release-notes 2.14 - en to th translation catalogue (173 entries)

en: Internationalization
th: การสนับสนุนนานาภาษา

note: Translators: number of languages might change before final date
en: Thanks to members of the worldwide <ulink url="http://developer.gnome.org/projects/gtp/">GNOME Translation Project</ulink>, under the leadership of Christian Rose and Danilo Šegan, GNOME 2.16 offers support for 54 languages (at least 80 percent of strings translated).
th: ด้วยการทำงานของสมาชิกทั่วโลกของ <ulink url="http://developer.gnome.org/projects/gtp/">โครงการแปล GNOME</ulink> ภายใต้การนำของ Christian Rose และ Danilo Šegan ทำให้ GNOME 2.16 สนับสนุนภาษาต่างๆ ถึง 54 ภาษา (ที่มีการแปลข้อความอย่างน้อย 80 เปอร์เซ็นต์)

en: Albanian
th: แอลเบเนีย

en: Basque
th: แบ็ซค์

en: Bengali
th: เบ็งกาลี

en: Brazilian Portuguese
th: โปรตุเกสบราซิล

en: Bulgarian
th: บัลแกเรีย

en: Catalan
th: คาตะลาน

en: Chinese (Hong Kong)
th: จีน (ฮ่องกง)

en: Chinese (Taiwan)
th: จีน (ไต้หวัน)

en: Chinese Simplified
th: จีนประยุกต์

en: Czech
th: เช็ก

en: Danish
th: เดนมาร์ก

en: Dutch
th: ดัชต์

en: Dzongkha
th: ภูฏาน

en: English
th: อังกฤษ

en: Estonian
th: เอสโตเนีย

en: Finnish
th: ฟินแลนด์

en: French
th: ฝรั่งเศส

en: Galician
th: กาลิเชียน

en: German
th: เยอรมัน

en: Greek
th: กรีก

en: Gujarati
th: คุชราตี

en: Hebrew
th: ฮิบรู

en: Hindi
th: ฮินดี

en: Hungarian
th: ฮังการี

en: Indian Bengali
th: เบ็งกาลีอินเดีย

en: Indonesian
th: อินโดนีเซีย

en: Italian
th: อิตาลี

en: Japanese
th: ญี่ปุ่น

en: Korean
th: เกาหลี

en: Latvian
th: ลัตเวีย

en: Lithuanian
th: ลิทัวเนีย

en: Macedonian
th: มาซิโดเนีย

en: Malayalam
th: มะละยาลัม

en: Nepali
th: เนปาล

en: Norwegian Bookmal
th: นอร์เวย์ Bookmal

en: Norwegian Nynorsk
th: นอร์เวย์ Nynorsk

en: Oriya
th: โอริยา

en: Persian
th: เปอร์เซีย

en: Polish
th: โปแลนด์

en: Portuguese
th: โปรตุเกส

en: Punjabi
th: ปัญจาบี

en: Romanian
th: โรมาเนีย

en: Russian
th: รัสเซีย

en: Serbian
th: เซอร์เบีย

en: Slovak
th: สโลวัก

en: Slovenian
th: สโลวีเนีย

en: Spanish
th: สเปน

en: Swedish
th: สวีเดน

en: Tamil
th: ทมิฬ

en: Thai
th: ไทย

en: Turkish
th: ตุรกี

en: Ukrainian
th: ยูเครน

en: Vietnamese
th: เวียดนาม

en: Welsh
th: เวลส์

en: Supported languages: <placeholder-1/>
th: ภาษาที่สนับสนุน: <placeholder-1/>

en: Note that Dzongka, Hebrew Indian Bengali, Latvian, Malayalam, Norwegian Nynorsk, Oriya, Slovenian and Tamil are new supported languages in GNOME 2.16, thanks to the hard work of their translators. Also noteworthy are that British and Canadian English are supported.
th: สังเกตว่า ภูฏาน, ฮิบรู, เบ็งกาลีอินเดีย, ลัตเวีย, มะละยาลัม, นอร์เวย์ Nynorsk, โอริยา, สโลวีเนีย และทมิฬ เป็นภาษาใหม่ที่ได้รับการสนับสนุนใน GNOME 2.16 จากการทำงานอย่างหนักของนักแปล และที่ควรกล่าวถึงคือ GNOME 2.16 สนับสนุนภาษาอังกฤษแบบบริติช และภาษาอังกฤษแบบแคนาดาด้วย

en: Many other languages are partially supported, with more than half of their strings translated.
th: มีอีกหลายภาษาที่สนับสนุนเพียงบางส่วน โดยมีการแปลข้อความเกินครึ่งหนึ่ง

en: Looking Forward to GNOME 2.18
th: มุ่งสู่ GNOME 2.18

en: Naturally, development doesn't stop with GNOME 2.16. Six months from the day that GNOME 2.16 is released GNOME 2.18 will follow and build on the fantastic base of its predecessor.
th: อย่างที่เคยเป็นมา การพัฒนาไม่ได้หยุดอยู่เพียงแค่ GNOME 2.16 อีกหกเดือนหลังจากวันที่ GNOME 2.16 ออก GNOME 2.18 ก็จะออกตามมา โดยพัฒนาต่อจากฐานอันมหัศจรรย์ที่ได้สร้างไว้ในรุ่นก่อน

en: Things to look forward to in GNOME 2.18 include:
th: สิ่งที่จะมาใน GNOME 2.18 รวมถึง:

en: Upgrade bugzilla.gnome.org to Bugzilla 3.0.
th: ปรับรุ่น bugzilla.gnome.org เป็น Bugzilla 3.0

en: Change Bug-Buddy to work with any Bugzilla 3.0+ bugtracker (if possible)
th: ปรับ Bug-Buddy ให้ทำงานร่วมกับเครื่องมือติดตามบั๊กต่างๆ ใน Bugzilla 3.0+ (ถ้าเป็นไปได้)

en: More on the development roadmap of GNOME 2.18 will appear shortly as development starts getting under way. Watch for details on our <ulink url="http://www.gnome.org/start/unstable/">development page</ulink>.
th: แผนงานพัฒนาอื่นๆ ของ GNOME 2.18 จะปรากฏเร็วๆ นี้ เมื่อนักพัฒนาเริ่มทำงานกัน ติดตามรายละเอียดได้จากหน้า <ulink url="http://www.gnome.org/start/unstable/">งานพัฒนา</ulink>

en: Get Involved
th: การมีส่วนร่วม

en: Helping GNOME is a rewarding, satisfying, and positive experience. You will join with hundreds of dedicated enthusiasts from all walks of life and places on the globe. Skilled and motivated contributors to GNOME may find new doors and opportunities open for them in the form of recognition, speaking appearances, and gainful employment.
th: การช่วยเหลือ GNOME เป็นประสบการณ์ที่ได้รับผลตอบแทนคุ้มค่า น่าพึงใจ คุณจะได้ร่วมกับผู้คนที่กระตือรือร้นและอุทิศตนจากทุกรูปแบบของชีวิต และจากทั่วทุกมุมโลก ผู้ร่วมสมทบงานกับ GNOME ที่มีฝีมือและเปี่ยมด้วยแรงบันดาลใจ อาจได้พบประตูและโอกาสใหม่ ที่เปิดสู่การเป็นที่ยอมรับ การได้กล่าวปราศรัยในที่ต่างๆ และการจ้างงานราคางาม

en: Your contribution to GNOME can be as simple as filing good bug reports in our bug tracking system, Bugzilla. The <ulink url="http://bugzilla.gnome.org/simple-bug-guide.cgi">simple bug assistant</ulink> will be able to guide you through filing your first bugs with us. Become a <ulink url="http://www.gnome.org/friends/">Friend of GNOME</ulink> to help us move forward.
th: การมีส่วนร่วมของคุณอาจจะแค่การรายงานข้อผิดพลาดอย่างมีคุณภาพ ในระบบติดตามบั๊กที่เรียกว่า Bugzilla ของเรา <ulink url="http://bugzilla.gnome.org/simple-bug-guide.cgi">แบบฟอร์มช่วยรายงานบั๊กอย่างง่าย</ulink> จะช่วยพาคุณผ่านขั้นตอนการรายงานบั๊กแรกๆ กับเราได้ นอกจากนี้ คุณอาจเข้าร่วมเป็น <ulink url="http://www.gnome.org/friends/">พันธมิตร GNOME</ulink> เพื่อช่วยขับดันให้เราก้าวไปข้างหน้า

en: A lot of exciting progress is being made daily in our active developer groups - accessibility, documentation, usability, translation, web, testing, graphics, performance, desktop and platform development.
th: ยังมีความคืบหน้าที่น่าตื่นเต้นเกิดขึ้นทุกวันในกลุ่มนักพัฒนาที่คึกคักของเรา กล่าวคือ เทคโนโลยีสิ่งอำนวยความสะดวก การเขียนเอกสาร ประเด็นเรื่องความสะดวกใช้ งานแปล เว็บ การทดสอบ งานกราฟิกส์ งานปรับปรุงประสิทธิภาพ และการพัฒนาเดสก์ท็อปและแพลตฟอร์ม

en: Join us today and <ulink url="http://live.gnome.org/JoinGnome">see what a difference you can make</ulink>.
th: มาร่วมกับเราสิ <ulink url="http://live.gnome.org/JoinGnome">จะได้รู้ว่าคุณสามารถสร้างความเปลี่ยนแปลงอะไรบ้าง</ulink>

note: When image changes, this message will be marked fuzzy or untranslated for you. It doesn't matter what you translate it to: it's not used at all.
en: @@image: 'figures/rnusability-permissions.png'; md5=7ec62b8073866854bd18905710ae4fa5
th: @@image: 'figures/rnusability-permissions.png'; md5=632b248dbbc04d4f2a896c46b85bf8f0

note: When image changes, this message will be marked fuzzy or untranslated for you. It doesn't matter what you translate it to: it's not used at all.
en: @@image: 'figures/rnusability-bugbuddy.png'; md5=2900bbd6c4c5f87b3a85a028659ed154
th: @@image: 'figures/rnusability-bugbuddy.png'; md5=0c7ae2bdb42fe57d28b18946c1fdcb20

note: When image changes, this message will be marked fuzzy or untranslated for you. It doesn't matter what you translate it to: it's not used at all.
en: @@image: 'figures/rnusability-deskbar.png'; md5=6789253f191a4fa0d9722d90a24bbb8c
th: @@image: 'figures/rnusability-deskbar.png'; md5=dbf58ec650fdb869c0b358417e041b5f

note: When image changes, this message will be marked fuzzy or untranslated for you. It doesn't matter what you translate it to: it's not used at all.
en: @@image: 'figures/rnusability-launchers.png'; md5=8f7a625e8eb6905cbba3863eeda6e044
th: @@image: 'figures/rnusability-launchers.png'; md5=58c67d2fb925f2fc4816aab17ead43b1

en: Usability improvements
th: การปรับปรุงความสะดวกใช้

en: Ease of use is one of the highest priorities of GNOME, and contributors continue to ensure that GNOME adheres to the highest standards of software usability. GNOME 2.16 includes updates that simplify changing file permissions, reporting bugs, using the Deskbar applet, and creating application launchers.
th: ความง่ายในการใช้งาน เป็นเรื่องสำคัญที่สุดเรื่องหนึ่งของ GNOME และผู้ร่วมสมทบทั้งหลาย ก็มุ่งที่จะทำให้แน่ใจว่า GNOME จะยึดมั่นในมาตรฐานสูงสุดของความสะดวกใช้ของซอฟต์แวร์ GNOME 2.16 มีการเปลี่ยนแปลงที่ทำให้การกำหนดสิทธิ์ของแฟ้ม การรายงานบั๊ก การใช้แอพเพล็ตเดสก์บาร์ และการสร้างปุ่มเรียกโปรแกรม ทำได้ง่ายกว่าเดิม

en: Change file permissions comfortably
th: กำหนดสิทธิ์แฟ้มอย่างง่ายดาย

en: Sometimes it's necessary to change the file permissions of everything within a certain folder. The Nautilus File Manager now supports this by right-clicking a folder and selecting <menuchoice><guimenuitem>Properties</guimenuitem><guibutton>Permissions</guibutton></menuchoice>.
th: บางครั้ง ก็มีความจำเป็นต้องเปลี่ยนการกำหนดสิทธิ์ของทุกสิ่งทุกอย่างที่อยู่ในโฟลเดอร์ โปรแกรมจัดการแฟ้ม Nautilus รุ่นใหม่ สนับสนุนการกระทำดังกล่าว ด้วยการคลิกขวาที่โฟลเดอร์แล้วเลือก <menuchoice><guimenuitem>คุณสมบัติ</guimenuitem><guibutton>สิทธิ์</guibutton></menuchoice>

en: The new file permission dialog in Nautilus
th: กล่องโต้ตอบกำหนดสิทธิ์แบบใหม่ใน Nautilus

en: GNOME 2.16 also introduces fine-grained control of file permissions with support for access control lists and Security-enhanced Linux (SELinux) attributes.
th: GNOME 2.16 ยังได้เพิ่มการควบคุมสิทธิ์ของแฟ้มอย่างละเอียด ด้วยการสนับสนุน access control list และแอตทริบิวต์ของ Security-enhanced Linux (SELinux)

en: Simplified bug reporting
th: การรายงานบั๊กที่ง่ายกว่าเดิม

en: To ensure that GNOME bugs are resolved quickly, developers depend on bug reports provided by users. To simplify the process of filing bug reports, the <application>Bug-Buddy</application> utility is now automatically launched when a GNOME application crashes. To help users save time, the new version asks fewer questions and displays everything in a single window.
th: เพื่อให้แน่ใจว่าบั๊กของ GNOME จะได้รับการแก้ไขอย่างรวดเร็ว นักพัฒนาจะต้องอาศัยการรายงานบั๊กจากผู้ใช้ เพื่อให้การเก็บบันทึกการรายงานบั๊กง่ายขึ้น โปรแกรม <application>Bug-Buddy</application> จะถูกเรียกโดยอัตโนมัติเมื่อโปรแกรมใน GNOME พัง และเพื่อประหยัดเวลาของผู้ใช้ รุ่นใหม่นี้จะถามคำถามน้อยลง และแสดงข้อมูลทุกอย่างในหน้าต่างเดียว

en: The simplified Bug-buddy interface
th: ส่วนติดต่อของ Bug-buddy ที่ง่ายกว่าเดิม

en: Improvements to Deskbar
th: การปรับปรุงเดสก์บาร์

en: Now Deskbar, a powerful utility for searching your files and the web, is even faster to use and takes up less space on your screen. Pressing <keycombo><keycap>Alt</keycap><keycap>F3</keycap></keycombo> (or clicking on its icon) allows you to directly enter search terms -- your hands can remain on the keyboard all the time.
th: เดสก์บาร์ เครื่องมือที่ทรงพลังสำหรับค้นหาแฟ้มและเว็บ ทำงานได้เร็วขึ้นอีก และกินเนื้อที่บนหน้าจอน้อยลงในรุ่นนี้ คุณสามารถกด <keycombo><keycap>Alt</keycap><keycap>F3</keycap></keycombo> (หรือคลิกที่ไอคอนของเดสก์บาร์) เพื่อป้อนคำค้นโดยตรงได้ ทำให้คุณไม่ต้องละมือจากแป้นพิมพ์

en: Modified Deskbar interface
th: ส่วนติดต่อของเดสก์บาร์ที่ปรับใหม่

en: Ready for take-off
th: เรียกโปรแกรมง่ายกว่าเดิม

en: Launchers are a flexible means to start a particular application, to execute a command, or to open a particular folder or Web page. GNOME 2.16 streamlines the process of creating custom launchers with a redesigned, easy-to-use dialog.
th: ปุ่มเรียกโปรแกรมเป็นเครื่องมือที่ยืดหยุ่นในการเปิดโปรแกรมที่ต้องการ ในการเรียกคำสั่ง หรือเปิดโฟลเดอร์หรือหน้าเว็บ GNOME 2.16 ได้ปรับขั้นตอนการสร้างปุ่มเรียกโปรแกรมกำหนดเอง ด้วยกล่องโต้ตอบที่ออกแบบใหม่ ใช้ง่ายกว่าเดิม

note: When image changes, this message will be marked fuzzy or untranslated for you. It doesn't matter what you translate it to: it's not used at all.
en: @@image: 'figures/rnbackend-gtk.png'; md5=03f6af9a4f97db6738dc960b8c5194d2
th: @@image: 'figures/rnbackend-gtk.png'; md5=6044f98fae909a8147642c57307ba1e3

note: When image changes, this message will be marked fuzzy or untranslated for you. It doesn't matter what you translate it to: it's not used at all.
en: @@image: 'figures/rnbackend-gtk2.png'; md5=60fee28f27dcd438b4c00d55df439886
th: @@image: 'figures/rnbackend-gtk2.png'; md5=af553da4485786b49441090c6b58e9a3

en: Code cleanups and backend improvements
th: การสะสางโค้ดและการปรับปรุงแบ็กเอนด์

en: Upgrade to GTK+ 2.10
th: ปรับรุ่นเป็น GTK+ 2.10

en: GNOME 2.16 now depends on GTK+ 2.10, making use of many improvements that were made available by <ulink url="http://live.gnome.org/ProjectRidley">Project Ridley</ulink>; an effort to consolidate a number of GNOME libraries into GTK+.
th: GNOME 2.16 จะใช้ GTK+ 2.10 เป็นฐาน ซึ่งจะได้การปรับปรุงมากมายที่ได้มาจาก <ulink url="http://live.gnome.org/ProjectRidley">โครงการ Ridley</ulink> ซึ่งเป็นความพยายามที่จะรวมไลบรารีของ GNOME จำนวนหนึ่งเข้าใน GTK+

en: One of the first benefits made available to GNOME users is the new printing functionality of GTK+ 2.10: It features a high level, platform-independent API, <ulink url="http://developer.gnome.org/doc/API/2.0/gtk/Printing.html">GtkPrintOperation</ulink>, that also includes a new printing dialog. A low-level, UNIX-specific API is available as well that currently supports CUPS and lpr for printing.
th: ประโยชน์อย่างแรกที่ผู้ใช้ GNOME จะได้รับก็คือ ความสามารถเกี่ยวกับการพิมพ์ของ GTK+ 2.10 ซึ่งมี API ระดับบนที่ไม่ขึ้นกับแพลตฟอร์ม เรียกว่า <ulink url="http://developer.gnome.org/doc/API/2.0/gtk/Printing.html">GtkPrintOperation</ulink> ซึ่งมีกล่องโต้ตอบสั่งพิมพ์แบบใหม่ นอกจากนี้ ยังมี API ระดับล่างที่เจาะจงสำหรับยูนิกซ์ให้ด้วย ซึ่งขณะนี้สนับสนุนการพิมพ์ด้วย CUPS และ lpr

en: New and improved Print Dialog
th: กล่องโต้ตอบสั่งพิมพ์ปรับปรุงใหม่

en: Many GNOME applications were ported to use the new printing functionality, such as the document viewer <application>Evince</application>, the web browser <application>Ephiphany</application>, and the help browser <application>Yelp</application>.
th: โปรแกรมของ GNOME หลายตัวได้ย้ายมาใช้ส่วนสนับสนุนการพิมพ์ตัวใหม่นี้แล้ว เช่น โปรแกรมอ่านเอกสาร <application>Evince</application>, เว็บเบราว์เซอร์ <application>Epiphany</application>, และโปรแกรมอ่านคู่มือวิธีใช้ <application>Yelp</application>

en: This also marks the start of deprecating the previously used libraries <emphasis>libgnomeprint</emphasis> and <emphasis>libgnomeprintui</emphasis>: External projects are encouraged to use the new functionality provided by GTK+ 2.10.
th: การย้ายครั้งนี้ เป็นจุดเริ่มต้นของการปลดระวางไลบรารีเดิมที่เคยใช้ คือ <emphasis>libgnomeprint</emphasis> และ <emphasis>libgnomeprintui</emphasis> เราขอสนับสนุนให้โครงการภายนอก GNOME ใช้ฟังก์ชันใหม่ของ GTK+ 2.10 นี้แทน

en: Another important improvement introduced by GTK+ 2.10 is the new API, <ulink url="http://developer.gnome.org/doc/API/2.0/gtk/RecentDocuments.html">GtkRecent</ulink>: It manages a single list of recently opened files and documents. Among the GNOME applications using the new functionality are the panel, the file manager (<application>Nautilus</application>), the document viewer (<application>Evince</application>), and the text editor (<application>Gedit</application>).
th: การปรับปรุงที่สำคัญอีกอย่างหนึ่งที่มาพร้อมกับ GTK+ 2.10 คือ API ใหม่ <ulink url="http://developer.gnome.org/doc/API/2.0/gtk/RecentDocuments.html">GtkRecent</ulink> ซึ่งจัดการรายการของแฟ้มและเอกสารที่เปิดล่าสุด โปรแกรม GNOME ที่ใช้ฟังก์ชันใหม่นี้ รวมถึงโปรแกรมจัดการแฟ้ม (<application>Nautilus</application>), โปรแกรมอ่านเอกสาร (<application>Evince</application>) และเครื่องมือแก้ไขข้อความ (<application>Gedit</application>)

en: The file chooser dialog has also been improved: the location entry (previously opened by using <keycombo><keycap>Ctrl</keycap><keycap>L</keycap></keycombo>) has been integrated and the dialog as a whole remains responsive even when performing time-consuming file operations.
th: กล่องโต้ตอบเลือกแฟ้มก็ได้รับการปรับปรุงด้วย โดยช่องป้อนตำแหน่งแฟ้ม (ซึ่งก่อนหน้านี้จะเปิดได้ด้วย <keycombo><keycap>Ctrl</keycap><keycap>L</keycap></keycombo>) ได้ถูกรวมเข้าในกล่องโต้ตอบแล้ว และกล่องโต้ตอบทั้งหมดก็ยังมีการตอบสนองต่อคำสั่ง แม้ขณะทำงานเกี่ยวกับแฟ้มที่กินเวลานาน

en: Location entry in File Chooser Dialog
th: ช่องป้อนตำแหน่งแฟ้มในกล่องโต้ตอบเลือกแฟ้ม

en: GTK+ 2.10 provides the gtk-touchscreen-mode mode controlling a number of changes that make GTK+ work better on touchscreens, which are widely used on mobile and embedded devices.
th: GTK+ 2.10 มีโหมด gtk-touchscreen-mode ซึ่งมีผลต่อการเปลี่ยนแปลงต่างๆ เพื่อให้ GTK+ ทำงานได้ดียิ่งขึ้นกับ touchscreen ซึ่งใช้กันทั่วไปในอุปกรณ์พกพาและฝังตัว

en: Several other improvements made available by GTK+ 2.10 are used throughout the desktop: New widgets to display clickable hyperlinks, or to create multi-step wizards, for example and better drag-and-drop support in notebooks allowing tabs to be reordered, moved between notebooks, and made into windows by dragging to the desktop.
th: ยังมีการปรับปรุงอื่นๆ ที่มีใน GTK+ 2.10 ที่มีการใช้งานไปทั่วทั้งเดสก์ท็อป เช่น วิดเจ็ตใหม่สำหรับแสดงไฮเพอร์ลิงก์ที่คลิกได้ วิดเจ็ตสำหรับสร้างเครื่องมือวิเศษสำหรับทำงานเป็นขั้นๆ และการสนับสนุนการลากวางที่ดีขึ้นในสมุดบันทึก ซึ่งช่วยให้สามารถเปลี่ยนลำดับของแท็บ ย้ายแท็บข้ามสมุดบันทึก หรือแยกออกมาเป็นหน้าต่างโดยลากไปวางที่พื้นโต๊ะได้

en: GTK and GNOME get sharp
th: GTK และ GNOME เติมชาร์ป

en: GNOME 2.16 now offers bindings to GTK+ and GNOME libraries for fans of the C# (C sharp) programming language. This also means that the development framework Mono is a dependency of the GNOME bindings.
th: GNOME 2.16 มาพร้อมกับไบน์ดิงของ GTK+ และไลบรารีของ GNOME สำหรับแฟนๆ ของภาษา C# (ซีชาร์ป) ด้วย ซึ่งหมายความว่า กรอบงาน Mono ได้กลายเป็นส่วนหนึ่งของไบน์ดิงของ GNOME ด้วย

en: Additionally, software written in C# can be proposed as new modules for later GNOME releases. However, existing GNOME modules need to go through the proposal process again if they gain a new dependency on GTK# and/or Mono.
th: นอกจากนี้ ซอฟต์แวร์ที่เขียนด้วย C# ก็ยังสามารถได้รับการเสนอให้เป็นมอดูลใหม่สำหรับ GNOME รุ่นต่อๆ ไปด้วย อย่างไรก็ตาม มอดูลต่างๆ ที่มีอยู่ของ GNOME ยังต้องผ่านกระบวนการเสนออีกที ถ้ามอดูลดังกล่าวใช้ GTK# และ/หรือ Mono เป็นฐาน

en: New Bug-buddy backend
th: แบ็กเอนด์ใหม่ของ Bug-buddy

en: GNOME's bug reporting tool, <application>Bug-buddy</application>, now uses an XML-RPC protocol and no longer requires that the user have <application>sendmail</application> installed. As a result of this change, projects using <application>Bug-buddy</application> must have the correct information in their application's <filename>.desktop</filename> file.
th: <application>Bug-buddy</application> เครื่องมือรายงานบั๊กของ GNOME รุ่นนี้ เริ่มใช้โพรโทคอล XML-RPC และไม่ต้องการโปรแกรม <application>sendmail</application> ในระบบอีกต่อไป ผลก็คือ โครงการต่างๆ ที่ใช้ <application>Bug-buddy</application> จะต้องมีข้อมูลที่ถูกต้องในแฟ้ม <filename>.desktop</filename> ของโปรแกรมด้วย

en: The previous way to create bug reports (<application>sendmail</application> method) will still be supported for one year. After that, users of old <application>Bug-Buddy</application> versions won't be able to file bug reports anymore.
th: วิธีเดิมในการรายงานบั๊ก (ที่ใช้ <application>sendmail</application>) จะยังคงได้รับการสนับสนุนต่อไปเป็นเวลาหนึ่งปี หลังจากนั้น ผู้ใช้ที่ใช้ <application>Bug-buddy</application> รุ่นเก่าจะไม่สามารถรายงานบั๊กได้อีกต่อไป

en: Unicode 5.0 support
th: การสนับสนุนยูนิโค้ด 5.0

en: GNOME 2.16 will be the world's first desktop release that features support for the Unicode Character Database (UCD), version 5.0, which defines more than 99,000 characters for the languages of the world. The improvements are built into GNOME libraries GLib and Pango, and are thus available to all other open source and free software projects that use these libraries.
th: GNOME 2.16 จะเป็นเดสก์ท็อปรุ่นแรกของโลกที่สนับสนุนฐานข้อมูลอักขระยูนิโค้ด (Unicode Character Database หรือ UCD) รุ่น 5.0 ซึ่งได้กำหนดรหัสอักขระกว่า 99,000 ตัวสำหรับภาษาต่างๆ ในโลกนี้ การปรับปรุงดังกล่าวได้ฝังอยู่ในไลบรารี GLib และ Pango ของ GNOME จึงสามารถเรียกใช้ได้โดยโครงการซอฟต์แวร์เสรีและโอเพนซอร์สต่างๆ ที่ใช้ไลบรารีเหล่านี้

en: Removals and other notes
th: รายการตัดออกและบันทึกอื่นๆ

en: Due to the lack of active maintainership, the themes <emphasis>Grand-Canyon</emphasis>, <emphasis>Ocean-Dream</emphasis>, <emphasis>Simple</emphasis>, <emphasis>Smokey-Blue</emphasis>, and <emphasis>Traditional</emphasis> were removed. Likewise, the <emphasis>Lighthouseblue</emphasis> and <emphasis>Metal</emphasis> theme engines were removed as well.
th: เนื่องจากขาดการดูแล ชุดตกแต่ง <emphasis>กาละแม</emphasis>, <emphasis>ฝันถึงทะเล</emphasis>, <emphasis>ง่ายๆ</emphasis>, <emphasis>ฟ้าหม่น</emphasis>, และ <emphasis>ดั้งเดิม</emphasis> ได้ถูกตัดออกไป และในทำนองเดียวกัน กลไกชุดตกแต่ง <emphasis>Lighthouseblue</emphasis> และ <emphasis>Metal</emphasis> ก็ถูกตัดออกไปด้วย

en: The screenreader <application>Gnopernicus</application> has been replaced by <application>Orca</application>.
th: โปรแกรมอ่านหน้าจอ <application>Gnopernicus</application> ได้ถูกแทนที่โดย <application>Orca</application> แล้ว

note: When image changes, this message will be marked fuzzy or untranslated for you. It doesn't matter what you translate it to: it's not used at all.
en: @@image: 'figures/rnfeatures-laptop.png'; md5=8415e6d074ab5186096ac7472f4dd272
th: @@image: 'figures/rnfeatures-laptop.png'; md5=3bbc84939d4b249188b072e334b57e1e

note: When image changes, this message will be marked fuzzy or untranslated for you. It doesn't matter what you translate it to: it's not used at all.
en: @@image: 'figures/rnfeatures-laptop2.png'; md5=2f79cf76149aa1b527dd63eb99bff9d3
th: @@image: 'figures/rnfeatures-laptop2.png'; md5=044c0fff6f97fe988d4880712e39bd13

note: When image changes, this message will be marked fuzzy or untranslated for you. It doesn't matter what you translate it to: it's not used at all.
en: @@image: 'figures/rnfeatures-baobab.png'; md5=1b09c5e2a2d4e4d73c955b5c43b10940
th: @@image: 'figures/rnfeatures-baobab.png'; md5=469742d6141093cc5674f4d3ea9de46f

en: Feature Enhancements
th: ความสามารถเพิ่มเติม

en: If you're using a laptop, have problems finding free space on your hard disks, want to customize your menu items, or find it hard to keep up with all your personal information, you'll be happy to upgrade to GNOME 2.16.
th: ถ้าคุณกำลังใช้แล็ปท็อป หรือมีปัญหาในการหาพื้นที่ว่างในฮาร์ดดิสก์ของคุณ หรือต้องการปรับแต่งเมนูหลัก หรือรู้สึกลำบากกับการจัดการข้อมูลส่วนตัว คุณจะมีความสุขกับการปรับรุ่นเป็น GNOME 2.16

en: A longer life for your laptop
th: การใช้งานแล็ปท็อปที่ยาวนานขึ้น

en: If you're traveling a lot with your laptop computer, the new integrated power management support of GNOME 2.16 will be a major help: It lets you manage your battery, UPS, and wireless peripherals. It also offers graphs showing you how much power is being used.
th: ถ้าคุณเดินทางไปพร้อมกับแล็ปท็อปบ่อยๆ การสนับสนุนการจัดการพลังงานที่ผนวกรวมใน GNOME 2.16 อาจช่วยคุณได้มาก โดยจะช่วยให้คุณจัดการแบตเตอรี่, UPS และอุปกรณ์ไร้สายข้างเคียงได้ และยังมีกราฟแสดงปริมาณการใช้พลังงานให้ดูอีกด้วย

en: Power management is easily controlled via a panel icon. A simple preference dialog lets you adapt to the situations you typically use your GNOME-based computer.
th: การจัดการการใช้พลังงาน สามารถทำได้ง่ายผ่านไอคอนบนพาเนล กล่องโต้ตอบปรับแต่งอย่างง่าย จะช่วยให้คุณปรับการใช้พลังงานไปตามสภาวะการใช้คอมพิวเตอร์ตามปกติของคุณได้

en: By providing hooks via standardized DBUS methods, other programs are able to interact with power saving and thus reduce the necessity of taking care about power management manually. For example, an application like nautilus could stop the computer sleeping automatically when copying large files, or a service like beagled could use a slow indexing mode when on battery power.
th: ด้วยการเปิด hook ผ่าน method มาตรฐานของ DBUS ทำให้โปรแกรมอื่นๆ สามารถโต้ตอบกับกระบวนการประหยัดพลังงานได้ ซึ่งช่วยลดความจำเป็นในการดูแลการใช้พลังงานของโปรแกรมเหล่านั้นด้วยตนเอง ตัวอย่างเช่น โปรแกรมอย่าง Nautilus สามารถระงับการพักเครื่องอัตโนมัติขณะคัดลอกแฟ้มใหญ่ๆ ได้ หรือบริการอย่าง beagled สามารถใช้รูปแบบการทำดัชนีแบบช้าขณะที่ใช้ไฟจากแบตเตอรี่ได้

en: Note taking made simple
th: การจดบันทึกที่สะดวกขึ้น

en: A telephone number, an idea, a meeting with friends -- your life is an endless flow of small pieces of information. Keeping track of it all can be difficult and frustrating but GNOME 2.16 makes it easy with a powerful new note-taking application called <application>Tomboy</application>.
th: หมายเลขโทรศัพท์ แวบความคิด การนัดสังสรรค์กับเพื่อน.. ชีวิตของคุณเหมือนกระแสที่ไม่รู้จบของข้อมูลชิ้นเล็กชิ้นน้อย การติดตามข้อมูลดังกล่าวทั้งหมดอาจเป็นเรื่องยากลำบากและน่าอึดอัด แต่ GNOME 2.16 ทำให้เรื่องง่ายเข้า ด้วยโปรแกรมจดบันทึกตัวใหม่ที่ชื่อ <application>Tomboy</application>

en: The Tomboy Notes application
th: Tomboy โปรแกรมจดบันทึก

en: Making a note is as simple as clicking the icon in your panel and selecting 'New note'. But the key to Tomboy's usefulness lies in its ability to relate notes and ideas together: Just highlight a phrase, click the link button and a new note appears. In this way you can organize your ideas in a way that makes sense to you. And links between your ideas won't break, even when renaming and reorganizing them.
th: การจดบันทึกทำได้ง่ายดาย เพียงคลิกที่ไอคอนบนพาเนลแล้วเลือก 'บันทึกใหม่' เท่านั้น แต่ประโยชน์หลักของ Tomboy อยู่ที่ความสามารถในการเชื่อมโยงบันทึกและความคิดต่างๆ เข้าด้วยกัน โดยเพียงแต่เลือกวลีที่ต้องการ แล้วคลิกที่ปุ่มลิงก์ ก็จะสร้างบันทึกใหม่ขึ้นมา ด้วยวิธีนี้ คุณสามารถจัดโครงสร้างความคิดของคุณในแบบที่คุณเห็นว่าเหมาะสม และลิงก์ระหว่างความคิดของคุณก็จะยังไม่ขาดตอน แม้เมื่อคุณเปลี่ยนชื่อบันทึกและจัดโครงสร้างใหม่

en: Enhanced menu editing
th: การแก้ไขเมนูฉบับปรับปรุง

en: Menu editing just got even more easier. The old menu editor is replaced with a new one, <application>Alacarte</application>, which is already known to Ubuntu users. Whether you want new menus, new items or separators: Alcarte makes it easier to make changes, and adapt the menu to your liking.
th: การแก้ไขเมนูในรุ่นนี้ง่ายขึ้นกว่าเดิมอีก เครื่องมือแก้ไขเมนูแบบเดิม ได้ถูกแทนที่ด้วยตัวใหม่ คือ <application>Alacarte</application> ซึ่งผู้ใช้อูบุนตูคุ้นเคยดี ไม่ว่าคุณจะต้องการเพิ่มเมนูใหม่ รายการใหม่ หรือเส้นแบ่ง Alacarte ช่วยให้การแก้ไขและปรับเมนูให้เป็นแบบที่คุณชอบ กลายเป็นเรื่องง่าย

en: Main interface for Alacarte Menu Editor
th: หน้าต่างหลักของ Alacarte เครื่องมือแก้ไขเมนู

en: Finer control of your disk space
th: การควบคุมการใช้เนื้อที่ดิสก์อย่างละเอียด

en: If you're one of the people who always seem to struggle with an insufficient amount of free hard disk space, you'll be pleased to know that GNOME 2.16 provides a new tool to get a better overview of your hard disk space: With <application>Baobab</application>, you can analyse how the space is used and find and remove files that take up space. Scan local or remote directories, requested folders or the complete filesystem and <application>Baobab</application> displays an image showing the size of all the directories found.
th: ถ้าคุณเป็นคนหนึ่งที่ดูจะต้องฟันฝ่ากับปัญหาเนื้อที่ดิสก์ไม่พออยู่เสมอๆ คุณจะพอใจที่ได้ทราบว่า GNOME 2.16 มีเครื่องมือใหม่ที่จะแสดงภาพรวมของการใช้เนื้อที่ฮาร์ดดิสก์ของคุณได้ดีขึ้น ด้วย <application>Baobab</application> คุณสามารถวิเคราะห์การใช้เนื้อที่ดิสก์ และค้นหาและลบแฟ้มที่กินเนื้อที่ โดยเพียงแต่สั่งตรวจข้อมูลในไดเรกทอรีในเครื่องหรือที่เครื่องอื่น หรือโฟลเดอร์ที่ต้องการ หรือระบบแฟ้มทั้งหมด <application>Baobab</application> ก็จะแสดงแผนภาพแสดงขนาดของไดเรกทอรีทั้งหมดที่พบ

en: Baobab, the disk usage analyzer
th: Baobab เครื่องมือวิเคราะห์การใช้ดิสก์

en: New screen reader
th: โปรแกรมอ่านหน้าจอตัวใหม่

en: People with visual impairments will welcome GNOME's new screen reader, <application>Orca</application>. Using the Assistive Technology Service Provider Interface (<acronym>AT-SPI</acronym>) to query the display, Orca outputs the content using various combinations of speech synthesis, braille, and magnification. It thus supports all applications and toolkits that support AT-SPI.
th: ผู้ใช้ที่บกพร่องทางสายตา จะชื่นชอบโปรแกรมอ่านหน้าจอตัวใหม่ของ GNOME คือ <application>Orca</application> ด้วยการใช้อินเทอร์เฟซผู้ให้บริการเทคโนโลยีสิ่งอำนวยความสะดวก (Assistive Technology Service Provider Interface หรือ <acronym>AT-SPI</acronym>) Orca จะแสดงเนื้อหาที่อยู่บนหน้าจอโดยใช้โปรแกรมสังเคราะห์เสียง, อักษรเบรลล์ และแว่นขยายประกอบกัน Orca จึงสนับสนุนโปรแกรมและทูลคิตทุกตัวที่สนับสนุน AT-SPI

en: Totem improves media web browsing
th: Totem ยกระดับการท่องเว็บสื่อผสม

en: <application>Totem</application>, the GNOME video player has new support for reading and writing XSPF playlists, an <ulink url="http://www.xspf.org/">open standard allowing people to share playlists</ulink>.
th: <application>Totem</applicaion> โปรแกรมเล่นหนังของ GNOME ได้เพิ่มการสนับสนุนการอ่านและเขียนรายการการเล่นแบบ XSPF ซึ่งเป็น <ulink url="http://www.xspf.org/">มาตรฐานเปิดที่ช่วยให้ผู้คนเปิดรายการการเล่นให้ใช้ร่วมกันได้</ulink>

en: <application>Totem</application> has exciting new features and some important fixes on its browser plugin, making <application>Totem</application> in conjunction with your web browser pure pleasure. Notable features are its ability to happily interoperate with web pages that embed Real and Windows media players even if the page specifically checks for Windows Media or Real Player. Even the javascript interfaces around them will work. <application>Totem</application> now allows you to listen to music in the background on web pages that support it as well.
th: <application>Totem</application> มีความสามารถใหม่ที่น่าตื่นตาตื่นใจ และการแก้ปัญหาที่สำคัญในปลั๊กอินสำหรับเบราว์เซอร์ ทำให้ <application>Totem</application> เมื่อใช้ร่วมกับเบราว์เซอร์แล้ว ช่วยให้คุณเพลิดเพลินกับการท่องเว็บ ความสามารถที่ควรกล่าวถึงคือ การสามารถทำงานกับหน้าเว็บที่ฝัง Real หรือ Windows media player แม้หน้าเว็บดังกล่าวจะตรวจหา Windows Media หรือ Real Player อย่างเจาะจงก็ตาม และแม้แต่ Javascript ที่อยู่รอบๆ ก็จะยังทำงานได้เป็นปกติอีกด้วย นอกจากนี้ <application>Totem</application> ยังช่วยให้คุณฟังเพลงแบ็กกราวด์ของหน้าเว็บได้ด้วย

en: Many small but useful changes
th: ความเปลี่ยนแปลงเล็กๆ น้อยๆ ที่เป็นประโยชน์

en: You can now check the spelling of the text entered in the <application>Epiphany web browser</application>.
th: คุณสามารถตรวจสอบตัวสะกดในข้อความที่ป้อนในเว็บเบราว์เซอร์ <application>Epiphany</application> ได้

en: You can now switch between the open windows of a certain application by using the shortcut <keycombo><keycap>Alt</keycap><keycap>F6</keycap></keycombo>. Of course, you can still use the short cut <keycombo><keycap>Alt</keycap><keycap>Tab</keycap></keycombo> to switch between the open windows on a work space.
th: คุณสามารถสลับไปมาระหว่างหน้าต่างของโปรแกรมเดียวกันที่เปิดอยู่ได้ โดยใช้ปุ่มลัด <keycombo><keycap>Alt</keycap><keycap>F6</keycap></keycombo> และแน่นอนว่าคุณยังคงสามารถใช้ปุ่มลัด <keycombo><keycap>Alt</keycap><keycap>Tab</keycap></keycombo> เพื่อสลับหน้าต่างภายในพื้นที่ทำงานได้

en: You can now move applications between different workspaces by dragging their taskbar icon onto the wanted workspace.
th: คุณสามารถย้ายโปรแกรมข้ามพื้นที่ทำงานได้ โดยลากไอคอนบนแถบงานไปยังพื้นที่ทำงานที่ต้องการ

en: You can now spot password-protected files in archives more easily due to an new emblem shown for these files.
th: คุณสามารถมองหาแฟ้มที่มีการป้องกันด้วยรหัสผ่านในแฟ้มจัดเก็บได้อย่างง่ายดาย เนื่องจากตราใหม่ที่ใช้ทำเครื่องหมายแฟ้มดังกล่าว

en: You can now preview a screensaver in fullscreen.
th: คุณสามารถดูตัวอย่างของโปรแกรมรักษาหน้าจอแบบเต็มจอได้

en: You can now burn DVDs directly with <application>Nautilus CD Burner</application>; there's no need to make an image anymore.
th: คุณสามารถเขียนแผ่นดีวีดีด้วย <application>Nautilus CD Burner</application> ได้โดยตรง โดยไม่จำเป็นต้องสร้างอิมเมจก่อน

en: You can now also use Reminder Notes from existing GroupWise accounts by using <application>Evolution</application>.
th: คุณสามารถใช้บันทึกช่วยจำจากบัญชี GroupWise ที่มีอยู่ได้ โดยใช้ <application>Evolution</application>

en: Preparing for the eye candy age
th: เตรียมพร้อมสู่ยุคอาหารตา

en: While version 2.16 continues to enhance GNOME with useful features, makes it easier to use, and removes rough edges, it also takes the first steps into the advancing age of eye candy: windows that wobble, vanish, fade, shrink, or explode -- such effects are possible due to ongoing advancements of graphics hardware.
th: ในขณะที่รุ่น 2.16 ยังคงมุ่งหน้าต่อเติม GNOME ต่อไปด้วยความสามารถต่างๆ ที่เป็นประโยชน์ เพิ่มความสะดวกใช้ ลดตำหนิ แต่ก็ยังได้เริ่มก้าวเข้าสู่ยุคก้าวหน้าสำหรับอาหารตา เช่น หน้าต่างที่อ่อนหยุ่น หายตัว จางหาย หดตัว หรือระเบิดออก ซึ่งเป็นลูกเล่นที่เป็นจริงขึ้นมาได้ ด้วยพัฒนาการของฮาร์ดแวร์ทางด้านกราฟิกส์

en: Some of these changes are still under development, and are not enabled by default: you need to use a special configuration to use them. Nevertheless, they provide a peek into the age to come.
th: ความเปลี่ยนแปลงดังกล่าวบางส่วนยังคงอยู่ระหว่างการพัฒนา และไม่ได้เปิดใช้โดยปริยาย คุณจึงต้องปรับแต่งเป็นพิเศษเพื่อจะใช้งาน อย่างไรก็ตาม ความเปลี่ยนแปลงเหล่านี้ได้เริ่มเผยให้เห็นยุคที่กำลังจะมาถึง

en: Come along on a short journey into the future!
th: เชิญทัศนาบางส่วนของอนาคตกับเรา!

en: Advanced 3D effects
th: ลูกเล่นสามมิติขั้นสูง

en: <application>Metacity</application>, GNOME's default window manager, makes its first steps into the world of 3D accelerated desktop computing. Many extensions to its compositor engine let your windows wobble, shrink, explode, fade in and out, bounce on window focus, and show other interesting, unusual or funny effects such as having different transparency for different window types like menus, dialogs, and main windows.
th: <application>Metacity</application> โปรแกรมจัดการหน้าต่างปริยายของ GNOME ได้เริ่มเข้าสู่โลกของเดสก์ท็อปที่มีการเร่งความเร็วสามมิติ ส่วนขยายหลายอย่างในกลไกการประกอบภาพ (composite) ทำให้หน้าต่างของคุณอ่อนหยุ่น หดตัว ระเบิดออก จางเข้า-จางออก กระเด้งเมื่อได้โฟกัส และแสดงลูกเล่นต่างๆ ที่น่าสนใจ แปลกตา หรือขบขัน เช่น แยกความโปร่งใสของหน้าต่างชนิดต่างๆ อย่างเมนู กล่องโต้ตอบ และหน้าต่างหลัก เป็นต้น

en: Not yet enabled by default, new compositing affects are only available when Metacity is compiled with the special <option>--enable-compositor</option> option. The new compositing features also depend on support for the <literal>GLX_texture_from_pixmap</literal> extension, which is only available to owners of Intel i830 to i945, and ATI Radeon 7000 to 9250 chips at the present time.
th: ลูกเล่น composite ดังกล่าว ยังไม่เปิดใช้โดยปริยาย แต่จะใช้ได้เมื่อคอมไพล์ Metacity ด้วยตัวเลือกพิเศษ <option>--enable-compositor</option> เท่านั้น และความสามารถเรื่องการ composite ดังกล่าว ยังต้องอาศัยส่วนขยาย <literal>GLX_texture_from_pixmap</literal> ซึ่งมีให้สำหรับผู้ใช้ชิปเซ็ต Intel i830 ถึง i945 และ ATI Radeon 7000 ถึง 9250 เท่านั้นในขณะนี้

en: <quote>It's important to note,</quote> says Vincent Untz, member of the GNOME release team, <quote>that it's an ongoing work, and that more will come in 2.18</quote>.
th: <quote>เป็นเรื่องสำคัญที่ควรสังเกต</quote> Vincent Untz สมาชิกของทีมออกรุ่น GNOME กล่าว <quote>ว่านี่เป็นงานที่ยังอยู่ระหว่างดำเนินการ และจะมีเพิ่มเติมมาอีกใน 2.18</quote>

en: Once <application>Metacity</application> is compiled with the correct option, the effects can be turned on and off without a restart or new login, and applications can take advantage of this. For example, the GNOME terminal can now offer real transparency.
th: เมื่อได้คอมไพล์ <application>Metacity</application> ด้วยตัวเลือกที่ถูกต้อง ลูกเล่นดังกล่าวจะสามารถเปิดปิดได้โดยไม่ต้องเริ่มเปิดเครื่องหรือเข้าระบบใหม่ และโปรแกรมต่างๆ จะสามารถใช้ประโยชน์จากลูกเล่นต่างๆ ได้ เช่น เทอร์มินัลของ GNOME จะสามารถโปร่งใสได้อย่างแท้จริง

en: Cleaner icon theme, Cairo, and Wanda
th: ชุดไอคอนที่สะอาดขึ้น, ไคโร, และแวนด้า

en: GNOME 2.16 doesn't just provide eye candy for curious testers; there are also many improvements that are immediately visible: an improved icon theme that follows the <ulink url="http://tango.freedesktop.org/Tango_Desktop_Project">Tango</ulink> style guidelines, a new view on events in the calender module of GNOME's email application, <application>Evolution</application>, and a long overdue face lift for Wanda -- GNOME's cute fortune-telling fish.
th: GNOME 2.16 ไม่ได้มีแต่อาหารตาสำหรับนักทดสอบที่มีความสนใจเป็นพิเศษเท่านั้น แต่ยังมีการปรับปรุงหลายอย่างที่เห็นได้ชัดทันที คือชุดไอคอนที่ปรับตามแนวสไตล์ของ <ulink url="http://tango.freedesktop.org/Tango_Desktop_Project">Tango</ulink>, การแสดงเหตุการณ์ต่างๆ แบบใหม่ในมอดูลปฏิทินของ <application>Evolution</application> โปรแกรมอ่านเมลของ GNOME, และการปรับโฉม (เสียที) ให้กับแวนด้า ปลาหมอดูของ GNOME

en: GNOME 2.16's new icon theme follows the artwork guidelines proposed by the Tango project, thus supporting a more consistent graphical user interface experience for free and open source software. By now also following the Freedesktop <ulink url="http://www.freedesktop.org/wiki/Standards_2ficon_2dnaming_2dspec">icon naming specification</ulink>, the GNOME icon theme now also works for applications written for other popular desktops, such as KDE or XFce.
th: ชุดไอคอนใหม่ของ GNOME 2.16 ปรับตามแนวทางของงานศิลป์ที่เสนอโดยโครงการ Tango ซึ่งทำให้ผู้ใช้ได้พบกับส่วนติดต่อผู้ใช้ที่สอดคล้องกับซอฟต์แวร์เสรีและโอเพนซอร์สทั่วไปยิ่งขึ้น และด้วยการทำตาม <ulink url="http://www.freedesktop.org/wiki/Standards_2ficon_2dnaming_2dspec">ข้อกำหนดการตั้งชื่อไอคอน</ulink> ของ Freedesktop ทำให้ชุดไอคอนของ GNOME สามารถใช้ได้กับโปรแกรมที่เขียนเพื่อใช้กับเดสก์ท็อปยอดนิยมอื่นๆ เช่น KDE หรือ XFce ด้วย

en: The new and improved GNOME icon theme
th: ชุดไอคอนปรับปรุงใหม่ของ GNOME

en: Additionally, the icon theme was also cleared up: many application icons are now shipped with their applications, making it easier to use them from other desktops environments than GNOME. Many icons are also scalable now, meaning you can now change their size on your desktop and they still look good! GNOME's default meta-theme has also gone through a clean-up.
th: นอกจากนี้ ยังมีการปรับชุดไอคอนโดยทั่วไป กล่าวคือ ไอคอนของโปรแกรมต่างๆ ได้เข้าไปอยู่ในตัวโปรแกรมเอง ทำให้สะดวกยิ่งขึ้นต่อการใช้ในเดสก์ท็อปอื่นที่ไม่ใช่ GNOME ไอคอนจำนวนมากสามารถย่อขยายได้ ซึ่งหมายความว่า คุณสามารถปรับขนาดของไอคอนบนจอได้ โดยที่ยังได้ภาพที่คมชัดอยู่เหมือนเดิม! และชุดตกแต่งปริยายของ GNOME ก็ได้รับการปรับใหม่ทั้งหมดด้วย

en: More eye candy is also available in <application>Evolution</application>'s Calender module: it now uses <ulink url="http://cairo.freedesktop.org/">Cairo</ulink> to display a much more appealing view on events: They now have a top header that displays the start time, and the end time if you re-size the event icon. Selected events are now shown using a drop shadow. Cairo is a 2-dimensional graphics library designed to support a number of modern graphics techniques such as stroking, alpha blending and antialiasing.
th: ยังมีอาหารตาที่พบได้ในมอดูลปฏิทินของ <application>Evolution</application> ซึ่งได้ใช้ <ulink url="http://cairo.freedesktop.org/">Cairo</ulink> แสดงข้อมูลเหตุการณ์ที่น่าดึงดูดยิ่งขึ้น โดยมีส่วนหัวที่แสดงเวลาเริ่ม และถ้าปรับขนาดไอคอนของเหตุการณ์ ก็จะแสดงเวลาสิ้นสุดด้วย เหตุการณ์ที่เลือกจะแสดงโดยมีเงาบนพื้นหลัง  Cairo เป็นไลบรารีกราฟิกส์ 2 มิติ ที่ออกแบบเพื่อสนับสนุนเทคนิคกราฟิกส์สมัยใหม่ เช่น การลากเส้น การกลืนสี และการลบรอยหยัก

en: GNOME's cute little fortune-telling fish, Wanda, received a face lift, too. Being an old companion since the beginning of GNOME, some people wonder if that's one of the most important changes of GNOME 2.16.
th: ปลาหมอดูตัวน้อยๆ น่ารักของ GNOME ที่ชื่อแวนด้า ก็ได้รับการปรับโฉมเสียใหม่เช่นกัน ด้วยความที่เป็นคู่หูเก่าแก่ของ GNOME มาตั้งแต่แรกเริ่ม ทำให้หลายคนคิดว่านี่อาจเป็นการเปลี่ยนแปลงที่สำคัญที่สุดอย่างหนึ่งของ GNOME 2.16 ก็เป็นได้ ;-)

en: GNOME 2.16 Release Notes
th: บันทึกประจำรุ่น GNOME 2.16

en: About GNOME
th: เกี่ยวกับ GNOME

en: GNOME 2.16 is the latest version of the GNOME Desktop; a popular, multi-platform desktop environment for <productname>Linux</productname>, <productname>UNIX</productname> and other platforms. Based on Free and Open Source Software, GNOME provides all of the common tools computer users have come to expect of a modern computing environment, as well as a flexible and powerful platform for software developers.
th: GNOME 2.16 คือรุ่นล่าสุดของ GNOME ระบบเดสก์ท็อปยอดนิยมและหลากแพลตฟอร์มสำหรับ <productname>ลินุกซ์</productname> <productname>ยูนิกซ์</productname> และแพลตฟอร์มอื่นๆ บนฐานของซอฟต์แวร์เสรีและโอเพนซอร์ส GNOME มีให้ทั้งเครื่องมือทั่วไปที่ผู้ใช้คอมพิวเตอร์ต้องการจากระบบคอมพิวเตอร์สมัยใหม่ และเป็นแพลตฟอร์มที่ยืดหยุ่นและทรงพลังสำหรับนักพัฒนาซอฟต์แวร์

en: If you're already familiar with GNOME, you may want to skip ahead and read <xref linkend="rnfrontpage"/>, <xref linkend="rnfeatures"/> and <xref linkend="rnusability"/>.
th: หากคุณคุ้นเคยกับ GNOME อยู่แล้ว ก็อาจจะข้ามไปที่หัวข้อ <xref linkend="rnfrontpage"/>, <xref linkend="rnfeatures"/> และ <xref linkend="rnusability"/>

en: The GNOME Desktop
th: เดสก์ท็อป GNOME

en: The GNOME Desktop is released every six months with many new features, improvements, "bug" fixes and translations. GNOME 2.16 continues this tradition and includes many interesting new features and fixes for hundreds of reported bugs. To learn more about GNOME and the qualities that distinguish it from other computer desktop environments (like usability, accessibility, internationalization and freedom) visit the <ulink url="http://www.gnome.org/about">About GNOME</ulink> page on our website.
th: เดสก์ท็อป GNOME มีการออกรุ่นใหม่ทุกๆ หกเดือน พร้อมความสามารถและการปรับปรุงใหม่ๆ การแก้ "บั๊ก" และคำแปล  GNOME 2.16 ก็ออกตามกำหนดนี้ โดยมีความสามารถใหม่ที่น่าสนใจ และแก้ข้อผิดพลาดที่ได้รับรายงานหลายร้อยรายการ หากต้องการทราบข้อมูลเพิ่มเติมเกี่ยวกับ GNOME และข้อดีที่ทำให้ GNOME แตกต่างจากระบบเดสก์ท็อปคอมพิวเตอร์อื่นๆ (เช่น ความสะดวกใช้ เทคโนโลยีสิ่งอำนวยความสะดวก การสนับสนุนนานาภาษา และเสรีภาพ) กรุณาอ่านที่หน้า <ulink url="http://www.gnome.org/about">เกี่ยวกับ GNOME</ulink> ในเว็บไซต์ของเรา

en: The GNOME 2.16 release contains all of the applications needed to provide basic user functionality including system menus, file management, web browsing and email. It also includes lots of common accessories like a calculator, dictionary, document reader, image viewer, multimedia player, text editor and UNIX terminal emulator. Thanks to its excellent developer platform, many other excellent Free and Open Source applications are also available for GNOME, included but not limited to <ulink url="http://www.abisource.com/"><application>Abiword</application></ulink>, a fully featured word processor; <ulink url="http://www.gnome.org/projects/gnumeric/"><application>Gnumeric</application></ulink>, a powerful spreadsheeting application; <ulink url="http://www.gimp.org/"><application>the GNU Image Manipulation Program</application></ulink>, a popular image editor similar to Photoshop; and <ulink url="http://www.inkscape.org/"><application>Inkscape</application></ulink>, a flexible vector graphics application. You can find out about these and other great GNOME applications from the <ulink url="http://www.gnome.org/projects/">GNOME Project Listing</ulink> or <ulink url="http://gnomefiles.org">GNOMEfiles.org</ulink>.
th: GNOME 2.16 มีโปรแกรมทุกอย่างที่จำเป็นสำหรับการใช้งานพื้นฐานของผู้ใช้ รวมถึง เมนูระบบ การจัดการแฟ้มข้อมูล การท่องเว็บ และการรับส่งอีเมล นอกจากนี้ ยังมีเครื่องใช้ไม้สอยทั่วไป อย่างเครื่องคิดเลข พจนานุกรม โปรแกรมอ่านเอกสาร โปรแกรมดูรูปภาพ โปรแกรมเล่นสื่อผสม เครื่องมือแก้ไขข้อความ และโปรแกรมจำลองเทอร์มินัลยูนิกซ์  ด้วยแพลตฟอร์มสำหรับนักพัฒนาอันเยี่ยมยอด ทำให้ยังมีโปรแกรมเสรีและโอเพนซอร์สอื่นๆ สำหรับ GNOME ให้ใช้ได้อีกมากมาย รวมถึง <ulink url="http://www.abisource.com/"><application>Abiword</application></ulink> โปรแกรมประมวลคำความสามารถครบครัน, <ulink url="http://www.gnome.org/projects/gnumeric/"><application>Gnumeric</application></ulink> โปรแกรมสเปรดชีตที่ทรงพลัง, <ulink url="http://www.gimp.org/"><application>GIMP</application></ulink> โปรแกรมแต่งภาพยอดนิยมที่เทียบเคียง Photoshop, และ <ulink url="http://www.inkscape.org/"><application>Inkscape</application></ulink> โปรแกรมกราฟิกส์แบบเวกเตอร์ที่ใช้งานยืดหยุ่น คุณสามารถหาข้อมูลของโปรแกรมเหล่านี้ และโปรแกรมเด็ดอื่นๆ ของ GNOME ได้จาก <ulink url="http://www.gnome.org/projects/">รายชื่อโครงการใน GNOME</ulink> หรือ <ulink url="http://gnomefiles.org">GNOMEfiles.org</ulink>

en: GNOME 2.16 includes all of the improvements made in GNOME 2.14 and earlier. You can learn more about the changes that happened in GNOME 2.14 from its <ulink url="http://www.gnome.org/start/2.14/notes/">release notes</ulink>.
th: GNOME 2.16 รวมเอาการปรับปรุงทุกอย่างใน GNOME 2.14 และก่อนหน้านี้ไว้ทั้งหมด คุณสามารถอ่านความเปลี่ยนแปลงที่เกิดขึ้นใน GNOME 2.14 ได้จาก <ulink url="http://www.gnome.org/start/2.14/notes/">บันทึกประจำรุ่น</ulink>

en: GNOME is part of the GNU Project. GNOME is proud of being and supporting <ulink url="http://www.fsf.org/philosophy/free-sw.html">Free Software</ulink>.
th: GNOME เป็นส่วนหนึ่งของโครงการ GNU และภูมิใจที่ได้เป็นและได้สนับสนุน <ulink url="http://www.fsf.org/philosophy/free-sw.html">ซอฟต์แวร์เสรี</ulink>

en: Credits
th: ผู้จัดทำ

en: These release notes were compiled by Vincent Untz, Quim Gil, SegPhault, John Williams and Brent Smith with extensive help from the GNOME community. On behalf of the community, we give our warmest thanks to the developers and contributors who made this GNOME release possible.
th: บันทึกประจำรุ่นนี้รวบรวมโดย Vencent Untz, Quim Gil, SegPhault, John Williams และ Brent Smith ด้วยความช่วยเหลือจากชุมชน GNOME  ในนามของชุมชน GNOME เราขอขอบคุณด้วยความซาบซึ้ง ต่อนักพัฒนาและผู้ร่วมสมทบทุกคน ที่ทำให้ GNOME รุ่นนี้เกิดขึ้นได้

en: This work may be freely translated into any language. If you wish to translate it into your language, please contact the <ulink url="http://developer.gnome.org/projects/gtp/">GNOME Translation Project</ulink>.
th: บันทึกนี้ สามารถแปลเป็นภาษาใดๆ ได้อย่างเสรี หากคุณประสงค์จะแปลเป็นภาษาของคุณ กรุณาติดต่อ <ulink url="http://developer.gnome.org/projects/gtp/">โครงการแปล GNOME</ulink>
