sound-juicer - en to nl translation catalogue (17 entries)

en: Version 1.1, March 2000
nl: Versie 1.1, Maart 2000

en: <application>Sound Juicer</application> Manual
nl: <application>Sound Juicer</application> handleiding

en: GNOME Documentation Project
nl: GNOME documentatieproject

en: This manual describes the use of Sound Juicer.
nl: Deze handleiding beschrijft het gebruik van Sound Juicer.

en: Introduction
nl: Inleiding

en: Manual
nl: Handleiding

en: <application>Sound Juicer</application> is a simple and clean CD ripping tool. It allows you to extract the audio from audio compact discs and convert them into audio files that your computer can understand and play. <application>Sound Juicer</application> can also play the audio tracks directly from the CD, allowing you to preview the CD before ripping it.
nl: <application>Sound Juicer</application> is een eenvoudig programma voor het 'rippen' van een cd. U kunt met dit programma de nummers van een cd kopiëren naar de harde schijf zodat u ze op de computer kunt afspelen. <application>Sound Juicer</application> kan ook de nummers rechtstreeks van de cd afspelen, zodat u van tevoren kunt beslissen welke nummers u wilt kopiëren.

en: <application>Sound Juicer</application> is designed to be easy to use, and to work with little user intervention. When you start <application>Sound Juicer</application>, it will examine the CD in the drive and try to locate information about the audio tracks using the freely-available <ulink url="http://www.musicbrainz.org/">MusicBrainz</ulink> service.
nl: <application>Sound Juicer</application> is met opzet eenvoudig gehouden en voert zijn taak zoveel mogelijk zelfstandig uit. Zodra u <application>Sound Juicer</application> opstart, zal het de cd in het apparaat onderzoeken en informatie over de nummers op de cd proberen te achterhalen via de service die geleverd wordt door het vrijelijk beschikbare <ulink url="http://www.musicbrainz.org/">MusicBrainz</ulink>.

en: <placeholder-1/> on startup
nl: <placeholder-1/> bij het opstarten

en: Entering Track Data
nl: Het invoeren van gegevens over de nummers

en: When you insert an audio CD, <application>Sound Juicer</application> will automatically retrieve the track data from <ulink url="http://www.musicbrainz.org/">MusicBrainz</ulink>. MusicBrainz is a free service that provides a database of data for most published CDs. <application>Sound Juicer</application> uses the CD's serial number and the positions and lengths of the tracks to match against CD in the MusicBrainz database.
nl: Wanneer u een audio-cd invoert, zal <application>Sound Juicer</application> automatisch de gegevens van de nummers op de cd opzoeken bij <ulink url="http://www.musicbrainz.org/">MusicBrainz</ulink>. MusicBrainz is een vrije service die een database beheert met de gegevens van een groot aantal gepubliceerde cd's. Om de cd op te zoeken in de database van MusicBrainz, gebruikt <application>Sound Juicer</application> het serienummer van de cd en de posities en lengtes van de nummers op de cd.

en: Occasionally, more than one CD will have the same layout. If more than one CD is found, <application>Sound Juicer</application> will present a dialog allowing you to choose which CD data to use. If the wrong CD is detected, or if MusicBrainz does not contain any matching CDs, you will have to enter the track information manually.
nl: Een enkele keer komt een ingevoerde cd overeen met meerdere cd's in de database. In dat geval zal <application>Sound Juicer</application> een dialoogvenster tonen met de verschillende gevonden cd's. U kunt dan kiezen van welke cd u de gegevens wilt gebruiken. Als de verkeerde cd wordt getoond, of als MusicBrainz geen geschikte cd heeft gevonden, zult u zelf de nummergegevens moeten invoeren.

en: Extracting
nl: Kopiëren

en: Playing
nl: Afspelen

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Selecting a Format
nl: Het selecteren van een format

en: This profile uses the <application>LAME</application> MP3 encoder, so you will need to have the GStreamer LAME plugin installed.
nl: Dit profiel maakt gebruik van het mp3-codeerprogramma <application>LAME</application>, dus de GStreamer-plugin voor LAME moet geïnstalleerd zijn.
