs with us. Become a <ulink url="http://www.gnome.org/friends/">Friend of GNOME</ulink> to help us move forward.
sv: Som en användare kan ditt bidrag till GNOME vara så enkelt som en bra felrapport i vårt felhanteringssystem, Bugzilla. Den <ulink url="http://bugzilla.gnome.org/simple-bug-guide.cgi">enkla felassistenten</ulink> kommer att guida dig genom dina första rapporter till oss. Du kanske även överväger att gå med i vår <ulink url="http://developer.gnome.org/projects/bugsquad/">Bugsquad</ulink>, en grupp med dedicerade felmästare som testar och kategoriserar vanliga fel för att hjälpa utvecklarna. Du eller ditt företag kan även bli en av <ulink url="http://www.gnome.org/friends/">GNOME:s vänner</ulink>.

en: A lot of exciting progress is being made daily in our active developer groups - accessibility, documentation, usability, translation, web, testing, graphics, performance, desktop and platform development.
sv: För utvecklare görs dagligen massor av spännande framsteg i våra aktiva utvecklargrupper - tillgänglighet, dokumentation, användbarhet, översättning, webb, testning, grafik, prestanda, skrivbord- och plattformsutveckling. För mer information kan du läsa vår guide om hur man <ulink url="http://live.gnome.org/JoinGnome">går med i GNOME</ulink>.

en: Join us today and <ulink url="http://live.gnome.org/JoinGnome">see what a difference you can make</ulink>.
sv: Gå med oss idag och <ulink url="http://live.gnome.org/JoinGnome">se vilken skillnad du kan göra</ulink>.

en: Advanced 3D effects
sv: Avancerade 3D-effekter

en: GNOME 2.16 Release Notes
sv: Versionsfakta för GNOME 2.16

en: About GNOME
sv: Om GNOME

en: GNOME 2.16 is the latest version of the GNOME Desktop; a popular, multi-platform desktop environment for <productname>Linux</productname>, <productname>UNIX</productname> and other platforms. Based on Free and Open Source Software, GNOME provides all of the common tools computer users have come to expect of a modern computing environment, as well as a flexible and powerful platform for software developers.
sv: GNOME 2.14 är den senaste versionen av GNOME-skrivbordet; en populär, multi-plattforms skrivbordsmiljö för <productname>Linux</productname>, <productname>UNIX</productname> och andra plattformar. Baserad på fri och öppen källkodsprogramvara, tillhandahåller GNOME alla de vanliga verktyg som datoranvändare kan förvänta sig av en modern datormiljö, såväl som en flexibel och kraftfull plattform för programvaruutvecklare.

en: If you're already familiar with GNOME, you may want to skip ahead and read <xref linkend="rnfrontpage"/>, <xref linkend="rnfeatures"/> and <xref linkend="rnusability"/>.
sv: Om du redan känner till GNOME, kan du hoppa vidare framåt och läsa <xref linkend="rnusers"/>, <xref linkend="rnadmins"/> och <xref linkend="rndevelopers"/>.

en: The GNOME Desktop
sv: GNOME-skrivbordet

en: The GNOME Desktop is released every six months with many new features, improvements, "bug" fixes and translations. GNOME 2.16 continues this tradition and includes many interesting new features and fixes for hundreds of reported bugs. To learn more about GNOME and the qualities that distinguish it from other computer desktop environments (like usability, accessibility, internationalization and freedom) visit the <ulink url="http://www.gnome.org/about">About GNOME</ulink> page on our website.
sv: GNOME-skrivbordet ges ut var 6:e månad med många nya funktioner, förbättringar, "fel"-rättningar och översättningar. GNOME 2.14 fortsätter denna tradition och inkluderar många nya intressanta funktioner och rättningar för hundratals rapporterade fel. För att lära sig mer om GNOME och de kvalitéer som utmärker det från andra skrivbordsmiljöer (såsom användbarhet, åtkomst, internationalisering och frihet) besök sidan <ulink url="http://www.gnome.org/about">om GNOME</ulink> på vår webbplats.

en: The GNOME 2.16 release contains all of the applications needed to provide basic user functionality including system menus, file management, web browsing and email. It also includes lots of common accessories like a calculator, dictionary, document reader, image viewer, multimedia player, text editor and UNIX terminal emulator. Thanks to its excellent developer platform, many other excellent Free and Open Source applications are also available for GNOME, included but not limited to <ulink url="http://www.abisource.com/"><application>Abiword</application></ulink>, a fully featured word processor; <ulink url="http://www.gnome.org/projects/gnumeric/"><application>Gnumeric</application></ulink>, a powerful spreadsheeting application; <ulink url="http://www.gimp.org/"><application>the GNU Image Manipulation Program</application></ulink>, a popular image editor similar to Photoshop; and <ulink url="http://www.inkscape.org/"><application>Inkscape</application></ulink>, a flexible vector graphics application. You can find out about these and other great GNOME applications from the <ulink url="http://www.gnome.org/projects/">GNOME Project Listing</ulink> or <ulink url="http://gnomefiles.org">GNOMEfiles.org</ulink>.
sv: GNOME 2.14-utgåvan innehåller alla de program som behövs för att tillhandahålla grundläggande användarfunktionalitet inklusive systemmenyer, filhantering, webbsurfning och e-post. Den inkluderar även massor av vanliga tillbehör som en miniräknare, ordbok, dokumentläsare, bildvisare, multimediaspelare, textredigerare och UNIX-terminalemulator. Tack vare sin utomordentliga utvecklarplattform är också många andra suveräna fria och öppna källkodsprogram tilgängliga för GNOME, inklusive men inte begränsade av <ulink url="http://www.abisource.com/"><application>Abiword</application></ulink>, en fullfjädrad ordbehandlare; <ulink url="http://www.gnome.org/projects/gnumeric/"><application>Gnumeric</application></ulink>, ett kraftfullt kalkylarksprogram; <ulink url="http://www.gimp.org/"><application>GNU Image Manipulation Program</application></ulink>, en populär bildredigerare liknande Photoshop; och <ulink url="http://www.inkscape.org/"><application>Inkscape</application></ulink>, ett flexibelt program för vektorgrafik. Du kan få mer information om dessa och andra bra GNOME-program från <ulink url="http://www.gnome.org/projects/">GNOME Project Listing</ulink> eller <ulink url="http://gnomefiles.org">GNOMEfiles.org</ulink>.

en: GNOME 2.16 includes all of the improvements made in GNOME 2.14 and earlier. You can learn more about the changes that happened in GNOME 2.14 from its <ulink url="http://www.gnome.org/start/2.14/notes/">release notes</ulink>.
sv: GNOME 2.14 inkluderar alla förbättringar gjorda i GNOME 2.12 och tidigare. Du kan lära dig mer om ändringarna som blev gjorda i GNOME 2.12 från dess <ulink url="http://www.gnome.org/start/2.12/notes/">versionsfakta</ulink>.

en: GNOME is part of the GNU Project. GNOME is proud of being and supporting <ulink url="http://www.fsf.org/philosophy/free-sw.html">Free Software</ulink>.
sv: GNOME är en del av GNU-projektet. GNOME är stolta att finnas till och ge stöd åt <ulink url="http://www.fsf.org/philosophy/free-sw.html">fri programvara</ulink>.

en: Credits
sv: Tack till

en: These release notes were compiled by Vincent Untz, Quim Gil, SegPhault, John Williams and Brent Smith with extensive help from the GNOME community. On behalf of the community, we give our warmest thanks to the developers and contributors who made this GNOME release possible.
sv: Den här versionsfaktan blev författad av Vincent Untz, Quim Gil, SegPhault, John Williams och Brent Smith med stor hjälp från GNOME-gemenskapen. På gemenskapens vägnar ger vi vårt varmaste tack till utvecklarna och bidragsgivarna som har gjort denna GNOME-utgåva möjlig.

en: This work may be freely translated into any language. If you wish to translate it into your language, please contact the <ulink url="http://developer.gnome.org/projects/gtp/">GNOME Translation Project</ulink>.
sv: Detta arbete kan fritt översättas till valfritt språk. Om du önskar översätta det till ditt språk, vänligen kontakta <ulink url="http://developer.gnome.org/projects/gtp/">GNOME Translation Project</ulink>.
